Avustralya'dan Channel 7 çalışanlarının ABD polisinin saldırısına uğramasına tepki

AA |  02 Haziran 2020 Salı - 16:58 | Son Güncelleme : 02 06 2020 - 16:58

Avustralya, ABD'de siyahi George Floyd'un polis şiddeti sonucu ölmesinin ardından ülkede düzenlenen gösterileri izleyen Avustralyalı gazetecilere polisin saldırmasına tepki gösterdi.


Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne, hükümetin, ABD polisinin  Channel 7 kanalı kameramanı Tim Myers ve muhabiri Amelia Brace'e saldırmasını  "çok ciddi bir mesele" olarak ele aldığını söyledi.
 
Payne, Avustralya'nın Washington Büyükelçiliğinin konuyla ilgili  Amerikalı yetkililerle temasa geçeceğini ve Channel 7'nin meselenin ne şekilde  ele alınmasını istediğine ilişkin görüşlerini kendilerine aktaracağını kaydetti.
 
ABC News de Avustralya Başbakanı Scott Morrison'un Washington'daki  büyükelçilikten olayla ilgili soruşturma yürütmesini istediğini duyurdu.
 
Morrison'un resmi bir şikayette bulunmak isterse hükümetin Channel 7  televizyonuna destek çıkacağını söylediği de kaydedildi.
 
Kameraman Myers, pazartesi günü gösterileri haberleştirdiği sırada ABD  polisinin yumruklu saldırısına uğramış, muhabir Brace'e de atılan bir plastik  mermi isabet etmişti.
 

ETİKETLER

Avustralya ABD floyd