CHP'de bir isim daha 'kurultay' dedi!

18 Temmuz 2018 Çarşamba - 12:35 | Son Güncelleme : 18 07 2018 - 12:55

CHP’de Selin Sayek Böke, İlhan Cihaner, Orhan Sarıbal ve Ali Şeker gibi milletvekillerinin oluşturduğu, ‘Gelecek İçin Biz’ adlı grup da olağanüstü kurultay için çağrı yaptı.


'Gelecek İçin Biz'in açıklamasında, "24 Haziran sonuçları CHP'de uzun döneme yayılmış siyasetsizliğin eseridir. Hal böyleyken CHP'nin mevcut yönetimi, bugünkü siyaset anlayışını sürdürmekte ısrarlıdır. Yeni bir siyasete olan ihtiyaç her zamankinden daha fazladır. Bugünün olağanüstü koşulları, siyasi mücadeleyi toplumla buluşturacak, Meclisi de içeren ama mutlaka onun da dışına taşan bir siyaseti gerektirmektedir" denildi.
 
 
"PARTİ İÇİ İKTİDARI KORUMA ANLAYIŞININ TERK EDİLMESİ"
 
Açıklamada, partinin, "sağdan oy alma" kaygısıyla içine düşürüldüğü siyasetsizlik ve ideolojik kafa karışıklığının acilen giderilmesi gerektiği ve sol bir program hazırlanması gerektiği belirtildi. Parti içi iktidarı korumaya yönelik anlayışın terk edilmesi ve tüzüğün değiştirilmesi istendi.
 
"KURULTAY İÇİN İMZA VERMEYE DAVER EDİYORUZ"
 
Bundan sonraki süreçte yerel seçimde adayların ön seçimle belirlenmesi, sosyal demokrat belediyecilik anlayışının oluşturulması, seçim güvenliği ile ilgili kaygıların giderilmesi gerektiği vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
 
"24 Haziran seçimleri sonrasında halkımız hak etmediği bir moral bozukluğuna itilmiştir. Partimize gönül veren geniş halk kesimlerinde mevcut yönetimin inandırıcılığını yitirdiği görülmektedir. Genel Merkezimizin bu olumsuzluklar karşısındaki kayıtsız duruşu, parti içinde de hoşnutsuzlukları artırmıştır. Bütün bu tespitler ve seçim sonrasında ortaya çıkan durum, partimizin vakit geçirmeden Olağanüstü Kurultay'a gitmesinin zorunlu hale geldiğine işaret etmektedir. Cumhuriyet Halk Partisi delegelerini olağanüstü kurultay için imza vermeye davet ediyoruz."
 

CHP'DE KURULTAY BASKISI ARTIYOR

"Değişim ve Umut Kurultayı"  adı altında olağanüstü kurultay talebiyle imza toplayan CHP'li delegelerin 466  imzaya ulaştığı belirtilirken, genel merkez bu sayının 120 civarında olduğunu  savunuyor. Değişim isteyenlerin sayısının çoğalması,  "Genel Merkez yönetimi üzerinde olağanüstü kurultay toplama baskısını giderek  artırdığı" yorumlarına neden oluyor. Bilecik Milletvekili Tüzün: "Dün akşam  itibarıyla 466 delegemiz imza verdi. Olağanüstü kurultay için 625 imza gerekiyor  ancak biz bu sayıyı fazlasıyla aşacağımız için rakamlara takılmıyoruz" Delegelerin pazartesi günü noter kanalıyla başlattığı imza sürecini ise 15 gün  içerisinde 625'e ulaştırıp parti genel merkezine sunması gerekiyor

"Değişim ve Umut Kurultayı" adı altında  olağanüstü kurultay talebiyle imza toplayan CHP'li delegelerin 466 imzaya  ulaştığı belirtilirken, değişim talebinde bulunanlara her gün yeni isimler  ekleniyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, CHP kurultay delegelerinin geçen  pazartesi günü olağanüstü kurultay talebiyle noter kanalıyla başlattıkları imza  süreci devam ediyor.

İmza sürecinin başladığını basın toplantısı ile duyuran CHP Bilecik  Milletvekili Yaşar Tüzün, delegelerden değişim için oy vermelerini ve umudu  büyütmelerini istemişti.

İmzalarda gelinen noktayı AA muhabirine değerlendiren Yaşar Tüzün, dün  akşam itibarıyla 466 delegenin olağanüstü kurultay talebiyle noterden imza  verdiğini bildirdi.

Tüzün, "Olağanüstü kurultay için 625 imza gerekiyor ancak biz bu  sayıyı fazlasıyla aşacağımız için rakamlara takılmıyoruz." dedi.

"GRUP BAŞKANVEKİLLERİNİN SEÇİM BÖLGESİNİ ÖRNEK VERDİ

CHP Genel Merkezi tarafından imzaların 120 civarında olduğu  açıklamasının da gerçeği yansıtmadığını belirten Tüzün, şöyle konuştu:

"Notere giden bir delege üç nüsha imzalıyor. Biri noterde kalıyor,  ikisini de kendisi alıyor veyahut da birini muhatabına gönderiyor. Bazı  arkadaşlar muhatabına göndermiş olabilirler yani CHP Genel Merkezi'ne.  Dolayısıyla sayı orda o şekilde çıkıyordur. Şöyle bir örnek vereyim; partimizin  üç grup başkanvekili var biliyorsunuz. Bir tanesi Manisa Milletvekilimiz Özgür  Özel. Onun seçim bölgesinde 18 delege var, 18 imza atıldı. Diğeri Engin Özkoç,  Sakarya Milletvekilimiz, onun seçim bölgesinde 14 delege var, 14 imza attı.  Diğeri Engin Altay, İstanbul Milletvekili, 70'in üzerinde delege imza attı. Üçünü  topladığımızda dahi sayı 105-110 oluyor. Diğerlerini saymaya gerek yok herhalde,  onu da 120 oldu diyenler saysın."

PARTİ İÇİ DESTEK ARTIYOR

Öte yandan parti içinde "değişim" isteyen Yaşar Tüzün, Gaye Usluer,  Erdal Aksünger, Necati Yılmaz gibi isimlere her gün yenileri ekleniyor.

Dün Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçim bölgesinden seçilen  İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, değişim talebinde bulunarak, "Ulusun  geleceği için, ihtirassız yalnız vatan ve memleket selametini gaye edinerek:  Değişim için + 1." açıklamasını yaptı.

Eski İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş da CHP yönetiminin imza  sonuçlarını beklemeden kurultay kararı alması gerektiğini belirtti.

Yarkadaş, "Partimizin genel merkezi, 500'e yaklaşan imza sayısını bir  sinyal olarak değerlendirmeli ve bunun bir 'güvenoyu ihtiyacı' anlamına geldiğini  görmelidir. Yapılması gereken 635'i beklemeden kurultay çağrısında bulunmaktır.  Delege kurultay iradesini değişimden yana koymuştur." açıklamasında bulundu.

SÜRENİN TAMAMLANMASINA 12 GÜN KALDI

Bu arada, değişim isteyenlerin sayısının çoğalması, "Genel Merkez  yönetimi üzerinde olağanüstü kurultay toplama baskısını giderek artırdığı"  yorumlarına neden oluyor.

CHP Tüzüğüne göre imza süreci başladıktan sonra 15 gün içinde toplam  delege sayısının salt çoğunluğu yani 625 kurultay delegesinin imzasının parti  genel merkezine bir hafta içinde verilmesi gerekiyor. Buna göre imzaların  toplanması için 12 günlük süre daha bulunuyor.

Parti genel merkezi imzaların ulaşmasının ardından 45 gün içinde  olağanüstü kurultayı toplamak zorunda.

CHP'de olağanüstü kurultay için süreç devam ederken parti içi  muhalefetin genel başkan adayı Muharrem İnce ise gençlere seslenerek, uzun  soluklu bir maraton için hazırlık yapmalarını istemişti.

ETİKETLER