Bahçeli'den ABD'ye ve Yunanistan'a sert sözler

22 Ağustos 2018 Çarşamba - 14:38 | Son Güncelleme : 22 08 2018 - 16:24

Partisinin genel merkezinde partililerle bayramlaşan MHP lideri Devlet Bahçeli ABD ve Yunanistan'a sert sözler söyledi. Brunson nedeniyle ilişkilerin gerildiği ABD'ye "Mesele papaz meselesi değil" sözleriyle tepki gösteren Bahçeli, Yunanistan'ın darbecilere iltica hakkı tanımasını da eleştirdi ve 9 Eylül'ü hatırlattı.


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Yunanistan'ın  FETÖ'cülere iltica hakkı tanınmasına ilişkin, "Yunanistan'a yakışmayan bir  tavırdır. Yunanistan'ın bu tür davranışlarla, bir gün 9 Eylül'ü hatırlar hale  gelmemesini temenni ederim." değerlendirmesinde bulundu. 
 
Bahçeli, Kurban Bayramı dolayısıyla parti genel merkezinde  partililerle ve vatandaşlarla bayramlaştı.
Bahçeli'ye, Meclis Başkanvekili Celal Adan, Genel Başkan Yardımcıları  Deniz Depboylu ve Mevlüt Karakaya ile MHP Kadın Kolları Genel Koordinatörü Nevin  Taşlıçay eşlik etti.
 
Bayramlaşma sırasında yaptığı konuşmada Bahçeli, Kurban Bayramı'nın  İslam alemine, Türk milletine ve dava arkadaşlarına hayırlı olması dileğinde  bulundu.
 Bayramın, Türkiye'nin siyasi, sosyal ve ekonomik yönden önemli  yükümlülükler altında bulunduğu bir süreçte yaşandığına işaret eden Bahçeli, bu  nedenle millet olarak hangi siyasi partiden olunursa olunsun bu bayramın  anlamlandırılması gerektiğini vurguladı.
 
Bahçeli, bayramın kardeşliği etrafında bütünleşilmesi, Türkiye'nin  varlığını ve bekasını koruyacak bir anlayışta birlikte olunması gerektiğinin  altını çizerek, "Çünkü Türkiye'nin buna çok büyük ihtiyacı vardır. Bir an  düşünebiliyor musunuz? 8 tane 15 Temmuz darbecisi bir vesileyle Yunanistan'a  kaçıyor. Komşu bir ülke olmasına rağmen darbeciler üzerindeki iltica kararlarını,  dün veya bugün gerçekleştirmiş oluyor. ABD bir papazın etrafında dönüyor ve  Türkiye'yi tehdit altına alıyor. Ekonomik yönden, siyasi yönden kuşatmaya  çalışıyor." ifadelerini kullandı.
 
Bütün bunlar göz önüne alındığında FETÖ, PKK ve DEAŞ üzerinde  dikkatlice durulması gerektiğini ifade eden Bahçeli, Türkiye'ye musallat olmuş ve  yıllardan beri var olan bu terör örgütlerinin, küresel güçlerin özel himayesi  altında olduğunun görüldüğünü vurguladı.
 
 Bahçeli, şöyle devam etti: "Bir papaz uğruna Türkiye ile ilişkilerini, dostluk ve müttefiklik  anlayışını yok farz edebilecek bir hataya düşen Trump'ın kafasında acaba ne  vardır? Bunu iyi anlamalıyız. Bu bir papaz meselesi değildir. Türkiye'ye darbe  teşebbüsünün arka planı olan ABD, darbeci yoldaşlarını kurtarmak için bunu  yapıyor. Şu an ABD'de kaçak olarak bulunan ve önümüzdeki günlerde vatandaşlık  hakkı verilerek Türkiye'nin yargılamasından kurtarmaya çalıştığı 200'e yakın  vatan haini vardır. Bütün bunları dikkate aldığımız vakit Türkiye'de her parti,  parti için meselelerini, partiler arasındaki siyasi rekabeti bir kenara bırakıp,  bayramı ve bayramlaşmayı vesile addederek Türkiye'nin milli şuur etrafından milli  bekasını koruyabilecek bir anlayışa sahip olmalıdır.
Bir yandan sistem değişikliğinde bir yandan terörle mücadelede artık  sona varan başarıyı ve öbür taraftan da uluslararası ilişkilerde Türkiye'nin  varlığını ve bekasını koruyabilecek bir dış siyasete ihtiyaç olacak tarzda bir  arada olmanın, zaruret haline geldiğini kabul etmeliyiz."
 
  
  "Yunanistan'a yakışmayan bir tavırdır"
 
 Bahçeli, bir gazetecinin, "Yunanistan'da bir FETÖ'cü askere iltica  hakkı tanınmasını nasıl  değerlendiriyorsunuz?" sorusuna, "Yunanistan'a  yakışmayan bir tavırdır. Yunanistan'ın bu tür davranışlarla, bir gün 9 Eylül'ü  hatırlar hale gelmemesini temenni ederim." yanıtını verdi.
 
 ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un, Rahip Brunson olayı ve  Katar'ın Türkiye'ye yönelik yatırımına ilişkin açıklamalarının hatırlatılması  üzerine Bahçeli, "Türkiye geleceğini Katar'a bağlamış değil. Katar dost bir  ülkedir, Müslüman bir ülkedir, Türkiye'nin karşı karşıya bulunduğu küresel  güçlerin kuşatmasına karşın Türkiye'nin yanında olduğunu ifade eden bir  yakınlaşma içerisinde olmuştur. Kendilerini tebrik ediyorum. Başarılar  diliyorum." ifadelerini kullandı.

ETİKETLER