ALES sonuçları ne zaman belli olacak? ÖSYM'den ALES bilgilendirmesi geldi!

17 Mayıs 2018 Perşembe - 8:07 | Son Güncelleme : 17 05 2018 - 8:07

ALES sonuçlarının ne zaman açıklanacağı milyonlarca öğrenci tarafından merakla araştırılıyor. 6 Mayıs'ta düzenlenen ALES sonuçları için ÖSYM'den açıklama geldi. İşte 2018 yılı ALES hakkında merak edilen tüm detaylar...


6 Mayıs 2018 tarihinden ALES sınavının gerçekleştirilmesinin ardından sonuçların ne zaman açıklanacağı merak edilmeye başlandı. Adayların ter döktüğü ALES sınavının sonuçları ile ilgili resmi duyuru yapıldı.

ALES SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
 
ÖSYM takvimine göre ALES sonuçları 7 Haziran'da açıklanacak ve "https://sonuc.osym.gov.tr" üzerinden sorgulanabilecek.
 
ALES PUAN HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?
 
Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın cevap kâğıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.
 
Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır. Sınava ilişkin bir dava söz konusu olduğu takdirde mahkemece bir karar verildikten sonra sonuçlar açıklanacaktır. Ağırlıklı puanlar hesaplandıktan sonra bu puanlar, aşağıdaki formül kullanılarak 100 üzerinden puanlara dönüştürülecektir.