Bakan Albayrak: Belediye başkanı vatandaşıyla omuz omuza olmalı

AA |  22 Mart 2019 Cuma - 15:01 | Son Güncelleme : 22 03 2019 - 15:30

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Belediye başkanı önemli. Yani yerel siyaset açısından da vatandaşıyla omuz omuza olmalı, terör örgütleriyle omuz omuza değil" dedi.15 Temmuz'a vurgu yapan Bakan Albayrak,o gece bazı belediyelerin halkıyla yan yana, meydanlara inip yürüdüğünü bazı belediye ve siyasetçilerin de olup bitenleri maç izler gibi izlediğini anlattı.


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Süleymanpaşa ilçesindeki AK Parti Seçim Ofisi'ni  ziyaret etti.  Ofis önünde vatandaşlara seslenen Albayrak, Tekirdağ'ın çok önemli ve  güzel bir şehir olduğunu fakat kentin hizmet siyasetinde hep geride kaldığını  söyledi.
Tekirdağ'ın yalan siyasetini tarihe gömüp hizmet siyasetiyle tanışması  gerektiğini dile getiren Albayrak, "Tekirdağ, altyapısıyla potansiyeliyle çok  önemli bir şehrimiz ama uzun yıllar bütün kaynaklarını çarçur ederek, heba  ederek, bu kaynakları halka hizmet etmek için değil, birilerine peşkeş çekmek  için kullanarak vatandaşlarımızın en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayan dağ  gibi borçlar yaparak maalesef belediyeleri bu noktaya taşıyan siyasetle karşı  karşıya kalmıştır." diye konuştu.  Bakan Berat Albayrak, Türkiye'de bazı belediyelerin en büyük icraat  olarak her mahalleye bir "heykel" yaptıklarını, vatandaşların temel ihtiyaçlarını  karşılamadığını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu bir hizmet seçimi, çünkü Türkiye'de  halka özellikle birebir  dokunan hizmet siyasetinin bir kez daha oylanacağı ve 5 yıl boyunca bunun  karşılığının alınacağı bir seçim. Ama bugün bakıyoruz, Türkiye'de 25 yıldır,  çeyrek asırdır marka olmuş bir belediyecilik, liderlik ekolü var.  Cumhurbaşkanımız bunu, çeyrek asır önce Türkiye'yi geliştirecek ve dönüştürecek  bir şekilde başlattı. Bugün AK parti belediyelerinin olduğu tüm il ve ilçelerde  artık altyapı sorunu diye bir şey kalmamıştır. Belediyecilik hizmeti o kadar  yukarıya çıkmış ki, çöp, çamur, çukur artık tarihte."
 
"Hizmet seçimi mi beka seçimi mi?"
 
Bugünlerde "Bu bir hizmet seçimi mi yoksa bir beka seçimi mi?" yönünde  tartışma yaşandığını hatırlatan Albayrak, şöyle devam etti: "Türkiye'de şuna şahit olduk mu? Belediye başkanı seçildikten sonra  devletin imkanlarını, devletin finansal kaynaklarını, devletin sağladığı fiziki  tüm altyapı, üstyapı, makineler, şunlar bunlar, kamyonlar, kepçeler, bu imkanları  halkına, hemşehrisine, vatandaşına değil de dağa terör örgütlerine, buralara,  buraların finanslarına kullanan belediyeler olduğuna şahit olduk mu?  Televizyonlarda izledik mi bunu? Çukur eylemlerinde bu makineleri ülkeyi yakıp  yıkmak için kullananları gördük mü? Belediye başkanı önemli. Yani yerel siyaset  açısından da vatandaşıyla omuz omuza olmalı, terör örgütleriyle omuz omuza değil.  ‘Ben terör örgütü mensubu değilim.’ Tamam olabilir sen terör örgütü mensubu  değilsin ama terör örgütü mensubuyla omuz omuza yürüdüğün zaman benim aklıma  ecdadımızın güzel bir lafı geliyor. 'Bana dostunu söyle sana kim olduğunu  söyleyeyim.', Öyle değil mi? Kim kimle yürüyor buna bakmak lazım."
 
 "Hainliği maç izler gibi izleyen siyasetçiler oldu"
 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 15 Temmuz darbe girişiminde,  Türkiye'de 82 milyon vatandaşın parti, siyaset, memleket, mezhep, meşrep,  cemiyet, cemaat, kadın, erkek, zengin, fakir, genç, yaşlı hiçbir şekilde sınıf  fark etmeden kendisinin, evlatlarının, cumhuriyetin, cumhurun ve demokrasinin  geleceği için meydanlara inip bu darbecilere dimdik bir duruşla "dur" dediğini  hatırlattı.   O gece bazı belediyelerin halkıyla yan yana, meydanlara inip   yürüdüğünü bazı belediye ve siyasetçilerin de olup bitenleri maç izler gibi  izlediğini anlatan Bakan Albayrak, şunları kaydetti: "Kimi belediyeler oldu ki o gün halkıyla yan yana meydanlara indiği  gibi, halkıyla birlikte yürüdüğü gibi kimi belediyeler de oldu ki özellikle onun  altını çizmek istiyorum halkıyla birlikte meydana inip iş makineleriyle kışlaları  durduran, tankların önüne çıkan belediye ve yöneticiler olduğu gibi bir Hollywood  filminden bahsetmiyorum televizyonlarda canlı yaşadık bazı şeyleri.
15 Temmuz'da kimi belediyeler ve siyasiler de oldu ki televizyonun  karşısına geçip elinde zappingle ayağında terlikle maç seyreder gibi 'ölü sayısı  kaç kişi öldü, ne kadar oldu, kim kazanacak, kim kaybedecek ona göre pozisyon  alalım, ona göre bir siyaset belirleyelim' anlayışıyla bir duruş sergiledi. Bunu  da izledik mi? O zaman bir belediye başkanı hayal etmeli ve talep etmeliyiz ki,  sahip olmalıyız ki, aynı zaman da milletiyle, vatandaşıyla, hemşehrisiyle lafta  değil, icraatta omuz omuza meydanlara inip gerekirse canını verecek cesareti  yerli ve milli bir duruşta olmalı."
 
Bakan Albayrak, hizmet siyasetine, ülke geleceği ve bekası noktasında  dik duruş sergileyecek bir siyasete destek olmalarını istedi.Konuşmasının ardından Albayrak, partisinin Süleymanpaşa Seçim Ofisi'ni  ziyaret etti. Albayrak, ziyaretin ardından cuma namazını Eski Cami'de kıldı. Namazın ardından Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, çarşıda esnafı  ziyaret etti. Yoğun ilgi gösteren vatandaşlarla sohbet eden Albayrak,  vatandaşlarla hatıra fotoğrafı çektirip taleplerini dinledi.Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a, AK Parti Tekirdağ Büyükşehir  Belediye Başkan Adayı Mestan Özcan, Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt  Yüksel ve partililer de eşlik etti.
 
  
 

ETİKETLER