Araç kiralayanlara "belge" uyarısı

AA |  17 Haziran 2019 Pazartesi - 12:09 | Son Güncelleme : 17 06 2019 - 12:18

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, yaz döneminde araç kiralamanın arttığını, mağduriyet yaşanmaması için araç kiralama belgesinin saklanması gerektiğini söyledi.


Mahmut Şahin, yaptığı açıklamada, yaz döneminde artan araç  kiralamada tüketicilerin mağdur olmaması için bazı konulara dikkat edilmesi  gerektiğini belirtti.
 
Sözleşmedeki detayların büyük önem taşıdığını dile getiren Şahin,  aracın kiralandığı ve teslim edildiği gün ve saatin ayrıntılı şekilde sözleşmeye  yazılması gerektiğini ifade etti.
 
İmzalanan her belgenin saklanması gerektiğini aktaran Şahin, bu  belgedeki bütün verilere ve bilgilere dikkat edilmesi uyarısında bulundu.
 
"Aracı teslim ederken anahtarı veriyoruz ve gidiyoruz. Bunu  yapmamalıyız." diyen Şahin, şunları kaydetti:
 
"Biz bir belge imzaladık. Teslim ettiğimizde karşı tarafa da bir belge  imzalatıp almak zorundayız. Bize bu konuda çok şikayet geliyor. 'Ben aracı  kiraladım. Evrak almadığım için bir ay sonra benden tekrar 30 günlük kira daha  aldılar.' Neden? Çünkü biz teslim ettiğimize dair bir evrak almadık ya da  aldığımız evrakı yırtıp attık. Bu nedenle bu belgeyi mutlaka saklamalıyız.
 
"Dikkat etmemiz gerekiyor yoksa tatilimiz zehir oluyor"
 
Şahin, sözleşmeyle imzalatılan senedin de ödeme yapıldıktan sonra  atılmaması gerektiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:
 
"Bir senet imzalamışsak bizim elimizde o senedin ne için imzalandığına  dair bir sözleşme olacak. Biz aracı teslim ettikten sonra, kötü niyetliler o  senedi işleme koysalar dahi elimizdeki belgeyle aracı teslim ettiğimizi  belirtebiliriz. Aksi halde şu tuzağı çok fazla yapıyorlar, senedi imzaladık  aldık. O senedi yırtıp atarsak senedin fotokopisini saklamışlarsa o senedin  fotokopisiyle dahi işlem yapabilirler. Dava eder, 'aslını kaybettim ödediğini  ispat etsin' der. Nasıl ispat edeceğiz elimizdeki belgeyi yırtıp attık. Ödemeyi  de nakit yapmışsak. Bu konularda kredi kartı çok sağlamdır. Bankadan  isteyebileceğimiz bir belgedir. Bütün bunlara dikkat etmemiz gerekiyor, yoksa  tatilimiz zehir oluyor."
 
Bu tür sıkıntıların yaşanmaması için tüketicilerin dikkatli olmaları  gerektiğinin altını çizen Şahin, kiralanan aracın kaskosunun ve sigortasının  olduğuna da bakılması gerektiğini sözlerine ekledi.