Bir millet iki devlet hikayesi! Bakü'nün kurtuluşunun 102. yıl dönümü İstanbul'da kutlandı

16 Eylül 2020 Çarşamba - 11:52 | Son Güncelleme : 16 09 2020 - 11:58

Türkiye Azerbaycan Dostluk,İşbirliği ve Dayanışma Vakfı (TADİV) Azerbaycan Evi tarafından Azerbaycan'ın başkenti Bakü’nün kurtuluşu şerefine gece düzenledi. Geceye aralarında Türkiye Milli Savunma Bakan Yardımcısı Alparslan Kavaklıoğlu, Azerbaycan'ın Ankara Büyük Elçisi Hazar İbrahim, bulunduğu iş, sanat, siyaset ve medya dünyasından çok sayıda davetli katıldı.


Bakû’nün İngiliz-Rus-Ermeni işgalinden Kafkas İslam Ordusu tarafından kurtuluşu şerefine Türkiye Azerbaycan Dostluk,İşbirliği ve Dayanışma Vakfı ( TADİV) (Azerbaycan Evi) tarafından Cemile Sultan Korusu havuz başında bir davet verildi. Pandemi nedeniyle sosyal mesafe kurallarının titiz bir şekilde uygulandığı geceye Türkiye Milli Savunma Bakan Yardımcısı Alparslan Kavaklıoğlu, Azerbaycan'ın Ankara Büyük Elçisi Hazar İbrahim, Azerbaycan'ın İstanbul Başkonsolosu Nermine Mustafayeva, TBMM Türkiye Azerbaycan Parlamentolararası dostluk grubu başkanı Şamil Ayrım, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri Arif Hacıyev, SOCAR CEO Yardımcısı Mükayıl Yusufov, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, AK Parti İzmir eski milletvekili Hüseyin Kocabıyık 20. dönem İstanbul milletvekili Metin Işık, MÜYAP Başkanı Bülent Seyhan, ünlü oyuncu Ozan Akbaba, genel yayın yönetmenleri, gazeteciler, iş adamları Azerbaycan ve Türkiye’den gelen davetliler katıldı. 
Ev sahibi TADİV Azerbaycan Evi Başkanı Prof.Dr.Aygün Attar, açılış konuşmasında Azerbaycan Devlet Diaspor Başkanlığı'nın desteği ile gerçekleşen Kafkas İslam Ordusunun 15 Eylül 1918 tarihindeki Bakü'nün düşman işgalinden kurtuluşunun iki ülke arasındaki ilişkilere tarihsel perspektiften etkisine dönemin belgeleri ile ışık tuttu.
 
"102. yıl önce yazılmış muhteşem  ve zaferle yoğrulmuş bir tarihi kutluyoruz bu gün" diyen Attar konuşmasında şunlara vurgu yaptı: "İnanmış  kişilerin, Azerbaycan’ı sevenlerin, bir millet olduğumuzu tereddüt etmeden icraatlarıyla ortaya koyanların, Azerbaycan için canlarını, kanlarını kurban eden  Kafkas İslam Ordusu şehitlerinin hikayesinin konuşulduğu bir tarihtir. 15 Eylül..Bize emanet edilen son derece önemli olan bu tarihi, kardeşliğin mirasını  yeteri kadar anlatmamız gerekiyor. Evini, barkını, doğduğu toprağını bırakarak 1918’de Bakü’yü kurtarmak için yollara düşen, çileli bir yolculuk sonrasında Bakü’yü kurtaran, bugünleri yaşamamızı sağlayan insanların, dolayısıyla bir millet iki devletin hikayesinin anlatıldığı bir tarihitir.” “Osmanlı'nın yurt dışındaki son zaferinin Bakü’de olması ordumuzun her zaman ve en zor koşullarda bile teşkilatlanabilirliğini gösteriyor" diyen Attar katılımcılara teşekkür etti.
 
Milli Savunma Bakan Yardımcısı Alparslan Kavaklıoğlu konuşmasında kardeş Azerbaycan ile Türkiye arasında Silahlı Kuvvetlerimizin de tüm sahalarda olduğu gibi yürüttüğü iş birliğine değindi ve Kafkas İslam Ordusunun Bakü zaferinin önemine değindi. Azerbaycan Ankara Büyük Elçisi Hazar İbrahim ve TBMM Türkiye Azerbaycan Parlamentolar arası dostluk grubu başkanı Şamil Ayrım ise konuşmalarında, iki ülke arasındaki ilişkilerin çimentosunu oluşturan Kafkas İslam Ordusu'nun Azerbaycan'daki faaliyetleri ve önemi üzerinde durdular. 
 
TADİV Azerbaycan Evi tarafından hazırlanan “Tovuz’dan TurAz’a' belgeselinin de gösterimi yapıldı. Ermenistan tarafından stratejik önem arz eden Azerbaycan'ın Tovuz iline yapılmış taarruz sonrasında Türk kamuoyunun gündeminde güncelliğini daha farklı bir heyecanla koruyan bir millet iki devlet hikayesinin güzelliğini yansıtan gece, Azerbaycanlı sanatçılar tarafından icra edilen, günün mana  ve önemine uygun mini konser ile tamamlandı.
 
15 Eylül 1918’de ne olmuştu?
 
Kafkas İslam Ordusu Bakû’nün İngiliz-Rus-Ermeni işgali altında olması ve Ermeni Taşnakların Bolşevik adı altında 20 binden fazla Azerbaycanlıyı katletmesi, genç cumhuriyetin varlığını tehdit etmekteydi.Azerbaycan Halk Cumhuriyeti'nin kurulmasından sonra 8 Haziran 1918 senesinde Osmanlı Devleti ile aralarında Azerbaycan Milli Şurası  da bulunan yeni Kafkasya devletleri arasında Batum Antlaşması imzalandı. Antlaşmada yer alan "dostluk ve karşılıklı yardım" maddesi gereğince Osmanlı Devleti, gerektiği takdirde Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'ne silahlı yardım yapmayı kabul etti.
Harbiye Nazırı Enver Paşa'nın kardeşi Nuri Paşa'nın komutasındaki çoğu eski muhacerete mensup askerlerden oluşan yaklaşık 20.000 kişilik Kafkas İslâm Ordusunun Bakü uğrundaki vuruşmaları Haziran ayı sonlarında başladı. Azerbaycan'da ilk mücadele Gence'de Ermeni mahallesinde silahları toplarken vuku buldu. Kafkas İslam Ordusu 10 Haziran'da Gence'ye dahil olduğunda Kazağ, Tovuz'dan geçerken kendilerini sevinçle karşılayan halkın büyük kısmı orduya katıldı. Kafkas İslam Ordusunun Azerbaycan'da sevinçle karşılanışını 1937 senesinde Stalin tarafından Pan-Turanist, Pan-Türkçü diye itham edilerek kurşuna dizilen Ahmet Cevat,  "Vefalı Türk geldi yene, selam Türkün bayrağına” sözlerini içeren 'Çırpınırdı Karadeniz' şiiriyle dile getirmektedir.

ETİKETLER

İstanbul bakü TADİV