Başbakan Yıldırım: Alçak katillere verilmiş bir cevaptır

AA |  15 Nisan 2018 Pazar - 13:48 | Son Güncelleme : 15 04 2018 - 15:33

AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, "Bugüne kadar kılını kıpırdatmayanların, kimyasal silah kullanıldıktan sonra harekete geçmeleri ne yazık ki geç kalmış bir harekettir. Ama yine de rejime, bölgede vahşete sebep olan alçak katillere verilmiş gecikmiş bir cevaptır. O bakımdan olumlu bir adım olarak görüyoruz." dedi.


Başbakan Binali Yıldırım, Tuzla Belediyesi'nin yanında kurulan çadırda  düzenlenen Tuzla 6. Olağan İlçe Kongresi'nde yaptığı konuşmada, kendisinin de  Tuzla'da oturduğunu belirterek, yaşadığı ilçede kongreye katılmaktan dolayı  heyecan duyduğunu dile getirdi.
 
Kongreyi yaparken 2002 yılı sonlarını hatırladığını belirten Yıldırım,  o günlerde Tuzla'nın bütün mahallelerini, evlerini, esnafını ziyaret ettiklerini  ve AK Parti'yi anlattıklarını aktardı. Bu ziyaretlerde sloganlarının "Tek başına  iş başına" olduğunu hatırlatan Yıldırım, vatandaşlara, "Yakın ışıkları Türkiye  aydınlansın, yakın ışıkları Tuzla aydınlansın." dediklerini ifade etti.
 
O gün yanan ışığın daha da güçlenerek 16 yılda bugünlere geldiğini  belirten Yıldırım, bundan sonraki hedeflerinin 2023 olduğuna işaret etti. Muasır  medeniyetler seviyesine ulaşmış, kalkınmış bir Türkiye'yi hedeflediklerinin  altını çizen Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Bu dava sizler sayesinde bugünlere geldi. Türkiye, sizlerin desteği,  sizlerin gayretiyle bugünlere ulaştı. Bu teşkilat, Türkiye'yi 81 milyon vatan  evladının sorunlarını çözmeye ahdetmiş, karar vermiş, yemin etmiş bir  teşkilattır. Teşkilatlarımızdan aldığımız güçle ilhamla Türkiye'nin geleceğini  imar ettik, inşa ettik, bugünlere geldik. 100 yıllık ihmali telafi etmenin haklı  gururuyla buradayız. 21. yüzyılın dünya çapındaki en büyük eserlerini AK Parti  iktidarında ülkemize kazandırdık. Bütün bunlara sizlerle birlikteliğimiz  sayesinde ulaştık. Mevlam bu yol arkadaşlığımızı, beraberliğimizi daim eylesin."
 
"Millete hizmet yolunun neferleriyiz"
 
AK Parti'nin milletin gücünü ve iradesini devlete taşıyan parti  olduğuna işaret eden Yıldırım, AK Parti iktidarıyla devlet-millet kaynaşmasının  da gerçekleştiğini bildirdi.
 
Türkiye'nin 16 yıldır milletin gösterdiği yolda kararlılıkla  ilerlediğini belirten Başbakan Yıldırım, AK Parti'nin aziz milletten aldığı  destekle Türkiye'nin gücünü dünyaya hissettirdiğini vurguladı.
 
Bugün bütün iç, dış saldırılar ve ihanet odaklarına karşı Türkiye'nin  istikrarını korumanın AK Parti'nin en önemli görevi olduğuna değinen Yıldırım,  şöyle konuştu:
 
"Biz ülkemize, milletimize gönül vermiş büyük bir aileyiz. Başarımızın  sırrı, partimizin sürekli kendini yenileyen tazeleyen bir parti olmasıdır. Bizde  sadece nöbet değişimi olur, hizmet yarışı kesintisiz devam eder. Bizim  siyasetimizde hiçbir zaman sen-ben kavgası olmaz. Biz bir kadro hareketiyiz.  Millete hizmet yolunun neferleriyiz. Türkiye'nin lideri memleket sevdalısı Recep  Tayyip Erdoğan ile omuz omuza yürümeyi kendimize şiar edinmişiz."
 
Suriye'de yaşanan gelişmeler
 
Başbakan Binali Yıldırım, geçen günlerde Suriye'de kimyasal silah  saldırısıyla masum çocuklar ve günahsız insanların katledildiğini hatırlatarak,  sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Suriye rejimi, terörle silahla esasen 7 yıldır aynı şeyi yapıyor.  Kimyasal silah kullandı diye Batı birden bire mazlumları hatırlayıverdi. Ne yazık  ki 7 yıldır orada vahşet devam ediyor. Bugüne kadar kılını kıpırdatmayanların,  kimyasal silah kullanıldıktan sonra harekete geçmeleri, ne yazık ki geç kalmış  bir harekettir. Ama yine de rejime, bölgede vahşete sebep olan alçak katillere  verilmiş gecikmiş bir cevaptır. O bakımdan olumlu bir adım olarak görüyoruz.  Ancak Türkiye olarak, ister normal silahlar ister kimyasal silahlarla insanları  yok eden, katleden bütün zihniyete, katil rejime karşı barışı, sivil insanları  korumaya devam edeceğiz. Bölgesel barışın akıl ve sağduyunun tarafı olmayı  sürdüreceğiz."
 
Ekonomideki dalgalanmalar
 
Yıldırım, bölgede yaşanan çatışma ve belirsizlik ortamının, küresel  havayı da olumsuz etkilediğine dikkati çekerek, son günlerde "Yeni bir dünya  savaşı mı çıkacak?" sorusunun da gündeme geldiğini, bunun küresel ve bölgesel  sonuçları olduğunu ifade etti.
 
Geçen hafta İran parasının yüzde 48 değer kaybettiğine işaret eden  Yıldırım, şöyle konuştu:
 
"Rusya parası yüzde 13 değer kaybetti. Türkiye olarak bizde de bazı  dalgalanmalar oldu. Yüzde 1, yüzde 2 seviyesinde. Bunu fırsat bilenler 'Türkiye  ekonomik krize gidiyor. Bu hükümet bir daha bu işin üstesinden gelemez' diye  başladılar kampanya yapmaya. Sanki ülke krize girerse bunun sonuçlarından sadece  AK Parti taraftarları etkilenecek, diğerleri etkilenmeyecek. Bu kadar sığ, bu  kadar memleketin gerçeklerinden kopuk bir siyaset anlayışının, bir muhalefet  anlayışının Türkiye'ye bir gelecek vadetmekten uzak olduğunu bir kez daha gördük.  Dolar fırlayıp gitse, enflasyon yükselse zil takıp oynayacaklar. Ama yağma yok.  Türkiye istikrarla güvenle konularına hakimdir. Merkez Bankası da hükümetimiz de  ekonomi yönetimi de gereken tedbirleri anında almaktadır. Biz böyle engelleri çok  gördük. 16 senede küresel türbülansların içerisinden ülkemizi selamete çıkararak  bugünlere geldik. Ekonomik göstergelerimiz bu yaşananları doğrulamıyor."
 
Türkiye'nin 2017'de yüzde 7.4 büyüdüğünü söyleyen Yıldırım, G20 ülkeleri içinde en büyük büyümeyi Türkiye'nin gerçekleştirdiğini, ihracatın 36 milyar dolardan, 160 milyar dolarlara çıktığını söyledi.
 
Türkiye'nin turizmde güzel bir sene geçireceğini, rezervasyonların  yüzde 50 arttığını anlatan Yıldırım, istikrar ve güven olan ülkede bunların  olabileceğini, eğer huzur, barış varsa insanların bir ülkeye seyahat ettiğini  vurguladı.
 
Türkiye'nin geçen günlerde 22 milyar dolarlık nükleer santralin  temelini attığını hatırlatan Yıldırım, aynı zamanda 18 Mart'ta dünyanın en uzun  köprüsü 1915 Çanakkale Köprüsü'nün kazıklarının ayak temellerinin atıldığını  anımsattı.
 
Yatırım ortamını iyileştirecek önemli düzenlemeler yaptıklarını, savunma sanayide üretimlerle, yerli ve milli sanayinin gelişmesi konusunda büyük  mesafeler aldıklarını, yerlilik oranını yüzde 24'ten yüzde 65'in üzerine  çıkardıklarını ifade eden Yıldırım, "Afrin, Fırat Kalkanı operasyonları, yurt  içinde teröre karşı verilen amansız mücadele savunma sanayimizde elde ettiğimiz  başarının büyük payı var. Şehitlerimiz elbetteki bizim başımızın tacıdır. Onlar  ay-yıldızlı bayrağımızın parlayan yıldızıdır. Onlar bizim kalbimizdedir. Allah  şehitlerimize rahmet eylesin, mekanları cennet olsun. Gazilerimize hayırlı, güzel  ömürler nasip eylesin." diye konuştu.
 
"Türkiye artık eski Türkiye değil"
 
Dünyanın en büyük havalimanını İstanbul'a yaptıklarını, yedi tepeli  İstanbul'da dev eserin yükseldiğini anlatan Yıldırım, bu sene sonunda ilk  bölümünü açacaklarını söyledi.
 
Bütün bu olumlu gelişmelerin dünyada kriz ve karışıklıklar devam  ederken "Türkiye'ye ne oluyor?", "Türkiye niye böyle büyük projeler yapıyor?"  diye bazılarının canının sıkılmış olabileceğini dile getiren Yıldırım, "Onların  canlarını sıkmaya devam edeceğiz. Hiç endişeniz olmasın. Kimse kusura bakmasın. Türkiye artık eski Türkiye değil." diye konuştu.
 
"16 Nisan, Türkiye'nin yönetim sisteminde bir dönüm noktasıdır"
 
2017'de gerçekleşleştirilen referandumun, halkın zaferiyle sona  erdiğini anlatan Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:
 
"FETÖ örgütünün 15 Temmuz kanlı darbe girişiminin arkasından ülkemiz  bir yol ayrımına geldi. İstanbul 15 Temmuz gecesi ayaktaydı, Tuzla ayaktaydı o  gece. Tuzla'da selalar dinmedi, ay-yıldızlı bayrak inmedi. Alçaklara gereken cevabı siz burada verdiniz.
 
16 Nisan, Türkiye'nin yönetim sisteminde bir dönüm noktasıdır.  Türkiye, Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne kadar devam eden yönetim sistemini  değiştirme kararı vermiştir. Parlamenter sistemden, başkanlık sistemine karar  vermiştir. Bu kararın gereğini de önümüzde yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimiyle  beraber hayata geçireceğiz."
 
"Türkiye, darbe ve vesayet dönemlerine noktayı koydu"
 
Başbakan Yıldırım, 80 milyonun kazandığı bu büyük başarıyla  Türkiye'nin darbe ve vesayet dönemlerine noktayı koyduğunu anlatarak, şunları  kaydetti:
 
"28 Şubat darbesinin mimarları bugün ortaya çıkmış 'Biz bir şey  yapmadık, biz darbe falan yapmadık. Biz uslu uslu durduk, biz suçsuzuz  diyorlar.'. Ama bu millet unutmadı. '28 Şubat bin yıl devam edecek' dediklerini  bu millet unutmadı. Zaman değişti, vakit geldi, şimdi hesabını yargıda  veriyorlar. Şu, herkes tarafından bilinmelidir. Hiçbir şey karşılıksız kalmaz, er  veya geç hesabı sorulur. Kamu gücünü kullanan biz de olsak, başkaları da olsa  ilahi adalet ve hukuk devleti ilkelerine uygun hareket etmemiz gerekir. Çünkü  adalet mülkün temelidir. Temeli olmayan bir devlet devam edemez. Tarih başta  Erbakan Hocamız olmak üzere, milletin yanında olanları şerefle yad edecek.  Erbakan Hocamızın ruhu şad olsun, mekanı cennet olsun. Onun verdiği mücadele,  bugün onun ruhunu yüceltecek bir noktaya gelmiştir. Millet iradesine kast eden  darbeciler unutulup gidecek ama o mücadelenin kahramanları her zaman hatırlanmaya  devam edecek."
 
Yıldırım, 2023'e doğru giderken 16 Nisan referandum kararıyla milletin  güçlü iktidar, sürekli istikrar kararını verdiğini ifade ederek, böylece artık  seçimler sonrasında vesayet odaklarının devreye girmeyeceğini, milletin kararının tek karar olacağını söyledi.
 
İlçeye yapılan yatırımlara değinen Yıldırım, Tuzla'nın 2002'den bugüne kadar büyük bir değişim gösterdiğini aktardı.
 
Bunu en iyi vatandaşların bildiğini dile getiren Yıldırım, Tuzla'da  okul sayısının 32'den 60'a çıkarıldığını, neredeyse iki kat artırıldığını  söyledi.
  
Başbakan Yıldırım, iki okulun da yapımının devam ettiğini  vurgulayarak, ayrıca 11 tane spor salonu da yaparak, hizmete aldıklarını  belirtti.
 
Tuzla'ya yakışan bir kültür merkezi ve kütüphanenin yapılarak hizmete  sunulduğunu dile getiren Yıldırım, "Engelliler merkezi yapıldı, hizmete verildi.  400 yataklı Tuzla Devlet Hastanesi yapıldı, hizmete açıldı. Hayırlı, uğurlu  olsun. Tuzla'da 15 yılda devlet olarak 22 bin 650 konut yaptık. Bu sadece  devletin yaptığı. Özel sektörün, inşaatçıların yaptığıyla bu sayı çok daha fazla.  130 dönümlük alan üzerinde kurulan Şelale Parkı hizmete girdi. Tuzla sahilinde  rekreasyon projeleriyle düzenleme yaparak belediyemiz, sahili vatandaşlarımızın  hizmetine sundu. Sahil yolu projesiyle bütün mahallelerimizin denize ulaşımına  imkan sağlandı. İnşallah Tuzla sahilinde su temalı yeni bir park daha yapılacak.  Hayırlı, uğurlu olsun." diye konuştu.
 
Yıldırım, Mehmet Akif Ersoy Gemisi'ni gençlik merkezine dönüştürerek,  gençlerin hizmetine verildiğini ifade ederek, bu hizmetlerinden dolayı Tuzla  Belediye Başkanı Şadi Yazıcı'yı tebrik etti.
 
Ayrıca eski Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'yi de ilçeye,  ülkeye hizmetlerinden dolayı tebrik eden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Yayla, Aydınlı, Orhanlı, Mimar Sinan mahallelerini ihtiyacı olarak  cemevleri yapıldı, orada yaşayan vatandaşlarımızın ihtiyacı görüldü. İdris  Güllüce Katlı Otopark'ı hizmete alındı. Hayırlı, uğurlu olsun. 6 otopark daha  yapılacak Tuzla'ya. Bir, iki tane yetmez. Tuzla Tepeören'e ilk kez kaliteli içme  suyunu götürdük. Kızılay Lojistik Merkezi de yine Tuzla'da yapıldı. Bu güzel  ilçemize, Tuzla'ya 2013'te doğalgazı getirdik. Türkiye'nin en büyük projelerinden  biri olan Tuzla Marina Projesi tamamlandı,Tuzla'nın değerine değer kattı.  Tuzla'ya içeriden dışarıdan binlerce insan geliyor, burada vakit geçiriyor,  ihtiyacını görüyor. İstanbul'un 562. kuruluş yıl dönümünde bu tesisi de 29  Mayıs'ta hizmete aldık. Böylece sadece Tuzla'ya bir cazibe merkezi  kazandırılmadı, aynı zamanda dört bin kardeşimize de iş, aş imkanı sağlandı. Şu  anda Tuzla'da 5 organize sanayi bölgesinde 62 bin vatandaşımız iş, aş sahibi  oldu. Kadıköy-Kartal metro hattı, Kaynarca üzerinden Tuzla'ya da geliyor.  Hayırlı, uğurlu olsun. Yapılacak istasyon 5 katlı bin 100 araç, otopark  kapasitesine sahip olacak. Tuzla metrosu ileride Marina'ya kadar da inecek ve  tarihi, turistlik merkezleriyle raylı sistemlerle banliyö hatlarıyla entegre  olacak."
 
"Tuzla'da Türkiye'nin en modern sebze-meyve hali yapılacak"
 
Başbakan Binali Yıldırım, vatandaşların tezahüratları üzerine "Biz  sizlerle gurur duyuyoruz. Sizler bizim başımızın tacısınız Ak kadınlar, Ak  gençler, ana kademe..." diye karşılık verdi.
 
Halkalı-Gebze hattıyla Marmaray, Tuzla, Kaynarca, Tersane, Sabiha  Gökçen Havalimanı, Tuzla OSB metro hatlarını da yaptıklarını dile getiren  Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Aydınlı'da 685 bin metrekare alanda Türkiye'nin en modern sebze-meyve  hali yapılacak. Tuzla'ya su ürünleri hali de yapılacak. Doğal sit alanı olan 25  yıldır çözülmeyen Kamil Abdüş Göl Projesi de nihayet çözüme ulaştı. İnşallah bu  bölge Tuzla'nın cazibe ve yaşam merkezi olacak. Sahildeki otopark problemini  çözmek için yeni bin 200 araçlık bir otopark yapılıyor. Hayırlı, uğurlu olsun.  Hizmetler saymakla bitmez. Belediye Başkanımıza, Büyükşehir Belediye Başkanımıza  hükümetimizin ilgili bakanlıklarına bu hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz.  Türkiye AK Parti iktidarıyla derin bir uykudan uyandı. Artık diriliş ve yükseliş  dönemini yaşıyoruz. Gelecek Türkiye'nindir, gelecek Türk milletinindir. AK Parti  milletin efendisi değil, milletin hizmetkarı olmaya devam edecek. Halka hizmeti  Hakk'a hizmet olarak görmeye işimizi, görevimizi bu düsturla yapmaya devam  edeceğiz. AK Parti teşkilatları inanıyorum ki yine ülkemize, milletimize büyük  bir zafer hediye edecek. Sizlere inanıyorum, güveniyorum."
  
Kongrenin hayırlara vesile olmasını dileyen Yıldırım, "Bugüne kadar  teşkilatımıza hizmet eden ilçe başkanlarımızı yaptıkları hizmetlerden dolayı  tebrik ediyor, yeni göreve gelecek kardeşimize de başarılarının devamını  diliyorum. Suat Durak, Sebahattin Demirci'den bayrağı devralıyor. Ancak AK  Parti'deki bayrak değişimi spordaki bayrak değişimine benzemez. Orada ne  yapıyorlar? Biri bayrağı getiriyor, diğerine veriyor. Bayrağı alan koşmaya devam  ediyor, bayrağı veren yerinde kalıyor. Biz de öyle değil. Biz de bayrağı veren de  bayrağı alan da durmadan, yorulmadan koşmaya devam ediyor. Bizim farkımız işte  budur." diyerek sözlerini tamamladı.
 
Kongrede, AK Parti Tuzla İlçe Başkanı Sebahattin Demirci görevini,  yeni başkan Suat Durak'a devretti.
 
Programda eski AK Parti Tuzla İlçe Başkanı Demirci, Başbakan  Yıldırım'a tablo hediye etti.

ETİKETLER