Bakan Ersoy, kapalı Maraş’ta incelemelerde bulundu

23 Ağustos 2019 Cuma - 16:48 | Son Güncelleme : 23 08 2019 - 16:48

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “KKTC mülkiyet envanter çalışmasını tamamladıktan sonra bakanlık olarak gerekli teknik ve finansal desteği vermeye hazırız” dedi.


 Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, KKTC Turizm  ve Çevre Bakanı Ünal Üstel ile kapalı Maraş bölgesinde incelemelerde bulundu.  Ersoy, KKTC'nin mülkiyet envanter çalışmasının tamamlamasından sonra gerekli  teknik ve finansal desteğin verilmesi için hazır olunduğunu bildirdi.  Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Ersoy,  KKTC'deki temasları kapsamında dün Üstel ile kapalı Maraş bölgesinde önce  havadan, ardında da karadan incelemelerde bulundu.
 
 
  Mülkiyet envanter çalışmasını tamamlanmasının ardından KKTC Turizm ve  Çevre Bakanlığınca hazırlanacak projelendirmenin Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve  Turizm Bakanlığına iletileceğini belirten Bakan Ersoy, mülkiyet envanter  çalışmasının tamamlanması sonrası Bakanlık olarak gerekli teknik ve finansal  desteğin verilmesi için hazır olduklarını ifade etti.
 
 
İncelemeler sırasında Üstel, Ersoy'a bölge hakkında ayrıntılı bilgi  verdi. Ersoy'un Maraş bölgesindeki incelemesi yaklaşık 3 saat sürdü.
 
 Kapalı Maraş
 
KKTC'nin Gazimağusa şehrine bağlı olan Maraş, 1974'te BMGK'nin aldığı  karar uyarınca hem yerleşime hem de iskana kapatılmıştı. KKTC'de 18 Haziran'da yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında, kapalı  Maraş'ın açılması konusunda bir adım atılarak, uzman ekiple bilimsel envanter  çalışması yapılması kararı alınmıştı. Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, 1 Temmuz'da da  Maraş'ı ziyaret ederek incelemelerde bulunmuştu. Özersay, kapalı Maraş'ta 25 Temmuz'da yapılan envanter çalışmasına  katılarak, "Kapalı Maraş'taki statükoyu değiştirmekte kararlıyız." açıklamasını  yapmıştı.KKTC hükümeti, 45 yıldır kapalı olan Maraş'ın envanter çalışmalarının  ardından açılmasını planlıyor.

ETİKETLER