Çalık, Sabah-atv’yi Katar’lı ortağı ile aldı

23 Nisan 2008 Çarşamba - 9:52 | Son Güncelleme : 23 04 2008 - 9:52

23 yıllık Sabah tam da doğum gününde “El-Sabah” oldu


5 Aralık 2007 tarihinde yapılan ihalede Sabah-atv için 1.1 milyar dolarlık ödemeyi taahhüt eden Çalık Grubu, kendisine tanınan sürenin bitmesine 2 gün kala, dün akşam saatlerinde “Sabah-atv için gerekli ödeme TMSF’ye yapıldı. Devir teslim anlaşması imzalandı ve medya grubu devralındı” duyurusu yaptı

Çalık tarafından yapılan açıklamada ödeme için 750 milyon doların Halkbank ve Vakıfbank’tan proje kredisi olarak sağlandığı, Katarlı medya grubu Al Wasaeel International Media Co’nun da alıma yüzde 25 ile ortak olduğu belirtildi. Katarlı medya grubu 350 milyon dolar vererek Sabah-atv’nin yüzde 25’ine sahip oldu


Çalık Grubu, Sabah-atv alımında gerekli finansmanı sağladığını, ödemenin TMSF’ye yapıldığını ve devir teslim anlaşmasının imzalanarak medya grubunun devralındığını duyurdu. Çalık Grubu tarafından yapılan açıklamaya göre, 1.1 milyar dolarlık alım için gerekli olan finansmanın 750 milyon dolarlık kısmı kamu bankaları olan Vakıfbank ve Halkbank’tan sağlandı. İki bankanın da Çalık Grubu’na proje finansmanı sağladığı belirtildi.

Çalık Grubu kendi özkaynaklarından ve Katarlı ortağın katkısı ile de toplam 500 milyon dolarlık ödemeyi karşıladığını açıkladı.


Çalık Grubu şirketlerinden Turkuvaz Radyo Televizyon Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş, Katar menşeli medya kuruluşu Al Wasaeel International Media Co. ile sürdürülen görüşmelerin mutabakatla sonuçlandığını ve Al Wasaeel International Media’nın, mevzuata ve ihale şartnamesine uygun olarak şirkete yüzde 25 oranında ortak olduğunu açıkladı.

En büyük sermaye oldu

Türkiye’de medya sektörünü yakından ilgilendiren bu satışın finansmanında, 750 milyon dolarlık meblağın, Vakıfbank ile Halkbank’tan alınan proje finansmanıyla karşılandığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

“İhale tutarının kalan bölümü olan 500 milyon dolar ise grubumuz ve ortağımız tarafından hisseleri oranında konulmaktadır. Bu gelişmenin bir sonucu olarak Turkuvaz Medya Grubu, Türkiye’de ödenmiş sermayesi en yüksek medya grubu haline gelmiştir.”


Açıklamada, atv-Sabah İktisadi Ticari Bütünlüğü kapsamında yer alan atv televizyonu, Radyo City, Sabah, Takvim, Günaydın, Yeni Asır ve Pas Fotomaç gazeteleri, Bebeğim ve Biz, Sinema, Sofra, Home Art, Şamdan Plus, Yeni Aktüel, Para, Global Enerji, Transport, Hukuki Perspektifler dergileri ile Turkuvaz Dağıtım’ın tüm hak ve varlıklarının artık Turkuvaz A.Ş. bünyesine geçtiği bildirildi.

Çok ortaklık teklifi geldi

Açıklamada “Özellikle belirtmek isteriz ki, ihalenin kazanılmasından bu yana, yerli yabancı pek çok kuruluştan gelen ortaklık teklifleri bizler için gurur kaynağı olmuştur. Bu teklifler arasında söz konusu şirketlerden kurumumuza en fazla sinerji sağlayacağına inandığımız Katar menşeli medya kuruluşu olan Al Wasaeel International Media Co. ile sürdürülen görüşmeler mutabakatla sonuçlanmıştır” denilmesi dikkat çekti.

İLGİLİ HABER


ETİKETLER

0