B'Tselem'den, Corona virüsün Gazze'de yayılmasının felakete yol açacağı uyarısı

AA |  24 Mart 2020 Salı - 7:38 | Son Güncelleme : 24 03 2020 - 7:38

İsrailli insan hakları kuruluşu B'Tselem, yeni tip corona virüsün (Kovid-19) Gazze'de yayılmasının abluka nedeniyle bir felakete yol açacağı uyarısında bulundu.


B'Tselem tarafından yapılan yazılı açıklamada, nüfus yoğunluğu ile  İsrail tarafından uygulanan ablukanın, aşırı yoksulluk ve alt yapının çökmesine  neden olduğu Gazze'de virüs salgınının "korkunç bir felakete" yol açacağı  vurgulandı.
Açıklamada, "Gazze'de sağlık teşkilatı koronavirüs öncesinde de çökmüş  durumdaydı. Bugün ise bu teşkilat, gerekli ilaç, tıbbi ekipman ve teçhizat  bulunamaması nedeniyle Gazze halkının ihtiyaçlarını karşılamaktan çok uzak."  ifadesi kullanıldı.
Gazze'de yaklaşık 2 milyon insanın aşırı yoksul olduğu, ekonominin  uzun zaman önce çöktüğü ve halkın sınırlı ve küçük bir iş piyasası içine  sıkıştığının belirtildiği açıklamada, gençler arasında işsizlik oranının yüzde  70'i aştığı ve halkın yüzde 80'inin de insani yardımlara muhtaç hale geldiği  kaydedildi.
Filistin Sağlık Bakan Yardımcısı Yusuf Eburriş, önceki gün düzenlediği  basın toplantısında, 19 Mart'ta Pakistan'dan dönen iki kişiye Kovid-19 teşhisi  konulduğunu, böylece Gazze'de ilk defa vaka tespit edildiğini duyurmuştu.İsrail'in yaklaşık 13 yıldır abluka uyguladığı Gazze Şeridi'nde halk, ekonomi, sağlık, eğitim gibi pek çok alandaki kısıtlı imkanlar nedeniyle ciddi zorluklar yaşıyor.
 

ETİKETLER

Ccorona virüs gazze