BM'den AB'ye sert göçmen tepkisi

AA |  14 Kasım 2017 Salı - 19:15 | Son Güncelleme : 14 11 2017 - 19:15

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin, Avrupa Birliği'nin (AB) Akdeniz üzerinden Avrupa'ya geçmeye çalışan göçmenlere yönelik Libya makamlarına yardımcı olma politikasının "insanlık dışı" olduğunu belirtti.


Hüseyin, yaptığı yazılı açıklamada, Libya'daki gözaltı merkezlerinde  "korkunç şartlar altında" tutulan göçmenlerin sayısının keskin şekilde  artmasından dehşete düştüğünü ifade etti.
 
Libya'daki göçmenlerin yaşadığı acıların insanlığın vicdanını  yaraladığını vurgulayan Zeyd Raad El Hüseyin, "Daha önce vahim olan durum, şimdi  felakete dönüştü." değerlendirmesinde bulundu.
 
Hüseyin, AB'nin Libya Sahil Güvenlik ekiplerine Akdeniz'deki  göçmenleri durdurup Libya'ya geri göndermelerine yardım etme politikasını  "insanlık dışı" olarak niteledi.
 
AB ve İtalya'nın yardımıyla Libya makamlarının Akdeniz'deki  uluslararası sularda göçmenleri taşıyan tekneleri durduğunu ve göçmelerin  Libya'daki gözaltı merkezlerine götürüldüğü bilgisini paylaşan Zeyd Raad El  Hüseyin, bu göçmenlerin işkence, tecavüz ve zorla çalıştırılma gibi çeşitli  istismarlara maruz bırakıldığı uyarısında bulundu.
 
Hüseyin, AB ve AB'ye üye ülkelerin göçmenlere yönelik giderek artan  müdahalelerine rağmen, göçmenlerin maruz kaldığı suistimal düzeyini azaltmak için  hiçbir şey yapmadıklarını kaydetti.
 
"Göçmenlerin hakları korunmalı"
 
Libya'da tutulan göçmenlerin sayısının eylül ayında 7 bin olduğunu,  kasım ayının ilk haftalarında ise bu rakamın 19 bin 900'e yükseldiğini aktaran  Zeyd Raad El Hüseyin, gözaltındaki göçmenlerin hukuken haklarını arama  şanslarının da olmadığına dikkati çekti.
 
Hüseyin, Libya'da tutulan çoğunluğu Batı Afrika ülkelerinden gelen  kaçak göçmenlerin "tarif edilemez dehşet" yaşadığına vurgu yaparak, uluslarası  toplumu bu konuda duyarlı olmaya çağırdı.
 
Öte yandan, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Jeremy  Laurence, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında yöneltilen bir soru  üzerine, Akdeniz'den teknelerle Avrupa sahillerine ulaşmaya çalışan kaçak  göçmenlere "insancıl bir şekilde" yaklaşılmadığını söyledi.
 
Laurence, "Bu göçmenlerin insan hakları korunmalı." şeklinde konuştu.