Bakan Soylu, Rus Orgeneral Zolotov ve beraberindeki heyeti kabul etti!

AA |  14 Mayıs 2019 Salı - 14:16 | Son Güncelleme : 14 05 2019 - 14:26

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Rusya Federasyonu Federal Muhafız Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Viktor Zolotov ve beraberindeki heyeti kabul etti.


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Rusya Federasyonu  Federal Muhafız Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Viktor Zolotov ve beraberindeki  heyeti kabul etti. 
 
Soylu'nun makamında gerçekleşen kabulde, Jandarma Genel Komutanı  Orgeneral Arif Çetin ve Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Korgeneral Ali Çardakcı  ile diğer yetkililer hazır bulundu.
 
Soylu, kabulde yaptığı konuşmada bu görüşmeyi çok önemsediklerini  vurguladı.
 
Görüşmenin, Türkiye ve Rusya arasında devlet başkanları liderliğinde  süren iş birliğini kuvvetlendireceğini belirten Soylu, "Bugün birçok cephede  terörle mücadele ediyoruz. PKK/PYD'den DEAŞ ve FETÖ'ye kadar. Bu konuda elde  ettiğimiz çok tecrübeler var. Dünyanın yeni uğraştığı terör ve suç alanları var.  Bu konuda geliştirdiğimiz kabiliyetleri dünyanın başka ülkeleriyle paylaşmaktan  çekinmiyoruz." diye konuştu.
 
Soylu, Türkiye olarak bugün gelişmiş, gelişmekte olan ve az gelişmiş  100'ün üzerinde ülkeye "know-how" hizmeti verdiklerine işaret etti.
 
Terörle küresel bir mücadele verilmesi gerektiğini vurgulayan Soylu,  çevre ülkelerle iyi ilişkiler kurmadıkları takdirde suç türleriyle mücadelede  kapasite artırmakta zorlanacaklarını ifade etti.
 
 
Soylu, "Farklı milliyetlerimiz, dillerimiz, coğrafyalarımız olabilir  ama terörle mücadelede tek bir dili kullanmalıyız. Aynı dili kullanırsak terörü  esir ederiz." dedi.
 
"Eğitim iş birliği görüşmeleri yapacağız"
 
Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Çetin ise ziyaretin ilk olma  özelliği taşıdığını belirtti.
 
9 kişiden oluşan Rus heyetinin 5 gün boyunca Türkiye'de bulunacağını  aktaran Çetin, Rus heyetiyle çeşitli eğitim iş birliği görüşmeleri yapacaklarını  anlattı.
 
Çetin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet  Başkanı Vladimir Putin öncülüğündeki ilerleyen iki ülke arasındaki iş birliğinin,  bölgenin barış ve güvenliğe katkı sağlayacağını değerlendirdiklerini söyledi.
 
 
"Rus ulusal muhafızları ile Türk jandarması çok benzer"
 
Rusya Federal Muhafız Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Zolotov da  Jandarma Genel Komutanlığının yapısını öğrenmek ve profesyonel kadrolarının  eğitimlerini yerinde görmek için bu ziyareti gerçekleştirdiklerini anlattı.  Zolotov, Rus ulusal muhafızları ile Türk jandarması arasında çok benzerlikler  olduğunu söyledi.
 
Zolotov, ziyaretin iki ülke arasındaki dostluğun pekişmesi ve güvenlik  alanındaki iş birliği için iyi bir temel olacağını ifade etti.
 

ETİKETLER