Çavuşoğlu: Teveccühünü kazanmış bir Cumhurbaşkanımız var

AA |  13 Mart 2018 Salı - 19:10 | Son Güncelleme : 13 03 2018 - 19:10

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin, "Türkiye, gerçekleştirmekte olduğu bu operasyonda özellikle masum ve sivillerin zarar görmemesi için azami derecede dikkat göstermekte, kılı kırk yarmaktadır." dedi.


Çavuşoğlu, Birleşik Sırbistan Partisi Genel Başkanı Dragan Markovic  Palma başkanlığındaki Sırbistan heyetini Çankaya Köşkü'ndeki kabulünde yaptığı  konuşmada, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye'nin, Balkan  coğrafyasıyla tarihi köklerinin olduğunu, birçok konuda Balkanlar'daki ülkelerle  rahatlıkla mutabakat sağlayabildiğini söyledi.
 
Bölgede siyasi, iktisadi ve sosyal istikrarın temininin sadece  Balkanlar için fayda getirmeyeceğini aynı zamanda küresel istikrar ve barışa da  katkı sağlayacağına dikkati çeken Çavuşoğlu, Balkan coğrafyasını bu nedenle çok  önemsediklerini belirtti.
 
Türkiye'nin, Avrupa Birliğine (AB) üyelik sürecine ilişkin de  değerlendirmede bulunan Çavuşoğlu, "Bizim AB'ye bakış açımız belli. 50 yıldan bu  yana birçok ülkeden daha ön planda olmamıza, bütün şartlarımızın daha iyi  olmasına rağmen maalesef bu konuda çifte standarda maruz kaldığımızı düşünüyoruz.  Bizim için önemli olan sadece AB açısından değil kendi ülkemizdeki hayat  standardını, demokratikleşmeyi temin etmek, sağlamlaştırmaktır." diye konuştu.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki değerlendirmeleri için  Palma'ya teşekkür eden Çavuşoğlu, "Gerçekten de bugün dünyada birçok ülkenin  eksikliğini hissettiği en önemli şey liderdir. Biz bu dönemde bu açıdan çok  şanslıyız. Girdiği 12 seçimde milletin büyük bir teveccühünü kazanmış bir  Cumhurbaşkanımız var." şeklinde konuştu.
 
Türkiye'de dünyadaki toplam mültecilerin yüzde 16'sının barındığına  işaret eden Çavuşoğlu, "Türkiye, literatüre de 'Türk tipi kalkınma yardımı'  olarak geçen bir vizyon ortaya koymakta. Bizim kalkınma yardımlarında ve ikili  ilişkilerdeki en önemli hassasiyetimiz öncelikle samimiyet. İkinci olarak adil  ortaklık. Üçüncü olarak insana dokunan projeleri hayata geçirmek." dedi.
 
 "Sivillerin zarar görmemesi için azami dikkat gösteriliyor"
 
Türkiye'nin, Afrin bölgesinde terörle ciddi şekilde mücadele  yürüttüğünü söyleyen Çavuşoğlu, şöyle konuştu:
 
"Burada çok başarılı bir operasyon yürütülmektedir. Türkiye bu  operasyonda meşru müdafaa hakkını kullanarak sınırlarını güvenlik altına  almaktadır. Bu bölgeden sızacak teröristlerin ve gelecek kimi roket ve füzelerin  önüne geçmek için Türkiye bu operasyonu gerçekleştirmektedir. Yanı sıra bu  bölgeden, Afrin'den gelen 370 bin Kürt kardeşimizin yeniden oraya dönerek  hayatlarına kaldıkları yerden huzurlu bir şekilde devam etmelerini sağlamak için  bu harekatı gerçekleştiriyoruz. Maalesef bir terör örgütünün diğer terör örgütü  ile ortadan kaldırılmaya çalışılmasının son derece yanlış olduğunu çeşitli  platformlarda ifade ettik. Türkiye, gerçekleştirmekte olduğu bu operasyonda  özellikle masum ve sivillerin zarar görmemesi için azami derecede dikkat  göstermekte, kılı kırk yarmaktadır."
 
 Çavuşoğlu, Türkiye'nin Afrin'deki terörle mücadelesine katkı veren  ülkelere de teşekkür etti.
 
Birleşik Sırbistan Partisi Genel Başkanı Palma ise Türkiye'ye ikili  görüşmeler yapmak üzere geldiklerini belirtti.
 
Türkiye'nin, Sırbistan için önemli ekonomik ortaklardan birisi  olduğunu söyleyen Palma, iki ülke arasındaki ticaret hacminin her geçen gün  büyümesinin memnuniyet verici olduğunu kaydetti.
 

ETİKETLER