Binali Yıldırım: Paris'te Louvre varsa İstanbul'da Yenikapı olacak

AA |  09 Mart 2019 Cumartesi - 12:02 | Son Güncelleme : 09 03 2019 - 12:32

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, göreve geldiğinde, Marmaray kazılarında çıkan eşsiz eserlerin sergileneceği Yenikapı Müzesi projesini hayata geçirmeyi hedefliyor. Yenikapı Arkeoloji Müzesi, İstanbul'un dünya çapında bir tarih müzesine ev sahipliği yapması ihtiyacını giderecek önemli bir proje olacak. Paris'te Louvre varsa İstanbul'da Yenikapı olacak.


AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı  Binali Yıldırım'ın göreve geldiğinde, 22 milyon turist hedefi için İstanbul'a  Marmaray kazılarında çıkan eşsiz eserlerin sergileneceği Yenikapı Müzesi'ni  hayata geçireceği bildirildi.  Yıldırım'ın, Paris'teki Louvre Müzesi gibi bir müzenin İstanbul'a  kazandırılmasının hedeflediği projenin detayları paylaşıldı.
 
İstanbul'un halen dünyanın dört bir yanından gelen turistler için  "olmazsa olmaz" dedirtecek bir müzesinin bulunmadığı belirtilen açıklamada, şöyle  denildi: "8 bin 500 yıllık tarihi olan İstanbul'a bu alanda en önemli fırsatı  Marmaray kazıları sundu. AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı  Binali Yıldırım'ın Ulaştırma Bakanlığı yaptığı dönemdeki Marmaray kazılarında  Cumhuriyet dönemi, Osmanlı dönemi, Bizans dönemi, Roma dönemi, Helenistik dönem,  Klasik dönem, Arkaik dönem ve Neolitik dönemi kapsayan kültür tabakaları ortaya  çıkarıldı. İstanbul'un tarihi hakkında eşsiz bilgiler toplandı. Yıldırım,  bakanlığı döneminde çıkan bu eserleri şimdi Belediye Başkanlığında görkemli bir  müzeye dönüştürmeyi amaçlıyor. Yenikapı Arkeoloji Müzesi, İstanbul'un dünya  çapında bir tarih müzesine ev sahipliği yapması ihtiyacını giderecek önemli bir  proje olacak. Marmaray-metro kesişim hattında 1600 yıllık Theodosius Limanı'na  ait kalıntılar, Grek, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait 45 bin parça tarihi  eser ile dünyanın en geniş antik tekne koleksiyonunu barındıracak projede 32 bin  metrekarelik sergi alanları, çocuk müzesi, araştırma merkezi ve açık kamusal  alanlar düzenlenecek. Tarihi kazı alanı içerisinde kurulacak müze 37 antik gemi,  5 binden fazla tarihi esere ev sahipliği yapacak. Gemilerin sergilenebilmesi için  özel 20 metrelik platform alanı oluşturulacak. Gemi, sergi alanının dışında 5  arkeopark alanı olacak. Kazılarda ortaya çıkarılan Theodosius Limanı etrafındaki  şehir için de kazı yapılacak ve burası 500 bin metrekare büyüklüğünde bir  arkeopark alanı olacak."
 
 Yenikapı Müzesi projesinin, mimari konusunda teorisyen olarak kabul  edilen ABD'li Peter Eisenman tarafından çizildiği aktarılan açıklamada, şu  bilgilere yer verildi: "Theodosius Limanı ve içinde barındırdığı 37 batık dünyanın en büyük  Orta Çağ gemi buluntu topluluğu. Yenikapı batıklarının her biri, İstanbul  Üniversitesi tarafından Yenikapı'da kurulan ve içinde konservasyon kimyasal ilaç  bulunan 45 havuzda en az 5 yıl koruma altına alınarak, ilk aşamada deniz tuzundan  arındırılıyor. Dijital belgeleme çalışması için her batığın her bir ahşap  parçası, 3 boyutlu dijital ortama aktarılıyor. Bu sırada ahşap malzemenin  üzerindeki her ayrıntı kayda geçiyor. Ardından batık ahşaplar, daha uzun ömürlü  hale getirilmesi için dondurularak kurutma (freeze dryer) cihazına  yerleştiriliyor. Buradaki işlem ise en az 6 ay sürüyor. Projenin en meşhur batığı  bin 100 yıllık Yenikapı 12'nin parçalarının korunmasına 2009'da başlandı. 9 yıl  sonunda parçalar sergilenecek hale geldi. Bir araya getirildikten sonra bir bütün  halinde ziyaretçiler batığı müzede görebilecek.  Yenikapı 12 gemisinin nasıl bir  görüntüsü olduğu bilgisayar ortamında çıkarıldı. Ardından da kopya modeli inşa  edildi."
 
 Açıklamada, İstanbul Üniversitesi Taşınabilir Kültür Varlıklarını  Koruma ve Onarım Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ufuk Kocabaş'ın da ifadelerine yer  verildi. Türk bilim insanları kadar pek çok ülkeden bilim insanının müzeyi  heyecanla beklediğini belirten Prof. Dr. Kocabaş, İstanbul'un dünyanın en zengin  gemi batığı koleksiyonuna sahip olduğunu, yılda yaklaşık 1 milyon 200 bin  ziyaretçinin gezdiği İsveç'in başkenti Stockholm'deki Vasa Müzesi ile kurulması  planlanan Yenikapı Müzesi'ni karşılaştırdıklarını kaydetti.
 
Kocabaş, "Dünyanın her yerinden ziyaretçi çeken ve Stockholm'e büyük  turist geliri kazandıran Vasa Müzesi, bir gemi gibi tasarlanmış. Metro ve  Marmaray istasyonlarının bulunduğu noktada kurulacak müze, batıkların korunması  için Vasa Müzesi'ndeki gibi iklimlendirme sistemine sahip olacak. Müze,  İstanbul’un geçmişine ışık tutarken dünya çapında yankı uyandıracak." ifadelerini  kullandı.
 

ETİKETLER