Anne sütüyle beslenen bebeklerde ölüm oranları düşük

AA |  30 Temmuz 2018 Pazartesi - 11:36 | Son Güncelleme : 30 07 2018 - 11:54

Harran Üniversitesi (HRÜ) Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kurulan "Emzirme Destek Merkezi"nde annelere bebeklerini doğru emzirme yöntemleri öğretiliyor.


Harran Üniversitesi Tıp  Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kurulan "Emzirme Destek Merkezinde"  annelere doğru emzirme yöntemleri konusunda eğitim veriliyor. Merkezin sorumlusu  Dr. Şenay Koçakoğlu: "Annelerimizin son yıllarda bebeklerini biberonla veya  mamayla besleme eğilimleri arttı. Bunun ürkütücü tarafı artık doğal hale gelmesi"
 
Merkezin sorumlusu Dr. Şenay Koçakoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Şanlıurfa'nın doğurganlık hızı en yüksek illerin başında geldiğini  belirterek, kentte yılda yaklaşık 60 bin bebeğin dünyaya gözlerini açtığını söyledi. Bebeklerin sağlıklı gelişimi için hastaneleri bünyesinde Emzirme  Destek Merkezi kurduklarını dile getiren Koçakoğlu, şunları kaydetti:
 
"Annelerimizin son yıllarda bebeklerini biberonla veya mamayla besleme  eğilimleri arttı. Bunun ürkütücü tarafı artık doğal hale gelmesi. Annelerimiz  reklamlardan etkilenerek veya çevrelerindekilerin yönlendirmesiyle bebeklerinin  yetirince kilo alamadığı kaygısıyla anne sütüne ek olarak biberonla hazır mamaya  başlıyor. Bunun önüne geçmek için tedbirler alıyoruz. Hastanemizde bu nedenle  Emzirme Destek Merkezi kurduk. Bugüne kadar yaklaşık 30 annemize çeşitli  eğitimler verdik. Annelerimizi ve bebeklerimizi biberondan kurtardık. Bu bizim  için mutluluk verici."
 
"Bebeği tutuş şekli önemli"
 
Koçakoğlu, anne sütünün birçok hastalığa karşı direnci artırdığını  dile getirerek, "Anne sütü bebeğin ilk aşısı. Solunum yolu hastalıklarına,  bağırsak enfeksiyonlarına, şeker hastalığına ve ileride obeziteye karşı koruyor.  Bunun yanında bebeğin sağlıklı bir şekilde kilo almasını sağlıyor. Hazımsızlık,  gaz gibi problemleri anne sütünde yaşamıyoruz. Hastanın hastanede kalım oranları  ve süreleri azaldığı için anne sütüyle beslenen bebeklerde ölüm oranlarının çok  düşük olduğunu görüyoruz." diye konuştu.
 
Bebeğin sağlığı için ilk 6 ay anne sütüyle beslenmesini tavsiye  ettiklerini vurgulayan Koçakoğlu, emzirme pozisyonu ve bebeği tutuş şeklinin de  önemli olduğunu, eğitim kapsamında anneleri bu konuda bilgilendirdiklerini  söyledi.
 

ETİKETLER