Çavuşoğlu: ABD'nin dayatmalarını kabul etmemiz mümkün değil

AA |  16 Haziran 2019 Pazar - 17:37 | Son Güncelleme : 16 06 2019 - 18:58

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'deki gözlem noktasına saldırıyla ilgili, "Rejimin askerimize yönelik tacizlerini tolere etmemiz mümkün değil. Haddini bildiririz. Herkes haddini bilsin." dedi.


Çavuşoğlu, merkez Antakya ilçesindeki Dışişleri Bakanlığı Hatay  Temsilciliğinin açılışında yaptığı konuşmada, bağımsız bir dış politika  izlediklerini söyledi.
 
Türkiye'nin bağımsız bir devlet olduğunu ve NATO üyesi müttefikliğinin  bulunduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:
 
"Evet birçok uluslararası örgütte üyeyiz. Avrupa Birliği'ne (AB) de  üye olmak için stratejik bir hedef koyduk. Zorlukları da görüyoruz. Bizim  uluslararası örgütlere üye olmamız ya da ülkelerle ikili ilişkileri  geliştirmemiz, onların bizim dış politikamızı sorgulamasına yani bir meşruiyet  kazandırmıyor. Biz bağımsız bir devletiz. Kararlarımızı kendimiz alırız. Bugün  S-400 ile ilgili ABD'nin dayatmalarını kabul etmemiz mümkün değil. Esasen  Amerika'ya biz 'Eğer bu konularda endişeniz varsa gelin ortak bir çalışma grubu  oluşturalım' dedik. NATO da içerisinde olsun. Bunu kabul etmeyip de her şartta  'S-400 almayacaksınız' diyen bir ülkenin dayatmasını biz kabul etmiyoruz,  reddediyoruz. Biz bağımsız bir devletiz, bağımsızlığına önem veren bir milletiz.  İşte Hatay'ın da Türkiye Cumhuriyeti'ne dahil olması da esasen Hataylıların da  bağımsızlık ve özgürlüğüne verdiği önemin bir neticesidir."
 
"Kendi inandığımız yolda yolumuza devam edeceğiz"
 
Çavuşoğlu, herkesle müzakere edebileceklerini vurgulayarak, diplomatik  kanalları her zaman açık tutmak istediklerini ifade etti.
 
"Müzakere, diplomasi demek başkalarının istediğini kabul etmek  değildir." diyen Çavuşoğlu, şöyle devam etti:
 
"Uzlaşı kültürü var. Bizim karşı olduğumuz tek taraflı politikalardır,  dayatmalardır, tehdittir. O yüzden kendi inandığımız yolda yolumuza devam  edeceğiz. Bağımsız, tam bağımsız özgür olmak kolay bir süreç değildir. Ecdadımız  da tarihten bu yana birçok zorlukları göğüslemiştir. Kurtuluş Savaşı'nı kolay mı  verdi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları? O yüzden bundan sonraki süreçte  de zorluklar olabilir ama milletçe tam bağımsız bir devlet ve millet olabilmemiz  için o zorlukları da göğüslemeyi başarmamız lazım. Engeller, zorluklar olabilir  ama birlik ve beraberlik içerisinde inşallah bunları hep beraber aşacağız."
 
Çavuşoğlu, Suriye'de yaşananlarla birlik ve beraberliğin bozulduğunda  neler olabileceğinin yakından görüldüğünü belirtti.
 
Ateşkes ve siyasi süreç için çok çalıştıklarını anlatan Çavuşoğlu,  "Her alanda çaba sarf ediyoruz. İnsani boyutunu ihmal etmedik. Evet ülkemizde  bulunan 3,6 milyon Suriyeli göçmen, bazen sosyal problemlere sebep olabilir.  Toplumun, insanın olduğu her yerde bu tür toplumsal sorunlar olabilir. Ama bu  sorunlardan ya da göçten en çok etkilenen illerden bir tanesi Hatay'dır." dedi.
 
Çavuşoğlu, Hataylılara misafirperverliklerinden dolayı teşekkür  ederek, geri dönüşlerin başladığını, terörden temizlenen bölgelere 330 bin  Suriyelinin döndüğünü bildirdi.
 
"Haddini bildiririz. Herkes haddini bilsin"
 
Suriyelilerin dönmek istediğini vurgulayan Çavuşoğlu, şu ifadelere yer  verdi:
 
 "Yeter ki orası güvenli olsun. Bugün İdlib daha güvenli olsun, İdlib'e  de dönüşler hızlanır. Ama maalesef yeniden rejimin buralarda saldırılarını  görüyoruz. Biz inşallah bu güvenli bölgeyi de oluşturduktan sonra o bölgeye de  Suriyelilerin dönüşlerine yardımcı olacağız. Rejimin bu saldırganlığını da  kabullenmemiz mümkün değil ve İdlib Muhtırası'na da aykırı, Rusya'yla  imzaladığımız. Burada rejimi durdurmak da bugüne kadar Suriye konusunda yakın iş  birliğinde çalıştığımız Rusya'nın ve İran'ın sorumluluğudur. Çünkü her ikisi de  rejimin garantörüdür, hem siyasi süreçte hem de sahadaki bu tür vardığımız  mutabakatlarda. Son günlerde rejimin bizim gözlem noktalarına taciz atışları  yaptığını görüyoruz. Tıpkı geçmişte o teröristlerin Afrin'den yaptığı gibi, tıpkı  ara sıra Tel Rıfat'tan yine orada YPG/PKK'lıların yaptıkları gibi. Nasıl o  tacizleri, o saldırıları tolere etmediysek, rejimin askerimize yönelik  tacizlerini tolere etmemiz mümkün değil. Haddini bildiririz. Herkes haddini  bilsin. Bu konularda neler yapabileceğimizi Sayın Cumhurbaşkanımızın 'Bir gece  ansızın gelebiliriz' sözleriyle kahraman askerlerimizin ve onları destekleyen  kahraman polis özel harekatın sahada neler yaptığını, yapabileceğini gördük."
 
Çavuşoğlu, Pençe Harekatı'yla kahraman askerlerin teröristlere Irak  dağlarını dar ettiğini, inlerine gömdüğünü vurgulayarak, "Artık hedef Kandil'dir.  Neresi olursa olsun, ister Kandil ister Sincar, isterse kuzeydoğu Suriye olsun.  Nerede olursa olsun ülkemize yönelik tehdit oluşturan teröristlere hiç çekinmeden  gereğini yaptık, yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz." diye konuştu.
 
Çavuşoğlu, Atatürk'ün "Hatay benim namusumdur" dediğini hatırlatarak,  "Hatay bizim de namusumuzdur." ifadelerini kullandı.

ETİKETLER