Bakan Ersoy'dan taksicilere uyarı

22 Ağustos 2018 Çarşamba - 10:05 | Son Güncelleme : 22 08 2018 - 10:16

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Taksicilerin içinde standartlara uymayan arkadaşlar olabiliyor. Bunlar belki yüzde 5-10. Yüzde 90'ınız işinizi olması gerektiği gibi yapıyor ama o yüzde 5-10'unu da ayıklamak size düşüyor" dedi.


Kurban Bayramı'nı memleketi Antalya'da geçiren Bakan Ersoy, dün Kemer  ilçesindeki taksi durağına ziyarette bulunup şoförlerle sohbet ederek sorunlarını  dinledi.  Ersoy, taksicilerle sohbetinde, Antalya'nın turizm bölgesi olduğunu,  kentte çalışan herkesin hassas hareket etmesi gerektiğini söyledi.UBER konusunda taksicilerin haklı olduğunu ancak onların da çuvaldızı  kendilerine batırmaları gerektiğini ifade eden Ersoy, şöyle konuştu: "Standartlarımızı biraz yükseltmemiz lazım. Taksicilerin içinde  standartlara uymayan arkadaşlar olabiliyor. Bunlar belki yüzde 5-10. Yüzde  90'ınız işinizi olması gerektiği gibi yapıyor ama o yüzde 5-10'unu da ayıklamak  size düşüyor. Turizmde artık bir yere gelmek istiyorsak içinizdeki çürük  yumurtaları ayıklamak taksi duraklarının başındaki arkadaşlara, dernek  başkanlarına düşüyor. Derneğin başı bu işe sahip çıkmazsa sonunda hepiniz zarar  görüyorsunuz. UBER'de gelinen nokta, bunun en canlı örneği."
 
 TAKSİLER YENİLENMELİ!
 
Bakan Ersoy, hükümetin geçen yıl taksicilere Haziran 2019'a kadar  ÖTV'siz araç alma imtiyazı tanıdığını anımsatarak, bundan tüm taksicilerin  yararlanması gerektiğini belirtti. Kaliteli ve üst sınıf araçlar alınması gerektiğine işaret eden Ersoy,  tüketicilerin artık bunları görmek istediklerini dile getirdi. Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü: "İnsanlar, rekabet ettiğimiz ülkelerde ne görüyorsa burada da onu  görmek istiyor. Bizim de taşın altına elimizi koymamız gerekiyor. Turizm  bölgelerinde bir standart getirmeniz lazım. Sadece 'Devlet bizi korusun,  rekabette bizi üstte tutsun ama biz de üzerimize düşeni yapmayalım.' olmuyor. Siz  de üzerinize düşeni yapacaksınız. Araçlardan önce de kafaları yenileyeceğiz. Bu  iş kafada bitiyor.
 
 Aracınızı, üstünüzü başınızı temiz tutmazsanız, taksiye binen insana  gerekli saygıyı göstermezseniz, aracınız son model Mercedes de olsa hiçbir şey  değişmeyecek. Sonuç hep aynı sonuç olacak."
"O zaman nitelikli turist lafta kalacak. Hiçbir zaman nitelikli  turisti cezbedemeyeceğiz, devamlı müşterimiz haline getiremeyeceğiz." diyen  Ersoy, ülkeye nitelikli turist gelmesinin yolunun kaliteden geçtiğini ifade etti. Ersoy, "Taksiciler niye önemli? Siz herkese örnek teşkil ediyorsunuz  ama bu iş sizinle bitmiyor, esnafı da bilinçlendirmek lazım çünkü halen sahte mal  satılıyor, bir sürü şey yapılıyor. Herkesin artık bu işe dikkat etmesi lazım.  İşimizi yapılması gerektiği gibi yaparsak o nitelikli turist Türkiye'ye gelecek  ve kalıcı olacak." diye konuştu.
 
SEZONU HEP BERABER UZATALIM!
 
Turizm bölgesinde yaşayan herkesin turizmin bir parçası olduğunu dile  getiren Ersoy, "turizmci" denilince sadece otelci ve acentecilerin değil, o  bölgede çalışan herkesin anlaşılması gerektiğini söyledi.  Esas yapılması gerekenin turizmi bütün tabana yaymak olduğuna dikkati  çeken Ersoy, "Sezonu hep beraber uzatalım. Sezonu uzatalım, sektör de  çalışanlarına sahip çıksın. Çalışanlarımıza sahip çıkmamız, lojmanlarını yapmamız  lazım. Her şeyi geliştirmek lazım. Sadece otel yatırımı yaparak turizmde bir  yerlere gelmek mümkün değil." değerlendirmesinde bulundu.
 
'YABANCI DİL ÖĞRENİN'
 
Taksici esnafına kış aylarında yabancı dil kursuna gitmeleri  tavsiyesinde de bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, bu konuda bakanlık ve  belediyelerin iş birliği yapabileceğini sözlerine ekledi.
 
  
 

ETİKETLER