Birçok önemli projeye imza atan bir Türk: Mimar Şefik Birkiye

16 Ekim 2004 Cumartesi - 23:04 | Son Güncelleme : 16 10 2004 - 23:04

Brüksel'e "AB ile Kadın Diyalogu, AB'de ve Türkiye'de Kadına Karşılaştırmalı Bakış" adlı bir semineri izlemeye geldik. Her meslekten 50 kadının katıldığı bu 24 saatlik toplantıya Claudia Roth, Kenize Murad, Margarita Papandreou gibi ateşli konuşmacılar renk kattı


Brüksel'e "AB ile Kadın Diyalogu, AB'de ve Türkiye'de Kadına Karşılaştırmalı Bakış" adlı bir semineri izlemeye geldik. Her meslekten 50 kadının katıldığı bu 24 saatlik toplantıya Claudia Roth, Kenize Murad, Margarita Papandreou gibi ateşli konuşmacılar renk kattı. Ancak bu toplantı hakkındaki daha sağlıklı bilgileri birkaç gün sonraya bırakırken, Brüksel'in çok renkli bir Türk mimarını size tanıtmak istiyorum.

22 yıl önce Klassis Oteli'nin projesi ile birinciliği kazanan Şefik Birkiye, 28 yaşındaydı. 15-20 çok ünlü profesör mimarın katılıp kazanamadığı bu otel projesini kısa bir sürede gerçekleştiren Şefik Birkiye bugün 50 yaşında. Ve bu çeyrek aşırda dünyanın her tarafında yaptığı binalar bugün parmakla gösteriliyor. Yılda en az 5 yarışmayı projeleriyle kazanan Şefik Birkiye, şu sırada sır olarak sakladığı ve açıklamayacağıma söz verdiğim İstanbul ile ilgili bir projeyi bana gösterdi. Eğer gerçekleşirse İstanbul turizmi inanılmaz boyutlara ulaşacak.

Dışişleri memurlarından Mahmut Birkiye ve Şefika Birkiye'nin 3 çocuğundan biri olan Şefik Birkiye'nin annesi, aile Türkiye'ye döndükçe öğretmenliğe devam etmiştir. Ve 60 bin kişinin katıldığı bir yarışmada Atatürk'ü dört satırda anlatabildiği için birinci olmuştur. Bu sayede bir MOVADO marka kol saatiyle taltif edilen annesi için Şefik: "Annemin Atatürk tarifi Türkiye'nin bütün okullarında yıllarca okundu. Biz artık çocuklarımıza da aşıladık bu sevgiyi. Çünkü annem-babam bize özümüzü unutmamayı öğretti" diyor.

Yerel anketler
Şefik Birkiye'nin 3 binadan oluşan şirketinde 170 mimar çalışıyor. Açtığı mühendislik bürosunda çok çeşitli rakip şirketlere banka, sigorta ve müteahhitlik işleri yapan Şefik Birkiye: "Bu ülkede büyük projeler halkların anketlere katılımı ile gerçekleşir. İnşaatına başladığım bir projeye çevreciler, mahalle sakinleri karşı çıkarlarsa derhal herkesten önce yazılı, sonra sözlü eleştirilerini bildirmelerini isterim. Özellikle sivil toplum örgütlerinin eleştirileri benim için çok önemlidir. Her şeye rağmen halkın ilgilenmediğine inanırsam onları memnun etmek için projeyi değiştiririm. Bazen öyle durumlar olur ki, projemize karşı gelenleri memnun etmek için elimizdeki boş binalara onları yerleştiririz" diyor. Avrupa'da Türkler'in çok iyi mevkilere geldiğini söyleyen Şefik Birkiye: "Türk olduğum için hiçbir yerde hiçbir engelle karşılaşmadım" diyor.

İki genç kadın
Birkiye Ailesi'nin iki kız var: Şule ve Şafak. İlkokulu Romanya'da okuduktan sonra Brüksel'de üniversiteyi bitirmişler. Anne ve baba Birkiyeler Dışişleri'nden emekli olunca Ordu'da yemyeşil bir ormanın içinde yaptırdıkları iki katil evlerine yerleşmişler.

Şefik Birkiye iki kızkardeşinin Brüksel'de kalmasını isteyince onlar da bir şirket kurmuşlar. İstanbul'da ağabeylerinin yaptığı Klassis ve Avrupa'nın birçok otelini Belçika'da pazarlayan "Birkiye" kız kardeşler kongre, konferans ve seminer organizasyonuna el atmışlar.

Şu şırada Belçika ile iş yapmak isteyen Türk veya yabancı firmalara danışmanlık yapan Şule ile Şafak Birkiye "Exclusive Business Services" adlı şirketleri aracılığı ile ticari danışmanlık da yapıyorlar.

Belçika'daki resmi makamlar nezdindeki iyi ilişkileri sayesinde, Birkiye kardeşlerin sonuçlandırmadığı işler sıfır düzeyinde.

İki kız kardeş hemen her gün telefonla görüştükleri anne ve babalarına daima özlerine sadık kalacaklarına dair söz vermekten hiç vazgeçmiyorlar.

ETİKETLER

0

YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Penisin de “hisleri” var!
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Çocuğa baskı yapmak okula uyum sürecini uzatır
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
iPhone’larda Home tuşuna güle güle
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
MasterChef’i sakın Ramsay görmesin!
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Bayram sofrasında büyük buluşma
Gül Yiğit Gül Yiğit
Mutlu ve başarılı insanların yaşam felsefesi
Güldeniz Ayral Güldeniz Ayral
Yeni jenerasyon modacılarımız
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
Kınada şıklık yarışı
Berna Laçin Berna Laçin
Okullar açılırken veli dilekleri
Füsun Saka Füsun Saka
Tenten’den Birkin çantaya; Avrupa’yı Avrupa yapan değerler
Cem Ceminay Cem Ceminay
Çalıntı şarkıyı çalmışlar kopyasını yapmışlar
Teoman Hünal Teoman Hünal
Diyarbakır’ın eşsiz lezzetleri
Süha Derbent Süha Derbent
Yanı başınızdaki cennet Meis Adası
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Sağlıklı oruç tutmanın yolları
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
Aldırdığınız yağdan kök hücre üretiyorlar
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
21. yüzyılda ne ile karşı karşıyayız?
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep