BM'den İdlib'deki 3 milyon sivil için uyarı

AA |  14 Ağustos 2018 Salı - 22:47 | Son Güncelleme : 14 08 2018 - 22:47

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye İnsani Yardım Koordinatörü Panos Moumtzis, Suriye'de İdlib ve çevresinde olası bir askeri operasyonun en az 3 milyon sivilin hayatını tehlikeye atacağı uyarısını yaptı.


Moumtzis, yaptığı yazılı açıklamada, idlib ve Halep'te hafta sonu  sivilleri ve sivil altyapıyı hedef alan ve çoğu çocuk ve kadın en az 116 sivilin  hayatını kaybetmesine neden olan "korkunç" saldırıları kınadı.
 
 Panos Moumtzis, "İdlib ve çevresinde Suriye'nin diğer bölgelerinde  yaşananlara benzer askeri bir operasyon, sadece 3 milyondan fazla insanın  hayatınını tehlikeye atmakla kalmaz, hayat kurtaran insani yardımların  ulaştırılmasını da ciddi etkiler." uyarısında bulundu.
 
Sivillerin hiçbir şekilde hedef alınmaması gerektiğini vurgulayan  Moumtzis, Suriye'de tüm taraflara ve taraflar üzerinde nüfuzu olanlara "barışçıl  bir şekilde gerçek ve kapsayıcı" bir çözüm çağrısı yaptı.
 
 Moumtzis, daha önce İdlib'de çatışmaların devam etmesi durumunda en az  2 milyon kişinin Türkiye sınırına doğru yöneleceğini belirterek bunun Türkiye  üzerinde muazzam baskı oluşturacağı söylemişti.
 
  
 

ETİKETLER