Çocuğunuz duygularını iyi ifade ediyor mu?

13 Nisan 2013 Cumartesi - 12:30 | Son Güncelleme : 13 04 2013 - 12:30

Okullu çocuklar ve ailelerine yönelik “Düşyeri Öğrenci Çocuk” ve “Düşyeri Veli Öğrenci” isimli iki yayını bir arada sunan Düşyeri dergisi, velilere önemli bir sorunun cevabını veriyor.


Düşyeri Dergisi, tüm ebeveynlerin, çocuğunun ilköğretimde başarılı olmasını, iyi bir üniversite kazanmasını, iyi bir işe girmesini istediğine vurgu yaparak, onlara daha büyük bir hedef öneriyor. Çocukların duygularını iyi ifade etmeyi öğrenmesinin önemine değinen dergi, sayfalarında Uzm. Klinik Psikolog Yasemin Meriç Kazdal’ın önerilerine yer veriyor.
Sağlıklı duygularla, sağlam bir psikoloji ve kişilik oluşturulabileceğini söyleyen Kazdal, başarılı ve mutlu bir yaşamın ancak böyle mümkün olacağını belirtiyor. Çocuğun akademik başarısını hedefleyen anne ve babaların, daha büyük bir hedef kaçırabildiğine, hatta zedeleyebildiğine değinen Düşyeri dergisi; amaçlarının, kendini ifade edebilen mutlu yetişkinlerin yetiştirilmesine yardım etmek olduğunu vurguluyor.

Akademik başarının, kendini rahat ifade edebilmenin doğal sonuçlarından biri olacağını söyleyen Uzm. Klinik Psikolog Yasemin Meriç Kazdal, Düşyeri dergisinde, velilerin birer eğitim koçu haline gelmelerine yardımcı oluyor. Kendini iyi ifade edebilen, iletişimi güçlü çocuklar yetiştirmek isteyen velilere şu tavsiyede bulunuyor: “Bedensel ve ruhsal açıdan sağlıklı bireyler yetiştirebilmek için, çocukluk döneminde oluşan olumsuz koşullanmaları önlemek gerekir. Bunu sağlayacak en önemli yol ise çocukların duygularını rahatça ifade edebileceği ortamlar yaratmaktır.
Duyguyu iyi ifade edebilmek, iletişim becerisi gerektirir. İletişim becerisi ise doğuştan sahip olunan bir yetenek değil, sonradan öğrenebilen bir bilgidir. İletişimi geliştirmek için en önemli 4 adım, duyguları tanımak, çocuğunuzu olduğu gibi kabul etmek, etkin dinleme yöntemini kullanmak ve ‘ben’ dilini kullanmaktan geçer. Bunu hepimiz yapabiliriz.”