AK Parti'nin Meclis Başkanı adayı belli oldu

AA |  07 Temmuz 2018 Cumartesi - 15:50 | Son Güncelleme : 07 07 2018 - 17:58

AK Parti'nin Meclis Başkanı adayı Başbakan Binali Yıldırım oldu. AK Parti Grup Başbakanı Bostancı ve grup başkanvekilleri, Başbakan Yıldırım'ın Meclis Başkanı adaylık başvurusunu TBMM Başkanlığına sundu

Adaylığı ile ilgili konuşan Yıldırım, "Vatana millete hayırlı olur inşallah. Başka adaylar da çıkabilir. İlk turda sonuçlanır mı bilmem. Meclisimiz, milletvekillerimiz ne derse o olur" dedi.


AK Parti yapılan grup toplantısında Meclis Başkanı adayını belirledi.  AK Part'nin  27. Dönem TBMM Başkanlığı adayı İzmir Milletvekili  Binali Yıldırım oldu.AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı ve grup  başkanvekilleri, Başbakan ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın  Meclis Başkanı adaylık başvurusunu TBMM Başkanlığına sundu. Naci Bostancı, Grup Başkanvekilleri Bülent Turan, Mehmet Muş, Özlem  Zengin, Muhammet Emin Akbaşoğlu ve Cahit Özkan ile, TBMM Genel Sekreteri Mehmet  Ali Kumbuzoğlu'nun makamına geldi.

Bostancı ve grup başkanvekilleri, Yıldırım'ın aday olarak  gösterilmesine ilişkin dilekçeyi Kumbuzoğlu'na teslim etti.  AK Parti Grup Başkanı Bostancı, dilekçeyi verdikten sonra gazetecilere  yaptığı açıklamada, 27. Dönem Meclisinin, bugün milletvekillerinin yemini ile  açıldığını söyledi.
 Meclisin ilk yapacağı çalışmanın TBMM Başkanı'nı seçmek olduğunu  belirten Bostancı, bu çerçevede beş günlük süre içerisinde müracaatların  yapılması, sonra da seçimin gerçekleştirilmesi gerektiğini kaydetti.
Naci Bostancı, "Bugün itibarıyla İzmir milletvekilimiz Binali  Yıldırım'ın müracaatını ben, AK Parti Grup Başkanvekilleri, AK Parti Diyarbakır  Milletvekili Mehdi Eker, AK Parti Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş ve AK Parti  İstanbul Milletvekili Serkan Bayram'ın imzalarıyla birlikte Sayın Genel  Sekreter'e veriyoruz." diye konuştu.
 
Beş günlük süre içerisinde başka adayların da olacağını ifade eden  Bostancı, TBMM İçtüzüğü çerçevesinde, 12 Temmuz Perşembe günü Meclis Başkanlığı  seçiminin yapılacağını belirtti.   "Diğer siyasi parti grupları ile görüşülecek mi, seçim bir günde  tamamlanacak mı?" sorusuna, Bostancı, Meclis Başkanlığı seçiminin bireysel  müracaat ve milletvekillerinin kişisel kararları çerçevesinde şekillendiği,  partilerin karar alamadığı yanıtını verdi.
 
 
Naci Bostancı, "Bu nedenle, diğer partilerle görüşme ve onlardan  destek talep etme şeklinde bir durum mevcut yasaya göre de uygun, şık ve zarif  olmayacak. Zaten sayın milletvekilleri müracaat edenleri göreceklerdir ve o  çerçevede oylarını kullanacaklardır." ifadelerini kullandı.  Bir soru üzerine Bostancı, TBMM Başkanlık seçimi turlarını aynı gün  içerisinde bitirebileceklerini çünkü turların çok uzun sürmesini beklemediklerini  söyledi.  İlk iki turda nitelikli çoğunluk, üçüncü turda ise salt çoğunluk  gerektiğini belirten Bostancı, "Bizim kanaatimiz ve beklentimiz, üçüncü turda bu  işin neticelenmesi." dedi.
Bu arada Binali Yıldırım da "Anayasa'nın 94. ve TBMM İçtüzüğü'nün 10.  maddesi uyarınca, 27. Dönem ilk devre Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına  aday olmak istiyorum." yazılı dilekçesini TBMM Başkanlığına sundu.
 

 

ETİKETLER