AK Parti İstanbul İl Başkanı'ndan flaş itiraz açıklaması

AA |  02 Nisan 2019 Salı - 15:14 | Son Güncelleme : 02 04 2019 - 16:03

AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, "Tüm itirazlarımızı, 39 ilçe seçim kuruluna bugün saat 15.00 itibarıyla teslim ettik." dedi.


Şenocak, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın  toplantısında, seçim sonucuna yönelik tespit ettikleri usulsüzlükler de dahil  olmak üzere tüm itirazlarını 39 ilçe seçim kuruluna bugün saat 15.00 itibarıyla  teslim ettiklerini söyledi.
 
İtirazların esaslarına değinen Şenocak, "Maddi hataların düzeltilmesi.  Üzülerek belirtmeliyim ki oy verme işleminin başlamasından itibaren mevzuata  aykırı adil seçim ortamını ifsat eden hileler ve usulsüzlükler tespit etmiş  olduk. Oyların ilk olarak kayda geçirildiği, ıslak imzalı ve mühürlü sandık sayım  döküm cetvelleri ile sandık sonuç tutanakları ve YSK'ya bildirilen oylar arasında  fahiş farklar tarafımızca tespit edilmiş ve itirazımıza konu edilmiştir." diye  konuştu.
 
Şenocak, bir önceki toplantıda, cetveller ile diğerlerinin tutmaması  noktasında yaptığı bilgilendirmeyi de göz önünde bulundurarak, bugün farklı bir  dosya ile alakalı bilgilendirme yapmak istediğini belirtti.
 
Basın mensuplarına gösterdiği cetvelde AK Parti İstanbul Büyükşehir  Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım'ın 3299 numaralı sandıkta 153 oy aldığını  aktaran Şenocak, sözlerine şöyle devam etti:
 
"Bu cetvelin sandık sonuç tutanağına geçişi, daha önceden de yapmış  olduğum toplantıda biraz farklılık gösteriyordu. Burada daha ilginç bir şeyi  sizlerle paylaşmak istiyorum. 2106 numaralı dosyada, Binali Yıldırım Bey'in  sandık sonuç tutanağına 127 olarak işlenmiş. Aynı şekilde cetvele de 127 olarak  işlenmiş. Ama burada bir farklılık var.
 
Burada ilçe seçim kurulunda bu verileri giren memurlar ya da  görevliler, bu verileri sadece sıfır olarak kayda girmişler. Yani şu anda bizim  bu şekilde bir kısım tespit ettiğimiz yaklaşık 2675 oydan bahsediyorum. Şu anda  bunlar YSK'da sıfır olarak görünüyor. Şunu da ifade etmek istiyorum, burada bu  işi hangi memurlar, neye dayanarak yapıyorsa bunlar üzerinde de gerekli hukuki  noktadaki, ne yapılması gerekiyorsa bu süreç içerisinde yakın olarak takip  edeceğiz ve uygulayacağız."
 
Şenocak, bu süreç içinde oy kullanan seçmenin hakkını,  hukukunu  koruyacak ve sürecin en adil bir şekilde yönetilmesini sağlamak gerektiğini  söyledi.
 
Her  bir vatandaşın oyunun kıymetli olduğunu düşünerek bu süreci,  onların oy hakkına daha doğru bir şekilde hep beraber sahip çıkılması gerektiğini  anlatan Şenocak, ilçe seçim kurulunu bu süreci yönetme noktasında daha gayretli  olmaya davet ettiğini kaydetti.
 
Şenocak, burada tüm ilçe seçim kurullarını zan altında bırakmamak için  tüm ilçe seçim kurullarıyla alakalı "Böyle oluyor." diye bir tabir  kullanmadıklarını anlatarak, "Ama bazı görevini tam olarak hakkıyla yerine  getiremeyenler ya da görev sorumluluğunu farklı bir şekilde yansıtanlar hakkında  bu cümleleri özellikle sarf ediyorum." dedi.
 
Hem cetvelle hem de diğer sonuç tutanağıyla birbirini tutan bir sonucu  veri aktarılırken "sıfır" olarak kaydedilemeyeceğini anlatan Şenocak, tüm  kamuoyunun dikkatini bir kez daha buraya çekmek istediğini aktardı.
 
"Bin sandıkta 25 bin oy geçersiz sayılmış"
 
Bayram Şenocak, geçersiz oyların yeniden sayılması noktasına yine  devam ettiklerini belirterek, seçim sonucu etkileyecek 319 bin 578 geçersiz oy  olduğunu söyledi.
 
Seçim kanunun değişmesiyle ilk defa bu seçimde muhtarlık pusulaları  dahil  tüm oy pusulalarının tek zarfa konulması usulünün uyguladığını dile  getiren Şenocak, "Bu yeni durumda, zarfın içindeki bir pusulanın eksikliği veya  fazlalığı gibi buna benzer durumlar sebebiyle binlerce oyun geçersiz sayıldığını  tespit etmiş bulunmaktayız." dedi.
 
Şenocak, normalinde bir önceki yerel seçimde bu şekilde kullanılan  oyların geçersiz sayılabileceğini, ancak değişiklikten sonra geçersiz  sayılamayacağını, ancak binlerce tespitleri olduğunu kaydetti. 
 
Büyükşehir belediyesi oylarının tasnifinde sadece bin sandıkta 25 bin  oyun geçersiz olarak kaydedildiğini belirten Şenocak, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"İstanbul'daki 31 bin 124 sandıkta geçersiz oyların diğer oy  pusulalarından farklı olarak büyükşehir oy pusulalarında yoğunlaşması tespit  ettiğimiz önemli bir başka husustur. CHP'nin büyükşehir belediye başkan adayı  geçersiz oyların açılarak yeniden sayılması dolayısıyla rahatsızlığını açıkça  ifade etmiştir. Oysa demokrasilerde aslolan şeffaflık ve vatandaşımızın bir oy  dahi olsa hakkının korunmasıdır. Bundan çekinmemesi gerekirken bu tepkiyi vermesi  oldukça da manidar bir durumdur. Tüm bunlara yönelik olarak İstanbul Büyükşehir  Belediyesi Başkanlığına ilişkin oyların yeniden sayılması, seçim sonucunu  etkileyecek olan oyların tasnifinin her aşamasındaki maddi hatalar ve usulsüzler  ayrıca belirttiğimiz gibi geçersiz oyların seçim sonucuna direkt tesiri,  vatandaşımızın hür iradesinin sandığa yansımasına halel getirmiştir."
 
"Yasal ve meşru itiraz hakkımızı kullandık"
 
Şenocak, dikkate alınması gereken başka bir hususun da İstanbul  Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeliği seçim sonucu olduğunu vurgulayarak, şöyle  devam etti:
 
"Bu seçimde geçici sonuçlara göre Cumhur İttifakı 181 meclis üyeliği,  Millet İttifakı 130 meclis üyeliği kazanmıştır. Buradan da anlaşılacağı gibi  meclis üyeliğinde aşırı fark olmasına rağmen büyükşehir oylarındaki mevcut durum  elimizdeki verilerle karşılaştırdığımızda şaibe oluşturmaktadır. Evrensel hukukta  ve yaşanılan tüm seçim tecrübesinde çok fazla oyun kullanılıp çok az oy farkıyla  neticelenen seçimlerde oy sayımlarının yenilenmesi ve daha düzenli  gerçekleştirilmesi kamuoyunu rahatlatan ve seçimlere güveni sağlayan yaygın bir  uygulamadır. Bizim görevimiz vatandaşımızın iradesinin tam ve eksiksiz olarak  sandığa yansımasını sağlamaktır. Tespit ettiğimiz somut bilgi, belge ve veriler  ışığında seçim kanunun tüm partilere tanıdığı yasal ve meşru itiraz hakkımızı  kullandık. Her zaman belirttiğimiz gibi sandık demokrasinin asli unsurudur. Aziz  İstanbulluların tercihi ve kararı da başımızın üstündedir."  
 

ETİKETLER