CHP'nin İstanbul adayları! Sarıgül ve Ercan Kesal...

07 Kasım 2018 Çarşamba - 9:57 | Son Güncelleme : 07 11 2018 - 10:53

31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler için adaylarını belirlemeye çalışan CHP’de İstanbul adayları belli oldu. Seçimin en merak edilen bölgesi İstanbul ve ilçelerinde aday listesini hazırlayan Kılıçdaroğlu’nu kara kara düşündüren 4 isim için çözüm arayışları devam ediyor.


Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler için aday adaylığı süreci devam ederken genel merkezin liste üzerinde çalışmaları da devam ediyor. 12 Ekim’de Ankara’da yapılan toplantının ardından 105 ilçe belediye başkan adayı açıklandı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun il ve ilçe teşkilatları ile yaptığı görüşmelerin ardından kurmaylarıyla birlikte oluşturduğu listenin hemen hemen hazır olduğu ileri sürüldü. Bu kapsamda Kılıçdaroğlu ve ekibinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İstanbul ilçeleri için düşündüğü adayların isimleri belli oldu.
 
Büyükşehir için kıyasıya yarış
 
CHP’nin 24 Haziran’da cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce’nin ismi İstanbul Büyükşehir Belediyesi için İstanbul’da önseçim yapılması şartını koyması partide gerginliğe neden oldu. Ayrıca CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi ve CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin'in adı da kulislerde konuşuluyor.
 
İlçelerde durum daha karışık: İnönü-Sarıgül savaşı
 
Mustafa Sarıgül’ün yeniden Şişli’de aday olmak istemesi ve oğlu Emir Sarıgül ile mevcut belediye başkanı Hayri İnönü arasındaki kavganın ardından partide de gerilim tırmandı. İki ismin de aday olmak istemesi nedeniyle çözüm arayışına giren parti kurmayları İnönü’ye Adalar’ı teklif etti. Ancak buna sıcak bakmayan İnönü’nün ardından Sarıgül’e ise bu sefer Eyüp teklifi yapıldı. İki isim de Şişli üzerinde ısrarını devam ettirmekte. Süreci ise Kılıçdaroğlu’nun listeye son şeklini vermesi ile belirlenecek. Öte yandan diğer ilçelerde de hem bilindik isimler hem de bazı tartışmalı isimler listede kendine yer buldu.,
 
İşte İstanbul’da  CHP’nin adayı olacağı öne sürülen isimler;
 
Üsküdar: Ahmet Kılıç, Mehmet Bekaroğlu
 
Ümraniye: Sacit Eyüboğlu, Cafer Aktürk
 
Beşiktaş: Sebahattin Öztürk, Ece Toprak, Aykut Erdoğdu
 
Adalar: Atilla Aytaç, Hayri İnönü (Konuşulan)
 
Şişli: Mustafa Sarıgül, Hayri İnönü (Hayri İnönü Adalar'a gidebilir)
 
Eyüp: Her dönem ne olacağı belirsiz olan ilçeye Mustafa Sarıgül bile kaydırılabilir. Ancak ismi geçenler şöyle; Ferzan Özer ve Fazıl Afacan. Saim Diken, Cemal Özdemir, Cahit Atiker, Emin Atmaca, Emel Bilaloğlu, Ali Turan, Hüseyin Selami Çelebioğlu, Mustafa Tüysüz
 
Sancaktepe: Özgen Nama
 
Sarıyer: Şükrü Genç
 
Bakırköy: Bülent Kerimoğlu (15 Temmuz’da Kılıçdaroğlu’nun evinde kaldığı isim)
 
Beylikdüzü: Ekrem İmamoğlu
 
Büyükçekmece: Hasan Akgün
 
Beykoz: Devrim Altıntaş
 
Ataşehir: Battal İlgezdi (İçişleri Bakanlığınca görevinden uzaklaştırılmıştı)
 
Esenyurt: Cemal Canpolat, Seyfettin Başkan, Kemal Deniz Bozkurt
 
Küçükçekmece: Çetin Çapan, Bihlun Tamaylıgil, Engin Ertaç
 
Silivri: Özcan Işıklar
 
Avcılar: Handan Toprak
 
Kadıköy: Şerdil Dara
 
Kartal: Hüsnü Süslü
 
Maltepe: Ali Kılıç
 
Pendik: Mehmet Salih Usta
 
Beyoğlu: Ercan Kesal
 
Çatalca: Cem Kara

ETİKETLER