Bakan Pakdemirli 'müjde' diyerek duyurdu!

AA |  16 Ekim 2020 Cuma - 15:03 | Son Güncelleme : 16 10 2020 - 16:16

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Pamuk üreticilerimize müjde. Kütlü pamuk primini %37,5 artırarak kilogram başına 1,1 liraya çıkardık. Ayrıca pamuk üreticilerimize, mazot ve gübre desteğiyle birlikte kilogram başına 1,23 lira destek ödeyeceğiz. Hayırlı ve bereketli olsun." ifadelerini kullandı.


Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli,Kemalpaşa Orman İşletme Müdürlüğü'nde gerçekleştirilen Yem  Bitkileri Tohum Dağıtım Programı'nda yaptığı konuşmada, üretime güç katacak,  çiftçiye destek olacak önemli bir projeyi başlatmaktan mutluluk duyduğunu  belirtti. Hayvancılıkta karlı bir üretimin girdi maliyetlerini azaltarak mümkün  olabileceğini, bu bağlamda bakanlık olarak yem bitkilerinin ekiliş alanlarının ve  silaj üretiminin artırılması, kaba yem ihtiyacının yerli kaynaklardan  karşılanması, daha ucuz ve kaliteli yem elde edilmesi amacıyla yem bitkilerinin  ekilmesine önemli destek sağladıklarını ifade eden Pakdemirli, başlattıkları  çayır-mera ıslah ve amenajman projeleriyle otlatma kapasitesini yüzde 50  artırmayı hedeflediklerini dile getirdi.
 
Pakdemirli, yem bitkilerine 2019'da 1 milyon hektar alanda 786 milyon  lira destek verdiklerini, son 18 yılda yapılan toplam 7 milyar lira desteklemeyle  yem bitkisi ekiliş alanının 3 kat artışla 2,3 milyon hektara, kaba yem üretiminin  2 kat artışla 69 milyon tona çıktığını anlattı. Bu yıl silajlık soyayı da destek kapsamına aldıklarına işaret eden  Pakdemirli, sulu şartlarda yetiştirilen sorgum, Sudan otu ve sorgum Sudan otu  melezi yem bitkilerinin destekleme birim fiyatlarının artırılacağını aktardı.
 
 Yerli ve milli tohumlar Ege topraklarında
 
 Bugün başladıkları program kapsamında İzmir'in 10 ilçesinde 243  üreticiye 14 bin 564 dekar alanda ekilmek üzere 218 ton fiğ tohumu ve 72 ton  yulaf tohumu dağıtacaklarını bildiren Pakdemirli, dağıtacakları Alper çeşidi fiğ  tohumu ve Sarı çeşidi yulaf tohumunun Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından  geliştirildiğine dikkati çekti. Bakan Pakdemirli, "Dolayısıyla yerli ve milli tohumlarımız, Ege'nin  geliştirdiği tohumlar, Ege'nin topraklarıyla buluşuyor. Yüzde 75'i hibe olan bu  önemli projemizi, İzmir’in yanında 13 ilimizde toplam 210 bin dekar alanda  uygulayacağız." dedi.
 
 Pakdemirli, projenin diğer ayağının ise "nadasa veya boş bırakılan  tarım alanlarında tek yıllık ve çok yıllık yem bitkileri ekiminin yaygınlaşması  için yüzde 75 hibe tohum desteğinden" oluştuğunu belirterek, "Toplam maliyeti 25  milyon lira olan bu proje 50 ilimizde, toplam 290 bin dekar alanda  uygulanacaktır. Bu iki proje kapsamında toplam 1 milyon dekar arazide üretim  yapılarak ülkemize ilave katma değer sağlamayı hedefliyoruz." diye konuştu.
 
  Pamuk üreticisine müjde
 
 İzmir'den pamuk üreticilerine önemli bir müjde vermek istediğini  söyleyen Bakan Pakdemirli, Türkiye'nin, ürettiği ve ihraç ettiği kaliteli tekstil  ürünleriyle  dünyada söz sahibi olduğuna işaret etti.
Pakdemirli, Türkiye'nin dünyanın önemli pamuk üretim merkezlerinden  birisi olduğunu belirterek şunları kaydetti: "Pamuk üretiminde dünyada 6. sırada, verimde ise 3. sıradayız. Son 18  yılda yürüttüğümüz başarılı politikalar ve destekler sayesinde kütlü pamuk  verimi, dekarda yüzde 40 artarak 500 kilograma ulaştı. Bugün açıklayacağım  müjdeyle hem üretimi hem de verimi daha da yukarılara taşımayı hedefliyoruz.  Bildiğiniz gibi pamukta prim desteği kilogram başına 80 kuruştu.  Üreticilerimizden gelen talepler ve yaptığımız detaylı analizler sonucu kütlü  pamuk primini yüzde 37,5 artırarak kilogram başına 1,1 liraya çıkardık. Ayrıca  pamuk üreticilerine, mazot ve gübre desteğiyle birlikte kilogram başına 1,23 lira  destek ödeyeceğiz. Hayırlı uğurlu olsun. Buradan şunun altını da özellikle  çiziyorum. Mazot ve gübre destekleriyle prim destekleri içinde en yüksek destek  tutarını pamuk çiftçisine ödüyoruz. Bakanlık olarak her zaman üreticimizin  yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz."
 
 Diğer konuşmacılar
 
  Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mehmet Hasdemir,  toprak ve su kaynaklarını doğru ürünlere kanalize etmeye çalıştıklarını belirtti.  Vali Yavuz Selim Köşger de İzmir'in, sahip olduğu ılıman iklim,  devletin çiftçiye yönelik desteği ve bilinçli çiftçi sayesinde hayvancılık  sektöründe geliştiğini ifade ederek, "Tarımsal üretimde önemli kapasiteye sahip  10 ilçemizde yem üretiminde kullanılan tohumlar çiftçimize dağıtılacak. Devlet-  millet iş birliğine örnek gösterilecek bir proje hizmete alınıyor." diye konuştu. AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar da pandemi sürecinde  Türkiye'nin gıda zinciri altyapısının çok güçlü olduğunun görüldüğünü belirterek,  "(Sağlık ordumuz var) diyoruz, gıda zincirini hiç bozmadan sınavdan geçtikleri  için 'gıda ordumuz da var' diyebiliriz." ifadesini kullandı. Konuşmaların ardından Bakan Pakdemirli tarafından çiftçilere temsili  tohum dağıtımı yapıldı.