Boko Haram saldırıları 9 milyar dolar zarara neden oldu!

AA |  07 Aralık 2018 Cuma - 20:56 | Son Güncelleme : 07 12 2018 - 20:59

Nijerya Devlet Başkan Yardımcısı Yemi Osinbajo, Boko Haram terör örgütünün saldırıları nedeniyle ülkesinin 9 milyar dolar altyapı zararına uğradığını söyledi


Osinbajo, Afrika Kalkınma Bankası tarafından başkent Abuja'da  düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, örgüt saldırıları nedeniyle 2  milyondan fazla insanın evini terk etmek zorunda kaldığına dikkati çekti.
  
Osinbajo, "Boko Haram terör örgütünün son 10 yılda düzenlediği  saldırılar nedeniyle Nijerya 9 milyar dolarlık altyapı kaybına uğradı. Saldırılar  nedeniyle şimdiye kadar 20 bin insan hayatını kaybetti. Hiç kuşkusuz Nijerya  tarihinde Boko Haram örgütünün kuzeydoğudaki tahribatının eşi benzeri yok. 400  binden fazla ev, okul, hastane ve kamu binaları tahrip edildi. Bu yıkım sadece  hikayenin bir parçası." ifadelerini kullandı.
 
Nijerya ordusu tarafından yürütülen operasyonlar ile örgütün geri  çekildiğini belirten Osinbajo, örgütün etkisinin, en etkili olduğu 2014'e göre  yüzde 83 oranında azaldığını söyledi.
 
Osinbajo, şunları kaydetti:
 
"2016 yılında Devlet Başkanı Muhammedu Buhari planı açıklamış ve  bölgenin kapsamlı bir planla yeniden yapılandırılmasına yönelik kararlar  almıştık. Kuzeydoğu İnisiyatifi Başkanlık Komitesi (PCNI) kurularak bölgedeki  devlet dışı aktörlerle ekonomik, sosyal ve insani krizin çözümüne yönelik adımlar  atılıyor. Sadece bu yıl Nijerya ordusunun yardımıyla 35 bin insan  gönüllü olarak  evlerine döndü."
 

ETİKETLER

Nijerya Boko Haram