CHP'den ittifak açıklaması!

03 Eylül 2018 Pazartesi - 17:09 | Son Güncelleme : 03 09 2018 - 17:09

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, "CHP olarak bizim iddiamız var, biz diyoruz ki 'Belediyeciliği biz biliriz.' Bu nedenle biz bu seçimlere, tabanda mutabakatı sağlayacak, bundan önceki seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisine, MHP'ye, diğer partilere de oy vermiş seçmenlerin de oyunu alabilecek, halkın belediye başkanlarıyla çıkacağız. Gündemimizde kesinlikle ittifak yok" dedi.


CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu  başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. Toplantı sürerken açıklamada bulunan Öztrak, konuşmasına Batman ve  Hakkari'de şehit olan güvenlik güçlerine Allah'tan rahmet, ailelerine ve Türk  milletine başsağlığı dileyerek başladı. Türkiye'nin gündeminin "ekonomi" olduğunu belirten Öztrak, ağustos  ayında Türk Lirasının yüzde 40'a yakın değer kaybettiğini, bunun 2002'den bu yana  en yüksek kayıp olduğunu bildirdi.
 Öztrak, bugün açıklanan 2,3'lük ağustos ayı enflasyon rakamının,  ağustos ayları içinde rekor olduğunu iddia ederek, yıllık enflasyonun da ayrıca  17,9 seviyesiyle rekor kırdığını belirtti.
Türk Telekomun 2005'te özelleştirilerek, yüzde 55'inin 6,5 milyar  dolara Ortak Girişim Grubu'na satıldığını hatırlatarak, 8 yıl sonra kurumun  devlete iade edilecek olmasına rağmen, bu grubun bankalara olan borcunu  ödemediğini ileri sürdü.
 
 
 Krizden çıkışın formülü: Ortak akıl
 
Ekonomi konusunda yapılanları "pansuman düzenleme" olarak nitelendiren  Öztrak, şu değerlendirmelerde bulundu:   "Zamanında buna benzer bir krizi yönetmiş Hazine Müsteşarı olarak  söylüyorum, popülizmle, 'vatan, millet, Sakarya' diyerek, hayali düşmanlar  göstererek bu iş artık gitmez. Trump yönetiminin yaptıkları hiçbir şekilde kabul  edilemez ama bunu sadece bizde değil, bütün dünyada yapıyor. Neden bizde bin etki  yaparken, dünyada diğer ülkelerde on etki yapıyor. Onun için bu etkileri en aza  indirecek, geçmişte yapılmış olan hataları telafi edecek, ayakları yere basan  tedbiri alma kararlılığını iktidar göstermelidir. Acil ve orta vadeli  tedbirlerden oluşan, ciddi çabaları olan, somut ve güven veren bir program  hazırlanıp hemen uygulamaya geçilmelidir. Aksi takdirde bunun millete çıkacak  faturası çok yüksek olacaktır. Bu süreçte ortak akıl kullanılmalı."
 
  Öztrak, son dönemde yaşanan şarbon hastalığı vakalarına da dikkati  çekerek, Türkiye'nin ABD'nin ardından dünyada en fazla sığır ithal eden ülke  olduğunu, bunun ithalinin doğru yapılmasını istedi.
 
 Faik Öztrak, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını  yanıtladı.  "Yerel seçimlerde AK Parti ve MHP arasında ittifak gündemde. CHP'nin  de bir ittifak arayışı var mı? Özellikle HDP ile bir ittifak olabilir mi?"  sorusuna Öztrak, "CHP olarak bizim iddiamız var, biz diyoruz ki 'Belediyeciliği  biz biliriz.' Bu nedenle biz bu seçimlere, tabanda mutabakatı sağlayacak, bundan  önceki seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisine, MHP'ye, diğer partilere de oy  vermiş seçmenlerin de oyunu alabilecek, halkın belediye başkanlarıyla çıkacağız.  Gündemimizde ittifak yok. Ben bunu söylüyorum, diyorlar ki 'Yarım ağızla  söylediler.' O zaman yarım ağızla söylediğimi düşünenler dudaklarımı okusun,  gündemimizde kesinlikle ittifak yok." yanıtını verdi.
 
  

ETİKETLER