Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, 1 Mayıs Uluslararası Online Konferansı'nda konuştu

AA |  30 Nisan 2020 Perşembe - 18:00 | Son Güncelleme : 30 04 2020 - 18:00

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Kamu, özel sektör, işçilerimizle, memurlarımızla, işverenlerimizle beraber Kovid-19 sonrasında Türkiye'de büyük bir atılım yapacağımıza, ekonomimizi tekrar canlandıracağımıza, 2023, 2053, 2071 hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyorum." dedi.


Bakan Selçuk, Memur-Sen'in farklı ülkelerden sendikacıların  katılımıyla, "Pandemi Sürecinde Emek Dünyası, Pandemi Sonrasında Çalışma Hayatı"  temasıyla düzenlediği 1 Mayıs Uluslararası Online Konferansı'na telekonferans  yöntemiyle katıldı.
 
Tüm katılımcıların 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutlayan Selçuk,  sendikacılığın Türkiye'nin büyümesi ve kalkınması yolunda büyük öneme sahip  olduğunu vurguladı.
 
Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde 18 yıldır  çalışanların emeğini, haklarını koruyarak atılımlar gerçekleştirildiğini, kamu ve  özel sektörde çalışanların cesareti ve çalışkanlığı sayesinde Türkiye  ekonomisinin 3 kat büyüdüğünü aktardı.
 
AK Parti hükümetlerinde sendikalaşma oranlarının hep artan bir seyir  izlediğine dikkati çeken Selçuk, "Temennimiz, bu oranların çok daha yüksek  seviyelere çıkması. Tüm çalışanlarımızın da daha yüksek oranlarda sendika üyesi  olması." diye konuştu.
 
 
"Dijital dünya dünyanın 7 kıtasında emekçi kardeşlerimizle  buluşmamıza vesile oldu"
Bakan Selçuk, sosyal paydaşlarla birlikte gerek kamu personel yönetimi  gerekse çalışma hayatında önemli değişimlerin sağlandığını belirterek, "İsterdik  ki yarın 1 Mayıs'ı tüm emekçilerimizle birlik ve beraberlik içinde  kutlayabilelim. Dijital dünyanın da ama güzel tarafları var. Bugün dünyanın 7  kıtasında emekçi kardeşlerimizle buluşmamıza vesile oldu." dedi.
 
Virüs sebebiyle tüm dünyada eşi benzeri görülmemiş sosyal mesafe  tedbirlerinin uygulandığını, Türkiye'de de ilk andan itibaren çok önemli  tedbirlerin uygulamaya konulduğunu ifade eden Selçuk, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın  başkanlığında düzenlenen Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı'nda açıklanan  Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi ile sağlanan destekleri anımsattı.
 
Selçuk, paket kapsamında bugüne kadar açıklanan desteklerin tutarının  200 milyar lirayı aştığını belirterek, Türkiye'de sosyal devlet olmanın gereğini  ifa etmeyi çok önemsediklerine dikkat çekti.
 
Sosyal koruma kalkanı tedbirleriyle dezavantajlı durumdaki  vatandaşlar, çalışanlar, işsiz ve iş arayan vatandaşlarla birlikte Türkiye'nin  hemen her hanesine dokunduklarını aktaran Selçuk, "Çalışanlarımızı Kısa Çalışma  Ödeneği, Nakdi Ücret Desteği gibi desteklerle korumaya çalışırken, çalışma  hayatının dışındaki kesimlere de sosyal yardım ulaştırmaya devam ediyoruz." diye  konuştu.
 
 
"Kamu personelimizin ne kadar önemli bir vazife yaptığına Türkiye  şahit oldu"
"Kamu personelimizin, memurlarımızın bu süreçte ne kadar önemli vazife  yaptığına tüm Türkiye şahit oldu." diyen Bakan Selçuk, sosyal hizmet  kuruluşlarında, farklı alanlarda çalışanlar ile Vefa Sosyal Destek Grubu  ekiplerinde görev alanların kişilerin harcadıkları emeğe işaret etti.
 
Tüm görevlilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutlayan Selçuk,  "Kamu görevlilerimizi de korumak adına esnek çalışma biçimlerini hayata geçirdik.  Bu Türkiye için önemli bir değişimdi çünkü ilk defa Kovid-19'la beraber  Türkiye'de kamu sektöründe esnek çalışma modelleri devreye alınmış oldu. Uzaktan  çalışma, dönüşümlü çalışma gibi modelleri hayata geçirdik." ifadelerini kullandı.
 
"Kovid-19 görünmez emeklerin görünür kılındığı da bir dönem oldu"
1 milyar 800 milyon lirayı aşkın bağışın toplandığı Milli Dayanışma  Kampanyası'na desteklerinden ötürü Memur-Sen'e, aynı zamanda bütün kamu  personellerine, işçilere, PTT çalışanlarına teşekkürlerini ileten Selçuk, şunları  kaydetti:
 
"Pandemi bize ayrıca bazı görevlerin, işlerin vazgeçilmez olduğunu, bu  görevleri yürüten kişilerin de toplum yararına yaptıkları fedakarlığın derecesini  de gösterdi. Bu anlamda emeğin değerini gördük. Aslında Kovid-19 bize görünmez  emeklerin görünür kılındığı da bir dönem oldu. Ülkemiz de Cumhurbaşkanımız Recep  Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde tüm diğer ülkelere örnek oldu. Sadece farklı  ülkelerdeki vatandaşlarımızı sağ salim evlerine ulaştırmakla kalmadık, aynı  zamanda bizden destek isteyen diğer ülkelere yardım etmeyi de kendimize vazife  addettik. Bu bizim sosyal devlet anlayışımızın aynı zamanda dünyadaki tüm  ülkelere destek olma çabamızın da bir sonucu oldu."
 
Bakan Selçuk konuşmasını, "Kamu, özel sektör, işçilerimizle,  memurlarımızla, işverenlerimizle beraber Kovid-19 sonrasında Türkiye'de  büyük  bir atılım yapacağımıza, ekonomimizi tekrar canlandıracağımıza, 2023, 2053, 2071  hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyorum. Tüm dünyadaki emekçi kardeşlerimin 1  Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü tebrik ediyorum. Pandemi sonrasında sosyal mesafe  kurallarına uyarak beraber olacağımız, gönüllerimizi paylaşacağımız nice  buluşmalar olmasını temenni ediyorum." sözleriyle tamamladı.