Bin liraya kiralık çocuk dilenci!

Mehmet Ali DEMİR İSTİHBARAT |  12 Eylül 2017 Salı - 2:30 | Son Güncelleme : 12 09 2017 - 2:30

Suriye’den ailelerinden bin liraya kiraladıkları çocukları İstanbul’da dilendiren bir çete 3 ilde yapılan operasyonla çökertildi. 36 çocuk kurtarılırken çete üyesi 12 kişi gözaltına alındı


İstanbul Çocuk Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul’da özellikle trafikte dilendirilen çocukların Suriye’deki ailelerinden kiralanarak getirildiği ihbarı üzerine çalışma başlattı. Beş ay boyunca teknik ve fiziki takibi sürdüren polis, çocukların Halep’teki ailelerine bin lira para verilerek kiralandıklarını ve daha sonra getirildikleri İstanbul’da dilendirildiklerini tespit etti. Çetenin ağına düşen çocuklar bir bir tespit edilirken, takip sonucunda alıkonuldukları yerler belirlendi. Çocukları dilendiren çete üyelerinin de kimliklerini tespit eden polis dün sabah operasyon için düğmeye bastı. 
 
Üç ilde eş zamanlı 
 
Başta Hatay olmak üzere Adana ve İstanbul’da 93 adrese baskın yapan polis Suriye uyruklu 12 çete üyesini gözaltına aldı. Polis zorla alıkonulan ve dilendirilen 36 çocuğu da kurtardı. Çocuklar sağlık kontrolünden geçirilerek Çocuk Şube Müdürlüğü’ne getirildi. Soruşturma çok yönlü sürdürülüyor.