BM Genel Kurulu ABD'nin karar tasarısını reddetti!

AA |  07 Aralık 2018 Cuma - 0:43 | Son Güncelleme : 07 12 2018 - 1:43

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, ABD'nin Hamas'ın kınanmasını isteyen ve iki devletli çözümden bahsetmeyen karar tasarısını reddetti.


ABD'nin hazırladığı tasarı 193 üyeli BM Genel Kurulu'nda görüşüldü.
 
Tasarı oylanmadan önce oylama yöntemlerinin tartışıldığı BM Genel  Kurulu'nda ABD, tasarının  3'te 2 çoğunluk yerine basit çoğunlukla kabul  edilmesini talep etti ancak ABD'nin oylamaya sunulan bu talebi kabul görmedi.
 
ABD'nin BM Genel Kurulu'na getirdiği tasarıya 87 ülke destek verirken,  57 ülke karşı çıktı, 33 ülke ise çekimser kaldı. ABD'nin Hamas'ın kınanmasını  isteyen ve iki devletli çözümden bahsetmeyen karar tasarısı, BM Genel Kurulu'nda  gerekli destek görmediği için kabul edilmedi.
 
İsrail'in saldırılarından hiçbir şekilde bahsedilmeyen ABD'nin tek  taraflı tasarısında ''Hamas ve Filistin İslami Cihad hareketi de dahil  diğer  militan grupların provokatif tüm eylemlerine ve şiddet olaylarına son vermesi''  çağrısı yapılıyordu. Tasarıda ''Hamas'ın kaynakları sivil halkın ihtiyaçları  yerine askeri altyapı için kullanması'' da kınanıyordu.
 
ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, oylama öncesi yaptığı  konuşmada, İsrail'in şimdiye kadar en az 500 kez kınandığını belirterek ''terör  örgütü'' olarak nitelendirdiği Hamas'ın eylemlerinin kınanması gerektiğini  savundu ve tasarıya destek istedi.
 
BM'yi İsrail'e karşı ön yargılı ve düşmanca bir tavır sergilemekle  suçlayan Haley, ''Filistin halkına da zarar veren terör örgütüne destek verecek  kadar mı nefret ediyorsunuz İsrail'den?'' dedi.
 
BM Genel Kurulu kararları "tavsiye" niteliğinde olmasına ve yasal  bağlayıcılığı bulunmamasına rağmen uluslararası arenada siyasi ağırlığı nedeniyle  önemseniyor.