Bakan Pekcan açıkladı: Yeni modeli oluşturduk

AA |  05 Aralık 2019 Perşembe - 11:42 | Son Güncelleme : 05 12 2019 - 14:15

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, zincir mağazalarla rekabet etmekte zorlanan perakendeci esnafın maliyetlerini düşürecek bir sistem üzerinde çalıştıklarını belirterek, "Tedarik ve Dağıtım Kooperatifi modelini oluşturduk." dedi.


Türkiye Kooperatifler Fuarı'nın açılışı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat  Oktay ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile 171 kooperatifin temsilci ve üyelerinin  katılımıyla gerçekleştirildi.

Pekcan, ATO Congresium'daki fuarın açılışında yaptığı konuşmada,  amaçlarının kooperatiflerin üretim kapasitesini artırmak olduğunu belirterek,  fuarın, hem iç hem de dış ticarette daha fazla pay sahibi olunmasını sağlamak  için yürüttükleri çalışmaların önemli bir aşamasını oluşturduğunu söyledi.

Türkiye'de yaklaşık 49 bin kooperatif ve 6 milyon kooperatif ortağı  bulunduğuna işaret eden Pekcan, kooperatiflerin çeşitli konularda 40'a yakın  alanda faaliyet gösterdiklerini bildirdi.

Pekcan, kooperatif birliklerinin ekonominin büyümesine de katkı  sağladıklarını ifade ederek, bu fuar vesilesiyle her bölgeden başarı kazanmış  kooperatiflerin ürün ve hizmetlerini yakından tanıma fırsatı bulacaklarını dile  getirdi.

Bakanlığın 12 bin kooperatif ve 1,5 milyon kooperatif ortağına hizmet  verdiğine dikkati çeken Pekcan, hedeflerinin kooperatiflerin ekonomide ve ihracattaki gücünü artırmak olduğunu, bu yönde ciddi çalışmalar  yaptıklarını söyledi.

Pekcan, kooperatiflerin ekonomik yönü kadar sosyal yönü de güçlü  işletmeler olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın hassasiyetle vurguladığı 'insanı merkeze  alan büyüme' modeline de en elverişli sistem kooperatif modelidir. Kooperatifler  aynı zamanda istihdam ve istikrarın da teminatıdır. Üreticinin tüketiciye  aracısız ulaşabildiği kooperatifler maliyetlerin azaltılması açısından da büyük  önem taşımaktadır. Ülkemiz, kooperatifçiliğin özünü oluşturan dayanışma ruhuna,  kültürel birikime ve tecrübeye fazlasıyla sahiptir. Kooperatifçilik kültürümüzde  var olan imecenin ve ahiliğin günümüzde tüzel kişilik kazanmış halidir. Bakanlık  olarak hedefimiz, sadece kooperatif sayımızı artırmak değil, bu birikim üzerine  kurumsal yapısı güçlü, çağın ekonomik koşullarıyla uyumlu, dünya standartlarında  kooperatifler kurmaktır. Türkiye Kooperatifler Fuarı programını da bu doğrultuda  hazırladık."

- Türkiye Kooperatifçilik Stratejisi ve Eylem Planı hazır

Bakan Pekcan, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kooperatiflerin  rolü ve öneminin her geçen gün arttığını belirterek, sağlam bir altyapıya ve  tecrübeye sahip ülke kooperatifçiliğini, çağın imkanlarıyla daha ileri noktalara  taşımak için

Bakanlık olarak önemli çalışmalar  yaptıklarını ifade etti.

Bakanlık olarak, ilk kez yürütülen bir çalışmayla kooperatifçilikle  ilgili birçok sorunun çözümüne katkıda bulunacak ve kooperatifçiliğin ivme  kazanmasına yardımcı olacak

Türkiye Kooperatifçilik  Stratejisi ve Eylem Planı'nı hazırladıklarını dile getiren Pekcan, tarım satış  kooperatif ve birliklerinin profesyonel yönetime ve etkili denetime geçmeleri  yönünde yasal değişiklikler yaptıklarını söyledi.

Pekcan, esnaf ve sanatkarın kara gün dostu olan kredi ve kefalet  kooperatiflerinin ülke ekonomisinde önemli bir unsur haline geldiğini  vurgulayarak, "Şu ana kadar 564 bin 309 esnafımıza 40 milyar lira kredi  kullandırmış bulunuyoruz. Bunun sadece 21 milyar lirasını bu sene 10 ay içinde  verdik." dedi.

- Kooperatif Bilgi Sistemi oluşturuluyor

Kooperatiflerin işlemlerini kolaylaştırmak ve ülke ekonomisindeki  sektör büyüklüğünü ölçebilmek için Kooperatif Bilgi Sistemi'ni oluşturduklarını  anlatan Pekcan, sistemi günün koşullarıyla güncelleyerek aktif hale  getireceklerini, bütün kooperatiflerle ilgili üretim bilgilerine bu sistem  üzerinden ulaşılabilir olunacağını bildirdi.

Pekcan, Kooperatifçilik Sektör Analizi çalışmalarının da sürdüğüne  dikkati çekerek şöyle devam etti:

"Zincir mağazalarla rekabet etmekte zorlanan perakendeci esnafımızın  maliyetlerini düşürecek bir sistem üzerinde çalıştık ve Tedarik ve Dağıtım  Kooperatifi modelini oluşturduk. Bakanlık olarak kadınlarımızın iş gücüne  katılımının artırılmasına katkı sağlayan kadın kooperatiflerine de özel önem  veriyoruz. 3 binden fazla ortağı bulunan 217 kadın kooperatifimiz aracılığıyla bu  sayıyı artırmaya çalışıyoruz. Bu sene 14 ilde bin 600 kadınımıza eğitim verdik."

Bakan Pekcan, kooperatiflerin ihracata yönlendirilmesini de çok  önemsediklerini dile getirerek, son yıllarda tarım ürünleri ihracatında  kooperatiflerin rolünün arttığına işaret etti.

- Kooperatif otobüsü yola çıkıyor

Geçen yıl Sosyal Kooperatifçilik Treni uygulamasını başlattıklarını  söyleyen Pekcan, "Şimdi daha geniş kitlelere ulaşabilmek için Kooperatifçilik  Otobüsümüzü geliştirdik. Artık trenin olmadığı yollara da kooperatifçilik  otobüsümüzle ulaşacağız." dedi.

Fuarda 171 kooperatifin yanı sıra kooperatifçilikle ilgili kamu kurum  ve kuruluşları, kooperatifçiliğe destek sağlayan bankalar, perakende sektörünün  temsilcileri ve e-ticaret firmalarının da yer aldığına dikkati çeken Pekcan, fuar  kapsamında kooperatiflerin perakende sektörünün temsilcileriyle, e-ticaret  temsilcileri ve yurt dışından gelen alım heyetleriyle birebir görüşmelerini  sağlayacaklarını ifade etti. Pekcan,  bu görüşmelerin koordinasyonu için 4 gün  boyunca Bakanlığın uzmanlarından oluşan geniş bir kadronun fuarda bulunacağını  bildirdi.

Pekcan, fuarın içeriğini, dijital pazarlama eğitimleriyle, dünyadan  kooperatifçilik örnekleriyle Türkiye'den ilham verici kooperatif hikayelerinin,  iç ve dış ticareti geliştirme yöntemlerinin anlatılacağı panellerle  renklendirmeye çalıştıklarını belirterek, fuarda çocuklar için özel olarak  yazılan kooperatifçilik konulu çocuk oyununun sahneleneceğini, atölye çalışmaları  yapılacağını kaydetti.

- Oktay'a Kooperatifçilik Onur Ödülü

Açılış konuşmalarının ardından Bakan Pekcan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı  Oktay'a Kooperatifçilik Onur Ödülü'nü takdim etti.

Fuar kapsamında, resmi iletişim sponsoru TRT'nin Genel Müdür  Yardımcısı Erkan Durdu ödülünü Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'ın elinden aldı.

"Kadın girişimi" alanında Kimya Hatun Kadın, Çevre, Kültür ve İşletme  Kooperatifine,"e-ticaret" alanında Gül-Gülyağı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış  Kooperatifleri Birliğine, "yenilikçilik" alanında Huğlu Av Tüfekleri İmali ve  Alım Satım Küçük Sanat Kooperatifine, "çevre duyarlılığı" alanında Pancar  Ekicileri Kooperatifleri Birliğine, "ihracat" alanında Tariş Üzüm Tarım Satış  Kooperatifleri Birliğine, "sosyal sorumluluk" alanında da Tomurcuk Eğitim Kültür  Dayanışma ve İşletme Kooperatifine yılın kooperatifi ödülü verildi.

Türkiye genelinde orta öğretim çağındaki öğrencilerin arasında  düzenlenen kooperatif temalı resim yarışmasında dereceye girenler de ödüllerini  Oktay'dan aldı.