Banka ücret ve komisyonlarına düzenleme olumlu karşılandı

AA |  11 Şubat 2020 Salı - 13:19 | Son Güncelleme : 11 02 2020 - 13:19

Bankaların aldığı ücret ve komisyonların işlem maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla sınırlandırılması vatandaşlar tarafından olumlu karşılandı.


Ankara'da bir banka şubesinden çıkan vatandaşlar, Bankacılık Düzenleme  ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) konuya  ilişkin düzenlemesine yönelik AA muhabirinin sorularını yanıtladı.
 
Tevfik Üçbaş, EFT ücretinin düşürülmesini olumlu bulduğunu belirterek,  "EFT ücretlerinin düşmesi, hem vatandaş hem de ticaretle uğraşanlar için güzel  bir uygulama. Bunların daha da düşürülmesini talep ediyoruz. Daha sık aralıklarla  böyle olumlu gelişmeleri bekliyoruz." ifadesini kullandı.
 
Mobil ve internet bankacılığı hesabı kullandığını anlatan Enver Kırdaş  da bankalardan transfer işlemi yaparken alınan ücretlerin yüksek olduğunun altını  çizdi. Kırdaş, "Bu ücretlerin düşürülmesi tüketiciler açısından olumlu. Bu ücret  alınmasa daha iyi olur." diye konuştu.
 
İbrahim Güngör, internet bankacılığı kullandığını anlatarak, "Güzel  bir gelişme, EFT ücretleri pahalıydı, bunun düşürülmesi insanlar için makul oldu.  ATM'den yaptığınızda biraz makuldu. Bankadan işlem yaptırdığınızda ise yüksek  ücretler alınıyordu. Sevindirici bir gelişme." değerlendirmesinde bulundu.
 
Özden Bayram da banka ücret ve komisyonlarının düşürülmesinin,  maliyetlerin azaltılmasının sevindirici ve olumlu olduğunu söyledi. Bayram,  şunları kaydetti:
 
"Türkiye'de bankalar yüzde 25'leri bulan çok yüksek kar oranlarıyla  çalışıyor. Bu oran Avrupa'daki bankalarda yüzde 3'lerde. Bu konuda hükümet geç  bile kaldı. Bu tür uygulamalar çok daha önce yapılmalıydı."
 
BDDK ve TCMB'nin konuya ilişkin düzenlemeleri, 10 Şubat'ta Resmi  Gazete'de yayımlanmıştı. Söz konusu düzenleme 1 Mart 2020'de yürürlüğe girecek.
 
  
 

ETİKETLER

banka eft ücret