AK Parti'de 145 yeni isim Meclis'e girdi

AA |  26 Haziran 2018 Salı - 7:25 | Son Güncelleme : 26 06 2018 - 7:25

27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin kesin olmayan sonuçlarına göre 295 milletvekili kazanan AK Parti'de 145 yeni isim Meclis'e girdi.


1 Kasım 2015 seçimlerinde milletvekili sayısı 317 olan AK Parti, bu seçimlerde 295 milletvekiliyle Mecliste yer alacak. AK Parti'de yeni dönemde 145 yeni isim Meclise girerken, bu isimlerden 34'ü daha önce farklı dönemlerde Mecliste yer almıştı.
 
Bu isimler arasında Antalya milletvekilleri Mustafa Köse, İbrahim Aydın, Bingöl Milletvekili Fevzi Berdibek, Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ, Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, Gaziantep Milletvekilleri Derya Bakbak, Ali Şahin, Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Isparta Milletvekili Recep Özel, Konya Milletvekilleri Orhan Erdem, Gülay Samancı, Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, Bitlis Milletvekilleri Vahit Kiler, Cemal Taşar, İstanbul Milletvekilleri Canan Kalsın, Serap Yaşar, Alev Dedegil, Serkan Bayram, Hasan Turan, Erkan Kandemir, Kars Milletvekili Yunus Kılıç, Kütahya Milletvekili İshak Gazel, Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç, Siirt Milletvekili Osman Ören, Tokat Milletvekili Özlem Zengin, Uşak Milletvekili İsmail Güneş, Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen, Bayburt Milletvekili Fetani Battal, Batman Milletvekili Ziver Özdemir, Karabük Milletvekili Cumhur Ünal, Kilis Milletvekili Ahmet Salih Dal ve Düzce Milletvekili Fahri Çakır yer alıyor.
 
AK Parti'nin yeni milletvekilleri arasında milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, eski milli futbolcu Alpay Özalan, AK Parti MKYK'nin en genç üyesi Rümeysa Kadak, eski Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, eski TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın oğlu Ahmet Mücahit Arınç ve eski bakanlardan Mehmet Ağar'ın oğlu Zülfü Tolga Ağar ile Kadem Başkanı Emine Sare Aydın Yılmaz da bulunuyor.
 
İlk kez milletvekili seçilen isimler ve illeri şu şekilde:
 
Türkiye'nin ilk başörtülü bakan yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek de Sakarya'dan milletvekili seçildi.
 
AK Parti listelerinden ilk kez milletvekili seçilen isimler ve illeri şu şekilde:
 
Adana: Ahmet Zenbilci, Abdullah Doğru
 
Adıyaman: Muhammed Fatih Toprak, Yakup Taş
 
Afyonkarahisar: İbrahim Yurdunuseven
 
Ağrı: Ekrem Çelebi
 
Amasya: Mustafa Levent Karahocagil, Hasan Çilez
 
Ankara: Orhan Yegin, Arife Polat Düzgün, Zeynep Yıldız, Asuman
 
Erdoğan, Nevzat Ceylan, Barış Aydın, Hacı Turan
 
Antalya: Kemal Çelik
 
Artvin: Ertunç Erkan Balta
 
Aydın: Bekir Kuvvet Erim, Metin Yavuz
 
Balıkesir: Adil Çelik, Belgin Uygur, Yavuz Subaşı, Mustafa Canbey,
 
Pakize Mutlu Aydemir
 
 
Bolu: Arzu Aydın
 
Burdur: Yasin Uğur
 
Bursa: Mustafa Esgin, Refik Özen, Ahmet Kılıç, Vildan Yılmaz Gürel,
 
Zafer Işık, Atilla Ödünç
 
Çanakkale: Jülide İskenderoğlu
 
Çankırı: Salim Çivitcioğlu
 
Çorum: Oğuzhan Kaya, Erol Kavuncu
 
Denizli: Ahmet Yıldız, Nilgün Ök
 
 
Elazığ: Sermin Balık
 
Erzincan: Süleyman Karaman, Burhan Çakır
 
Gaziantep: Müslüm Yüksel, Mehmet Sait Kirazoğlu
 
 
Hakkari: Husret Dinç
 
Hatay: Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi, Sabahat Özgürsoy Çelik
 
Isparta: Mehmet Uğur Gökgöz
 
Mersin: Zeynep Gül Yılmaz
 
İstanbul: Müşerref Pervin Tuba Durgut, Eyüp Özsoy, Fatih Süleyman
 
Denizolgun, Abdullah Güler, Mustafa Demir, İffet Polat, Nevzat Şatıroğlu, Zafer
 
Sırakaya, Şamil Ayrım
 
İzmir: Cemal Bekle, Necip Nasır, Yaşar Kırkpınar
 
Kırşehir: Mustafa Kendirli
 
Kocaeli: Emine Zeybek
 
Konya: Tahir Akyürek, Selman Özboyacı
 
Kütahya: Ceyda Çetin Erenler
 
Malatya: Ahmet Çakır, Hakan Kahtalı
 
Manisa: Semra Kaplan Kıvırcık, Mehmet Ali Özkan
 
Kahramanmaraş: Ahmet Özdemir, Mehmet Cihat Sezal, Habibe Öçal
 
Mardin: Şeyhmus Dinçel, Cengiz Demirkaya
 
Muğla: Mehmet Yavuz Demir, Yelda Erol Gökcan
 
Muş: Abdulselam Er
 
Nevşehir: Yücel Menekşe
 
Niğde: Yavuz Ergun, Selim Gültekin
 
Ordu: Şenel Yediyıldız
 
Rize: Muhammed Avcı
 
Sivas: Semiha Ekinci
 
Tekirdağ: Çiğdem Koncagül
 
Tokat: Mustafa Arslan
 
Trabzon: Bahar Ayvazoğlu
 
Şanlıurfa: Zemzem Gülender Açanal, Halil Özşavlı, Ahmet Akay
 
Van: Osman Nuri Gülaçar, İrfan Kartal, Abdulahat Arvas
 
Zonguldak: Ahmet Çolakoğlu, Hamdi Uçar
 
Karaman: Selman Oğuzhan Eser
 
Batman: Ziver Özdemir
 
Şırnak: Rizgin Birlik
 
Yalova: Ahmet Büyükgümüş, Meliha Akyol
 
Karabük: Niyazi Güneş
 
Osmaniye: İsmail Kaya
 

ETİKETLER