Bakan Çavuşoğlu: 'Asya yüzyılı' gerçekleşmeye başlıyor

AA |  01 Mayıs 2019 Çarşamba - 13:45 | Son Güncelleme : 01 05 2019 - 13:47

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Bugün büyük bir geri dönüş görüyoruz. Dünyanın 30 büyük şehrinin 21'i Asya'da. Son 50 yılda Asya'da yüzlerce, binlerce kişi yoksulluk seviyesini aştı ve birçok Asya halkı orta gelirli ya da gelişmiş ekonomiler statüsüne yükseldi. Bölgesel enerji altyapı ağları inşa etmeye, yenilenebilir enerji kaynaklarını geliştirmeye ve enerji etkinliği programlarını teşvik etmeye odaklanmalıyız" dedi.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen Asya İşbirliği  Diyaloğu 16. Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda konuştu. Asya'nın geçmişte ekonomik olarak önemli bir güç olduğunu ve  sonrasında gerileme sürecine girdiğini kaydeden Çavuşoğlu, "Bugün büyük bir geri  dönüş görüyoruz. 'Asya yüzyılı' gerçekleşmeye başlıyor." ifadelerini kullandı.
 
Çavuşoğlu, Asya kıtasının dünya nüfusunun yarısından fazlasına ev  sahipliği yaptığına işaret ederek, "Dünyanın 30 büyük şehrinin 21'i Asya'da. Son  50 yılda Asya'da yüzlerce, binlerce kişi yoksulluk seviyesini aştı ve birçok Asya  halkı orta gelirli ya da gelişmiş ekonomiler statüsüne yükseldi." diye konuştu.Asya'nın 2020'ye kadar dünya orta gelir sınıfının yarısına ev  sahipliği yapacağına dikkati çeken Çavuşoğlu, Asya'nın dünya ekonomisindeki  yerinin giderek arttığını kaydetti.
 
Çavuşoğlu, bu kazanımlara ve Asya'nın önemli potansiyeline rağmen  belli zorluklarla karşı karşıya olduğunu belirterek bu zorluklara karşı mevcut  pozitif yönelimin istikrarının sağlanabilmesi için birlikte çok çalışılması  gerektiğinin altını çizdi.
 
Yoksulluk, sosyal dışlanma, çevre sorunları, enerji güvenliği, insan  kaçakçılığı, düzensiz göç sorunu gibi birçok yeni problemle Asya'nın da karşı  karşıya olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, "Yeni Zelanda ve Sri Lanka'yı harap eden  terör saldırıları bize terörün nasıl esaslı bir tehdit olduğunu hatırlattı."  şeklinde konuştu.
 
Çavuşoğlu, "Terör grupları arasında bir ayrım olmamalı. Terörizm ve  aşırıcılığın temel nedenlerini ele almamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.Kapsayıcı ekonomik büyüme, sürdürülebilir kalkınma ve sosyal adalet  konularında iş birliğinin artırılması gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, artan  güvenlik tehditleri karşısında bölgesel iş birliğinin önemine işaret etti.
 
Çavuşoğlu, Asya İşbirliği Diyaloğu'nun önemli bir organizasyon  olduğunu belirterek, Asya kıtasındaki ülkelerin fiziksel, kurumsal ve insan  kaynağı bakımından bağlantılı olması gerektiğini dile getirdi.
 
Kıta genelinde ülkeler arasında ticaret hacmini yükselterek, güvenli  ve etkin ulaşım ağları sağlayarak önemli ekonomik kazançlar elde dileceğini  anlatan Çavuşoğlu, bu kapsamda enerji ağlarının da önemine değindi.
 
Çavuşoğlu, "Makul ve kesintisiz enerji akışı, ülkelerimizin  sürdürülebilir ekonomik kalkınması için bir araç. Bölgesel enerji altyapı ağları  inşa etmeye, yenilenebilir enerji kaynaklarını geliştirmeye ve enerji etkinliği  programlarını teşvik etmeye odaklanmalıyız." değerlendirmesinde bulundu.
 
Kültürel değişim ve turizmin de önemli olduğunu kaydeden Çavuşoğlu,  kültürel değişimin ülkeler arasında etkileşimin ve zenginliğin artmasının yanı  sıra istikrara olan katkısına işaret etti.
Çavuşoğlu, "Türkiye, bu nedenle, ileriki başkanlık döneminde, Asya'nın  zengin çeşitliliği ve turizm potansiyeline odaklanacak. Sağlık turizmi dahil  turizm alanına öncelik vereceğiz." şeklinde konuştu.
 
Türkiye'nin başkanlık döneminde Asya ticaret ve endüstri odaları  arasındaki etkileşimi artırmak gibi yeni iş birliği alanları yaratmak için çaba  sarf edeceğini kaydeden Çavuşoğlu, "Türkiye, Asya İşbirliği Diyaloğu'nun  başarıları konusunda üstüne düşen rolü yerine getirmek konusunda kararlı." dedi.
Çavuşoğlu, Asya'nın kalkınması ve uyumu için hep birlikte çalışılması  gerektiğini söyledi. Bakan Çavuşoğlu, Filistin'in dün Asya İşbirliği Diyaloğu'na  üye olmak için yaptığı başvuruyu da memnuniyetle karşıladıklarını sözlerine  ekledi.

ETİKETLER