Çavuşoğlu'ndan flaş F-35 açıklaması

AA |  05 Aralık 2018 Çarşamba - 14:54 | Son Güncelleme : 05 12 2018 - 16:16

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, "F-35 konusunu Trump ile Cumhurbaşkanımız G20'de görüştü." dedi.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi Gazeteci Cemal  Kaşıkçı cinayetine ilişkin, "Soruşturma devam ediyor, sonuna kadar gideceğiz.  Tıkanıklık olursa uluslararası bir soruşturmaya gitmekten çekinmeyiz." dedi. 
 
Çavuşoğlu, Belçika'nın başkenti Brüksel'de iki gün süren NATO  Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ardından Türkiye'nin NATO nezdindeki Daimi  Temsilciliğinde Türk basın mensuplarıyla bir araya geldi ve temaslarına ilişkin  değerlendirmelerde bulundu.
 
ABD Dışişleri Bakanının Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'nin  Astana sürecinin sonuç vermediğine yönelik açıklaması hakkında Çavuşoğlu,  ateşkesin korunması ve siyasi çözüm sürecinin Astana'daki görüşmeler sayesinde  devam edebildiğine işaret etti.
 
Çavuşoğlu, Jeffrey'nin çalışma grubu toplantısı için Türkiye'de  olacağını belirterek, Jeffrey'nin açıklaması hakkında, "Çok talihsiz bir  açıklamadır. Jeffrey’nin kendi düşüncesi olduğunu zannetmiyorum. Konu, çalışma  grubu toplantısında da gündeme gelecektir." değerlendirmesini yaptı.
 
 "F-35'de sorun istemiyoruz"
 
Çavuşoğlu, Müşterek Taaruz Uçağı (F-35) projesi hakkındaki bir soru  üzerine, konunun ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  arasında Arjantin'de düzenlen G-20 Zirvesi'nde gündeme geldiğini ifade etti.
 
"Trump ile Cumhurbaşkanımız G20'de görüştü. Trump kendisi konuyu açtı.  Hiçbir problem yaşanmasını istemiyoruz." diyen Çavuşoğlu, Trump'ın Türkiye'nin  sadece satın alma sürecinde değil, üretimde de önemli aktör olduğunu belirttiğini  aktardı.
 
Çavuşoğlu, ABD Kongresinde satışın engellenmesine yönelik bazı  girişimler bulunduğuna ancak Türkiye'nin önemli bir aktör olduğuna işaret ederek,  "İptal edilmesi kolay bir süreç değil." diye konuştu.
 
 "Uluslararası soruşturmadan çekinmeyiz"
 
 Brüksel'de yapılan NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'ndaki  görüşmeleri sırasında gündeme gelen konular arasında Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı  cinayetinin bulunduğunu da aktaran Çavuşoğlu, "Soruşturma devam ediyor, sonuna  kadar gideceğiz. Tıkanıklık olursa uluslararası bir soruşturmaya gitmekten  çekinmeyiz." dedi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın G20 Zirvesi'nde de konuyu muhataplarıyla ele  aldığını belirten Çavuşoğlu, "Türkiye'nin sergilediği tavır, şeffaflık ve  kararlılık herkes tarafından takdir ediliyor, teşekkür ediyorlar ancak bizim  kendi topraklarımızda işlenmiş bir cinayetin, önceden planlanmış bir cinayetin  aydınlatılması için üzerimize düşeni yapmamız lazım." ifadelerini kullandı.
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ile Ukrayna  arasında Azak Denizi'nde yaşanan krize ilişkin, "Bölgemizde ilave bir gerginliği  arzu etmeyiz." dedi. 
 
Çavuşoğlu, Belçika'nın başkenti Brüksel'de 2 gün süren NATO Dışişleri  Bakanları Toplantısı'nın ardından Türkiye’nin NATO nezdindeki Daimi  Temsilciliği'nde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
 
NATO'daki oturumlara dün Karadeniz'deki son gelişmeler ve Azak  Denizi’ndeki krize ilişkin bir toplantı ile başladıklarını aktaran Çavuşoğlu,  "Sayın Cumhurbaşkanımızın  yaşanan gerginliğin azaltılması için sarf ettiği  çabalar konusunda bilgi verdik." dedi.
 
Çavuşoğlu, ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan  (INF) doğan yükümlülüklerini yerine getirmesi için Rusya'ya 60 gün süre vermesine  ilişkin, "INF Anlaşması'nın devam etmesinden yanayız." ifadesini kullandı.
 
Azak Denizi'ndeki kriz
 
Ukrayna ile Rusya arasında Azak Denizi'ndeki krizde Türkiye'nin  arabulucu olması konusundaki bir soruya ilişkin, Çavuşoğlu, kriz yaşandıktan  sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin  ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile telefonda görüştüğünü anımsattı.
 
Çavuşoğlu, Türkiye'nin her iki tarafla rahatlıkla temas edebileceğini  vurgulayarak şunları söyledi:
 
"Biz de bir Karadeniz ülkesiyiz. Bölgemizde ilave bir gerginliği arzu  etmeyiz. Öncelikle yapılması gereken şey el konulan gemilerin ve mürettabatın  serbest bırakılması. Gerekli işlemler yapılıyordur mutlaka. Biz de çaba sarf  ediyoruz. Bundan sonra da bu deniz etrafında ve Kerç Boğazı'nda hem Rusya'nın hem  Ukrayna'nın hakları var. Dolayısıyla buradan geçişler elbette olacak. Bir daha  gerginliğe yol açmamak için iki ülkenin birlikte koordine etmesi gerekiyor."
 
"Makedonya’yı 30. müttefik olarak NATO’da görmek istiyoruz"
 
AB’nin kendi savunma yeteneğini geliştirme konusunda çabaları olduğunu  belirten Çavuşoğlu, "Biz bu sürece destek verirken NATO'yu zayıflatacak bir  adımın olmaması gerektiğini de özellikle vurguladık." diye konuştu.
 
Çavuşoğlu, ittifakın güney bölgesinden kaynaklanan tehditlerin dün  akşam yemeğinde ele alındığını anımsatarak, "Bu tehditlerden en çok etkilenen  ülke Türkiye'dir. Bu tehditlere karşı ön alıcı tedbirleri alan ülke de  Türkiye'dir. Dolayısıyla daha fazla dayanışma beklediğimizi de müttefiklerimize  güçlü bir şekilde vurguladık." ifadesini kullandı.
 
 Batı Balkanlar’ın kırılganlığını sürdürdüğüne dikkati çeken Çavuşoğlu,  “Biz Makedonya’yı 30. müttefik olarak NATO’da görmek istiyoruz.” dedi.
 
 "Afganistan’ın yanındayız"
 
Çavuşoğlu, bugün Afganistan'daki son durumun da değerlendirildiğini  kaydederek, “Afganistan’da kalıcı bir barış olmadan çekilmememiz gerektiğini ve  bölgesel sahiplenmenin çok önemli olduğunu bugün yaptığımız konuşmada vurguladık.  Türkiye olarak bundan sonra da Afganistan’ın yanında olacağımızı özellikle  söyledik.” şeklinde konuştu.
 
Suriye’deki gelişmeler ve terörle mücadelenin de toplantıda gündeme  geldiğini aktaran Çavuşoğlu, “Irak’ta NATO’nun eğitim kampı olacak. Türkiye 90  personelle en çok katkı sunan ikinci ülkedir. Diğer taraftan buradaki misyonun  başkan yardımcısı da bir Türk general olacak.” diye konuştu.
 
Çavuşoğlu, yeni üyeler bakımından Gürcistan’ın NATO’ya üyeliğinin  önemine vurgu yaptıklarını, Bosna Hersek’in de ihmal edilmemesi  gerektiğini  hatırlattıklarını aktardı.
 
 Toplantı bağlamında ikili görüşmeler de yaptığını belirten Çavuşoğlu,  Almanya, İzlanda, İspanya, İtalya, Kanada, Litvanya, Macaristan, Makedonya,  Norveç'ten muhatapları ile bir araya geldiğini bildirdi.
 
Çavuşoğlu, ayaküstü olarak da ABD, Ukrayna, Slovenya, Slovakya  dışişleri bakanlarıyla da çeşitli konuları görüştüklerini ifade etti.
 
"Türkiye, PKK ve YPG'nin davranışlarını tolera etmeyecek"
 
ABD Dışişleri Bakanı'nın Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'nin  Astana sürecinin sonuç vermediğine yönelik açıklaması hakkında Çavuşoğlu, son  Washington ziyaretinde muhataplarına "Türkiye'nin PKK ve YPG'nin davranışlarını  tolera etmeyeceğini ve sınırın ötesindeki terör örgütlerini temizlemek için her  türlü adımı atacağını" söylediğini aktardı.
 
Çavuşoğlu, Jeffrey'nin bu konuları görüşmek için Türkiye'ye geleceğini  belirterek, "Biz Astana ya da Soçi'nin hiç bir zaman Cenevre'ye alternatif  olmasına izin vermedik. Uluslararası meşruiyet çok önemli. Fakat Cenevre'de de  hiç bir şey olmadı. Hiçbir gerçek anlamda toplantı da gerçekleşmedi. Bugün bu  noktaya geldiysek bu (Astana) süreci sayesinde geldik. Bu süreci dışlamanın ya da  küçük gruplarla alternatif platformlar oluşturmak yerine aynı Fransa ve Almanya  ile dörtlü zirvede olduğu gibi, bu süreci nasıl hızlandırabiliriz buna kafa  yormamız lazım." şeklinde konuştu.
 
Bakan Çavuşoğlu, Suriye konulu dörtlü zirve toplantısının yeniden  yapılması için kesinleşmiş bir tarih olmadığını ifade etti.
 
 Oktar'ın köstebeği tercüman iddiası
 
Çavuşoğlu, Adnan Oktar soruşturması kapsamında Dışişleri Bakanlığı'nda  çalışan Rusya kökenli bir tercümanın tercümelerin bilgisini Adnan Oktar grubuna  aktardığı iddialara ilişkin, "Bizim tarafımızdan dışardan sözleşmeli, işimiz  düştüğü zaman davet ettiğimiz bir tercümanımız yok. Karşı muhataplarımız değişik  temaslarımızda onların yanında böyle birisi geldiyse bilmiyoruz. Konuyu şu anda  soruşturuyoruz." dedi.
 

ETİKETLER