Barselona'daki terör saldırılarının kurbanları anıldı

AA |  17 Ağustos 2018 Cuma - 17:08 | Son Güncelleme : 17 08 2018 - 17:08

Barselona'nın merkezindeki La Rambla Caddesi'nde minibüsle düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden 15 kişi ile ertesi gün sahil kasabası Cambrils'teki benzer saldırıda yaşamını yitiren bir kişi için anma töreni gerçekleştirildi.


İspanya'nın Barselona kentinde geçen yıl düzenlenen  terör saldırılarında hayatını kaybedenler anıldı. 
 
Barselona'nın merkezindeki La Rambla Caddesi'nde minibüsle  yapılan saldırıda yaşamını yitiren 15 kişi ile ertesi gün sahil kasabası  Cambrils'teki benzer saldırıda ölen bir kişi için anma töreni gerçekleştirildi.
 
La Rambla Caddesi yakınındaki Katalonya Meydanı'nda düzenlenen  törene İspanya Kralı 6. Felipe, Kraliçe Letizia ve Başbakan Pedro Sanchez, kurban  yakınları ve çok sayıda kişi katıldı.
 
Bir dakikalık saygı duruşunun ardından kalabalık, "Korkmuyorum"  şeklinde slogan attı. Şarkıların söylendiği, şiirlerin okunduğu anma töreni  sırasında olay yerine çiçekler bırakıldı.
 
Gerilimin gölgesi düştü
 
Saldırı kurbanlarının yakınları, merkezi hükümet ile bağımsızlık  yanlıları arasındaki sorunların bir yana bırakılmasını istese de törene İspanya  yönetimi ile ayrılıkçılar arasında yaşanan gerilimin gölgesi düştü. Etkinliklere  katılan bazı kişiler, Kral 6. Felipe'nin orada bulunmasından memnun olmadıklarını  söyledi.
 
Kral 6. Felipe'nin tören alanına gelişi sırasında bir grup "Kralımız  çok yaşa" diye slogan atarken, bazı ayrılıkçılar bu kişileri susturmaya çalıştı.  Çevredekilerin müdahalesiyle gerilim büyümeden sonlandırıldı.
 
Katalonya Medyanı yakınındaki bir binaya, üzerinde Kral'ı baş aşağı  gösteren bir fotoğraf ile "İspanya Kralı, Katalan ülkesinde istenmiyor" yazısının  yer aldığı pankart asıldı.
 
Ayrıca olay yerindeki tören sırasında da bağımsızlık girişimlerindeki  rolleri nedeniyle tutuklanan Katalan siyasetçi ve sivil toplum liderlerine atfen,  "Siyasi mahkumları serbest bırakın" ve "Onlarsız bu tören bir sahtekarlıktır"  pankartları açıldı.
 
 Katalan toplumunda bölünme
 
Katalonya'daki ayrılıkçı girişimler, Anayasa Mahkemesinin durdurma  kararına rağmen 1 Ekim'de yapılan bağımsızlık referandumu ve 27 Ekim'deki tek  taraflı bağımsızlık ilanı ile artış gösterirken, merkezi yönetim, özerk hükümeti  görevden alıp 21 Aralık'ta erken seçime gidilmesine karar vermişti.
 
Seçimleri, ayrılıkçı Katalan partiler çok az farkla kazanırken,  sonuçlar Katalan toplumunun büyük ölçüde bölündüğünü de ortaya koymuştu.
 
Saldırı
 
Barselona'da geçen yıl 17 Ağustos'ta düzenlenen saldırıda, bir minibüs  kalabalığın arasına dalıp 13 kişinin ölümüne, 100'den fazla kişinin yaralanmasına  yol açmıştı. Yaralılardan 2'si daha sonra hastane hayatını kaybetmişti. Ertesi  gün de bir kadın Barselona'ya yaklaşık 115 kilometre uzaklıktaki sahil kasabası  Cambrils'te benzer bir saldırının hedefi olmuştu. Saldırıları, DEAŞ üstlenmiş,  operasyonlarda 5 zanlı öldürülmüştü.