Almanya'dan Türkiye açıklaması

AA |  20 Ağustos 2018 Pazartesi - 18:12 | Son Güncelleme : 20 08 2018 - 18:12

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Alman hükümetinin her zaman Türkiye ile iyi ilişkilere ilgi duyduğunu söyledi.


Seibert, bugün Berlin'de düzenlenen basın toplantısında, Türkiye'nin  istikrarlı ve ekonomik olarak gelişen bir ülke olmasından yana olduklarını, buna   Türkiye ve Almanya arasındaki ekonomik ilişkilerin de katkı sağladığını ifade  etti.
 
Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  arasında geçen hafta yapılan telefon görüşmesinde, Başkan Erdoğan'ın Almanya'ya  yapacağı ziyaret öncesinde maliye ve ekonomi bakanlarının görüşmeler yapmasının  kararlaştırıldığını hatırlatan Seibert, "Alman Hükümeti olarak biz her zaman  Türkiye ile iyi ilişkilere ilgi duyduğumuzu ifade ettik. Bu konuda yapıcı bir  şekilde çalışacağız." değerlendirmesinde bulundu.
 
Seibert, ülkede tartışılan "Türkiye'ye Almanya tarafından mali yardım  yapılıp yapılmamasına" ilişkin bir soru üzerine de, Türkiye'ye Almanya'dan yardım  yapılmasının şu an için gündemde olmadığını belirtti.
 
Merkel'in genel başkanlığını yaptığı Hristiyan Demokrat Birlik  Partisi'nin (CDU) genel sekreteri Annegert Kramp-Karrenbauer de partisinin  yönetim kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Türkiye konusunun,  toplantıda kısa bir şekilde genel başkan tarafından gündeme getirildiğini dile  getirerek, Merkel'in, şu an için Almanya'nın Türkiye'ye özel olarak yardım etmesi  hakkında düşünmeye gerek duyulmadığını açıkça ifade ettiğini aktardı.
 
Kramp-Karrenbauer, bundan bağımsız olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ın Almanya'ya yapacağı ziyareti öncesindeki hazırlık kapsamında, hükümet  yetkilileri düzeyinde görüşmeler yapılmasının kararlaştırıldığını anımsattı.
 
  
 

ETİKETLER