Birileri bizi kıskanıyor!

27 Temmuz 2018 Cuma - 2:30 | Son Güncelleme : 27 07 2018 - 2:30

Erdoğan, Rusya lideri Putin’le görüştü, “Aramızdaki her türlü dayanışma birilerini gerçekten kıskandırıyor. Siyasi, askeri, ekonomik, kültürel, ticari... bütün alanlarda gerçekten çok ciddi bir yükselişi yakaladık” dedi


Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile Rusya arasındaki her türlü dayanışmanın birilerini gerçekten kıskandırdığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 10. Brezilya-Rusya-Hindistan-Çin-Güney Afrika (BRICS) Zirvesi kapsamında Four Seasons Otel’de baş başa 1 saat 15 dakika görüştü. Görüşmeye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile MİT Başkanı Hakan Fidan da katıldı.
 
Ciddi yükseliş yakaladık
 
Görüşme öncesi selamlama konuşması yapan Başkan Erdoğan, sözlerine, “Öncelikle bu BRICS Zirvesi’nde sizlerle bir araya gelmekten duyduğum memnuniyeti gerek şahsım gerek heyetim adına ifade etmek istiyorum” diyerek başladı. Erdoğan, “Türkiye-Rusya siyasi, askeri, ekonomik, kültürel, ticari... bütün  alanlarda gerçekten çok ciddi bir yükselişi şu anda yakalamış vaziyette” değerlendirmesinde bulundu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasında 100 milyar dolarlık hedef olduğunu anımsatarak, “Bu gidişle bu hedefi de yakalayacağımıza inanıyorum çünkü  bu konuda bir inanmışlığımız var. Turizmde gayet güzel gelişmeler söz konusu. Öyle zannediyorum ki bu yıl hakikaten 6 milyon gibi Rus turist Türkiye’yi ziyaret edecek. Tüm bunlarla beraber aramızdaki her türü dayanışma birilerini de gerçekten kıskandırıyor” ifadelerini kullandı.
 
Putin: Memnun oluyorum
 
İki ülke arasındaki ilişkilerin artmasından dolayı memnuniyet duyduğunu dile getiren Putin, “Çeşitli krizlerin üstesinden gelinmesi konusunda ilişkilerimiz her daim devam edecek. Ekonomi alanında da ilişkilerimiz gelişecek. Geçen sene ticaret hacmimiz yüzde 40,5 oranında artmış ve 22 milyar doları aşmıştı. Görüştüğümüze çok sevindim, ortak çalışmalarda bulunmaktan memnuniyet duyuyorum” diye konuştu.
 
Erdoğan ve Putin’in açıklamaları sonrasında iki lider görüşmeye basına kapalı devam etti.
 
İki liderin açıklaması sonrasında Rusya lideri Putin’in “Beni restorana davet edecektiniz hani?” şeklindeki sorusuna Erdoğan, “Ettim, bekliyorum” karşılığını verdi. Putin’in, “Ama şu konuda anlaşmıştık: Et ürünlerimizi ülkeye alacak iseniz o zaman bu restoranda Rus etleri olacak” sözlerine karşılık Erdoğan, “Ben memnuniyetle sizleri öncelikle bekliyorum. Dönüşten sonra bu işi halledersek iyi olur, fazla geciktirmeyelim” dedi.
 

ETİKETLER