CHP’nin milletvekili adayları belli oldu

AA |  20 Mayıs 2018 Pazar - 22:08 | Son Güncelleme : 21 05 2018 - 0:41

CHP Parti Meclisi (PM) toplantısında, 24 Haziran'da gerçekleştirilecek 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ne ilişkin milletvekili aday listesi kesinleştirildi.


Edinilen bilgiye göre, siyasi partilerin seçime katılacakları seçim  çevrelerine ait aday listelerini bugün en geç saat 17.00'ye kadar Yüksek Seçim  Kuruluna (YSK) bildirmeleri gerektiğinden, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, pazar  günü akşam saatlerine kadar partisinin milletvekili aday listesine son şeklinin  verilmesi üzerinde çalıştı.
 
Kılıçdaroğlu, partisine adaylık başvurusunda bulunanlarla mülakat  yapan Genel Başkan Yardımcıları Muharrem Erkek, Tekin Bingöl, Seyit Torun, Çetin  Osman Budak ve Faik Öztrak ile Parti Sözcüsü Bülent Tezcan'la bir araya gelerek  fikir alışverişinde bulundu.
 
Genel Başkan Yardımcılarının önerilerini dinleyen Kılıçdaroğlu, daha  sonra parti genel merkezinde Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyelerini topladı.  Yaklaşık 2 saat 30 dakika süren toplantıda Kılıçdaroğlu, milletvekili listesini  MYK üyeleriyle paylaştı.
 
Kılıçdaroğlu, MYK toplantısının ardından PM üyeleriyle bir araya  geldi. Yaklaşık 3 saat süren PM toplantısında da milletvekili listesi  değerlendirildi.
 
PM üyelerinin itiraz ve önerilerini dinleyen Kılıçdaroğlu, listenin  son şeklini PM'nin onayına sundu. Liste, PM üyelerinin oylarıyla kabul edildi.
 
Bu arada, MYK ve PM toplantıları süresince parti genel merkezine basın  mensupları alınmadı.
 
İnce'nin önerdiği isimler de var
 
Listeye göre, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İzmir 2. bölge 1.  sıradan aday olurken, eski Genel Başkan Deniz Baykal Antalya 1. sıradan aday  gösterildi.
 
Eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener Konya'dan aday gösterildi.
 
CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin önerdiği bazı isimler de  listeye girdi.
 
Kılıçdaroğlu'nun, mevcut milletvekillerinin büyük çoğunluğunu  listelerde koruduğu, 18 kişilik MYK üyelerinin tamamının milletvekili aday  listesinde olduğu ifade edildi.
 
İYİ Parti'ye katılan vekiller listede
 
Saadet Partisi'ne verilen kontenjan kapsamında bazı yerlerin boş  bırakıldığı öğrenildi.
 
Tutuklu bulunan eski İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile eski  CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, eski CHP Adana İl Başkanı Ayhan  Barut, KHK ile üniversiteden ihraç edilen anayasa hukukçusu Prof. Dr. İbrahim  Kaboğlu'nun da CHP'in milletvekili aday listesinde yer aldığı belirtildi.
 
Ayrıca, İYİ Parti'ye katılan, daha sonra yeniden partilerine dönen 15  milletvekiline aday listesinde yeniden yer verildi.
 
Bazı milletvekilleri liste dışı kaldı
 
Aralarında Haluk Pekşen, Mustafa Balbay, Eren Erdem, Barış Yarkadaş Zeynep Altıok, Şenal Sarıhan, Musa Çam, Erdin Bircan, Hüsnü Bozkurt, Necati  Yılmaz, Hilmi Yarayıcı, Niyazi Nefi Kara, Elif Doğan Türmen ve İlhan Cihaner'in  de bulunduğu bazı milletvekilleri aday listesinde yer almadı.
 
Aday listesinde ismi olmayan diğer isimlerin ise eski CHP milletvekili  Umut Oran, görevinden istifa eden Ankara İl Başkanı Adnan Keskin, Eskişehir'den  milletvekili adaylığı başvurusu yapan gazeteci İrfan Değirmenci olduğu ifade  edildi.
 
PM toplantısında isimler üzerinde tartışmaların yaşandığı, eski Genel  Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger'in bir konuşma yaparak listeye itiraz ettiği  öğrenildi. Aksünger de listede yer bulamayan isimler arasında yer aldı.
 
Açıklanan seçim takvimi doğrultusunda, CHP'nin milletvekili aday  listesi bugün Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) bildirilecek.
 
 
İSTANBUL 1’İNCİ BÖLGE ADAYLARI
 
1-Akif Hamzaçebi
 
 
3- Onursal Adıgüzel
 
4-Fethi Açıkel
 
5- Gürsel Tekin
 
6-İlhan Kesici
 
7- Oğuz Kağan Salıcı
 
8-Mahmut Tanal
 
 
10- Sera Kadıgil
 
İSTANBUL İKİNCİ BÖLGE ADAYLARI
 
1-Enis Berberoğlu
 
2-Aykut Erdoğdu
 
3-Tuncay Özkan
 
4-Yunus Emre
 
5-Sezgin Tanrıkulu
 
6-Yüksel Mansur Kılıç
 
7-Gökan Zeybek
 
8-Işık Öğütçü
 
İSTANBUL ÜÇÜNCÜ BÖLGE ADAYLARI
 
 
2- Engin Altay
 
3- Mehmet Bekaroğlu
 
 
5-Sibel Özdemir
 
6- Özgür Karabat
 
7- Turan Erdoğan
 
8- Gülizar Emacan
 
9- Saadet Kontenjanı
 
10- Turan Hançerli
 
11- Ali Çeşmeci
 
ANKARA 1'İNCİ BÖLGE
 
1- Tekin Bingöl
 
2- Levent Gök
 
3- Ali Haydar Hakverdi
 
4- Bülent Kuşoğlu
 
5-Gamze Taşçıer
 
ANKARA 2'NCİ BÖLGE
 
1- Nihat Yeşil
 
2- Yıldırım Kaya
 
3- Semra Dinçer
 
ANKARA 3'ÜNCÜ BÖLGE
 
1- Haluk Koç
 
2- Murat Emir
 
3- Ahmet Ersen Özsoy4
 
4- Servet Ünsal
 
İZMİR 1. BÖLGE
 
 
2 – Selin Sayek Böke
 
3 – Özcan Purçu
 
4 – Kani Beko
 
5 – Mehmet Ali Çelebi
 
 
 
8 – Sefer İpekli
 
9 – Kazım Umdular
 
10 – Nilay Kökkılınç
 
11 – Ezgi Deniz Urunga
 
12 – Devrim Barış Çelik
 
İZMİR 2. BÖLGE
 
1- Kemal Kılıçdaroğlu
 
2 – Ünal Çeviköz
 
3 – Kamil Okyay Sındır
 
 
5 – Sevda Erdan Kılıç
 
6 – Mahir Polat
 
7 – Bedri Serter
 
8 – İdris Yavuz Yılmaz
 
9 – Ali Engin
 
10 – Salih Özçiftçi
 
11 – Mehmet Birlik
 
12 – Ebru Okay
 
ADANA
 
1- Ayhan Barut
 
2- Orhan Sümer
 
3- Müzeyyen Şevkin
 
 
5- Oya Tekin
 
ANTALYA
 
1- Deniz Baykal
 
2-Çetin Osman Budak
 
3- Rafet Zeybek
 
ARDAHAN
 
1- Öztürk Yılmaz
 
BURSA 1. BÖLGE
 
1 - Lale Karabıyık
 
2- Erkan Aydın
 
3-Nurhayat Altaca Kayışoğlu
 
4-Kayıhan Pala
 
5- Özgür Erdursun
 
6- Gürkan Ersen
 
7- Zafer Yıldız
 
8- Serken Öztürk
 
9- İbrahim Mart
 
10- Aytaç Şahin
 
BURSA 2. BÖLGE
 
1- Orhan Sarıbal
 
2- Yüksel Özkan
 
3- Mustafa Şenyurt
 
4- Erkan Dönmez
 
5- Süleyman Ayyıldız
 
6- Şahin Sevinç
 
7- Meral Altuntaş
 
8- Kemal Atan
 
BİLECİK
 
1- Yaşar Tüzün
 
BOLU
 
1- Tanju Özcan
 
ESKİŞEHİR
 
1- Utku Çakırözer
 
2 - Jale Nur Süllü
 
3 - Nuray Akçasoy
 
4 - Engin Çakmak
 
5 - Sinan Özkar
 
HATAY
 
1- Servet Mollaoğlu
 
2- Nermin Yıldırım
 
 
4- Mehmet Fatih Turan
 
KARS
 
1- Barlas Uslu
 
KOCAELİ
 
1- Haydar Akar
 
2- Fatma Kaplan Hürriyet
 
3- Tahsin Tarhan
 
KONYA
 
1- Abdüllatif Şener
 
MALATYA
 
 
2- Hulisi Porgalı
 
MUĞLA
 
1- Mürsel Alban
 
2- Suat Özcan
 
3- Burak Erbay
 
4- Süleyman Ayyılmaz
 
SİVAS
 
1- Ulaş Karasu
 
TOKAT
 
 
TUNCELİ
 
 
2- Mesut Coşkun
 
UŞAK
 
1-İsmet Akın
 
2-Ali Karaoba
 
3-Özkan Yalım
 
ZONGULDAK
 
1 - Ünal Demirtaş
 
 
3 - Umut Başoğlu
 
4- Merve Kır
 
5 - Çiğdem Şekerci

ETİKETLER