Akdeniz' de buruk bir müzikal sürpriz

09 Ekim 2004 Cumartesi - 18:34 | Son Güncelleme : 09 10 2004 - 18:34

Antalya Devlet Senfoni Orkestrasını her yıl gerçekleşen Altın Portakal Film Festivalinden sonra dinleme fırsatı buldum. Provalarını alçak tavanlı bir bodrum katında yapan orkestra elemanlarının çalışırken çektikleri zorluğu onların ağzından dinlerken kulaklarıma inanamadım


41. Altın Portakal Film Festivali'ne giderken heyecan ve sevinçten uçuyordum. Özlediğim sanatçılarla buluşup, onların yeni projelerini dinlemeye hazırlanıyordum. Özellikle çiçeği burnunda Belediye Başkanları Menderes Türelle görüşüp o güzel kenti, o inanılmaz çirkin yapılaşmadan kurtarma projelerini dinleyecektim.

İki yıldan az sürede, özellikle sokak ve tinerci çocukların sorunlarını hemen hemen yok eden Vali Alaattin Yükselle birlikte "Sevgi Köyü"nü ziyaret edecektim.

Bütün planlarım alt üst oldu; kendimizi Piramid Cam Salon'daki açılışta bulduk. Protokol, siyasetçilerin ağırlığına göre ayarlanmıştı. Sunucu Korhan Abay kendisine ikiz kardeş kadar benzeyen Menderes Türel'e: "Bazen beni başkan zannederek iş isteyenlerin hatırını kıramıyorum" deyince salondaki soğuk hava hemen ısındı... Ama festivalin sonucundan, eğer varsa, kimlerin memnun kaldığını dönünce kendilerinden dinlemek isterim...

Koca orkestranın dört flütçüsü ama bir flütü var
Ödüllerin dağıtımından hemen sonra Antalya'nın yıllardan beri methini duyduğum Devlet Senfoni Orkestrası, hayatımda yaşadığım en güzel müzikal sürpriz oldu. Bu orkestranın inanılmaz güçlükler içinde çalıştığını o kadar duydum ki, ertesi gün onların dertlerini dinlemeye gittim...

Antalya'nın koskoca Senfoni Orkestrası AKM'nin lütfettiği bodrum katındaki, nefes aldırmayan alçak tavanlı odada çalışıyordu. "Bir dokun, bin ah işit" sözü tam onlar için söylenmiş olmalı.

Bu orkestra için Menderes Türel yeni bir salonun inşaatına başlamış, ama devletten 600-700 milyon lira aylıkla sabahtan akşama kadar çalışan bu harika müzisyenlere verilen müzik aletlerinin durumunu bilmek ister misiniz?

Örnek o kadar çok ki, ben acıklıları değil, inanılması güç olanları sayayım:

Bu yıl mezun olan bir genç flütçü hanım: "Devlet bana flüt veremediği için dışardaki arkadaşlardan bulursam ödünç alıyorum. Aslında orkestrada dört flütçü olmalı ama tek flütümüz olduğu için onu sırayla aramızda paylaşıyoruz. Hepsi çok eski olduğu için kopan yerleri ya çikletle, ya da toplu iğne başıyla tamir ediyoruz" diyor.

"Şefimiz önce depresyona girdi sonra bize benzedi"
Bu inanılmaz flüt öyküsüne ve diğerlerine kahkahalarla gülebilen klasik müzik sevdalıları: "Alman şefimiz Matios Weghele önce depresyona girdi; sonra durumumuzu görünce o da zamanla bize benzedi" diyor.

O gece bestelediği parçaları bu orkestrayla birlikte çalarken hepimizi büyüleyen Fahir Atakoğlu da sonradan orkestranın kendisini nasıl etkilediğini anlatırken çok mutluydu...

Atakoğlu'nun, dünyada en sevdiği insan olan Atatürk için bestelediğini söylediği parçayı çalarken bütün protokol sırasını işgal eden türbanlı hanımların salonu terk ettiklerini görmemesi için dua ettim.

'Sihirli Keman' Zeynep Işık
Antalya Senfoni Orkestrası'nın Başkemancısı Zeynep Işık, altı aylık hamile olmasına rağmen kemanından çıkardığı harikulade seslerle herkesi büyüledi.

Ertesi gün 36 yaşındaki bu olağanüstü sanatçıyla buluştuk. Yaşamını kendi ağzından dinledim:

"Müzik büyük dedelerimden aldığım bir miras. Devlet orkestrasında piyano çalan annem Ayşe Ediz'in iki dedesi de Donizetti Paşa zamanında, Sultan'ın orkestrasında çalmışlar. Dedem Sedat Ediz Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın başkemancısıydı. Eşim orkestramızda viyolonsel çalıyor, kızım da 3 yaşından beri piyano öğreniyor..."

Doğacak oğlunun da müzisyenliği tescil edilmiş durumda olan Zeynep Işık'ın dedesi, Antalya'ya ilk elektriği getirdiği için Atatürk ona "Işık" soyadını vermiş.

Eşi Erhan Damcıoğlu, meşhur kantocumuz Nurhan Damcıoğlu'nun yeğeni. Orkestranın bütün müzik aletleri ise kardeşi Ayhan Damcıoğlu'nun elinden çıkmış. Küçücük atölyesinde gelini için yaptığı kemandan çıkan o nefis sesleri duyunca, Zubin Mehta'nın ve birçok ünlü şefin Zeynep Işık'la defalarca çalmasına hiç şaşırmadım.

Son ABD turnesinde 5 hafta süreyle verdiği 30 konserde, seyircilerin ayakta alkışladığı Zeynep Işık'ın kemanına "Sihirli Keman" adını vermişler.

Doğum iznini almadan onu bu orkestra ile dinlemek için Antalya'ya dönüyorum... Sizin de mutlaka dinlemenizi şiddetle tavsiye ederim...

ETİKETLER

0

YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Penisin de “hisleri” var!
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Çocuğa baskı yapmak okula uyum sürecini uzatır
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
iPhone’larda Home tuşuna güle güle
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
MasterChef’i sakın Ramsay görmesin!
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Bayram sofrasında büyük buluşma
Gül Yiğit Gül Yiğit
Mutlu ve başarılı insanların yaşam felsefesi
Güldeniz Ayral Güldeniz Ayral
Yeni jenerasyon modacılarımız
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
Kınada şıklık yarışı
Berna Laçin Berna Laçin
Okullar açılırken veli dilekleri
Füsun Saka Füsun Saka
Tenten’den Birkin çantaya; Avrupa’yı Avrupa yapan değerler
Cem Ceminay Cem Ceminay
Çalıntı şarkıyı çalmışlar kopyasını yapmışlar
Teoman Hünal Teoman Hünal
Diyarbakır’ın eşsiz lezzetleri
Süha Derbent Süha Derbent
Yanı başınızdaki cennet Meis Adası
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Sağlıklı oruç tutmanın yolları
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
Aldırdığınız yağdan kök hücre üretiyorlar
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
21. yüzyılda ne ile karşı karşıyayız?
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep