Adım adım 'Barış Pınarı' harekatına giden süreç!

AA |  09 Ekim 2019 Çarşamba - 20:48 | Son Güncelleme : 09 10 2019 - 22:41

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ismini ilk olarak AK Parti'nin Kızılcahamam kampında telaffuz ettiği Barış Pınarı Harekatı öncesinde yoğun bir diplomasi trafiği yürütüldü.


 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan,  harekatın sinyallerini AK Parti'nin Kızılcahamam'da düzenlediği 29. İstişare ve  Değerlendirme toplantısının 5 Ekim'deki açılış konuşmasında verdi.  Erdoğan'ın, "Hazırlıklarımızı yaptık, harekat planlarımızı tamamladık,  gereken talimatları verdik. Kararı verilen ve süreci başlamış olan barış  pınarlarının önünü açma vakti belki bugün, belki yarın denebilecek kadar  yakındır." sözleri, kamuoyunda harekatın yakın zamanda gerçekleşeceği  beklentisini artırdı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kampta 6 Ekim'de yaptığı konuşmasında,  "Trump, dediğimiz noktaya geldi ve Fırat'ın doğusundan çekilmeyi gündeme getirdi.  Ama Sayın Trump'ın yanındakiler talimata uymuş değiller." ifadelerini kullandı. Bu konuşmanın akşamında Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump bir  telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede ikili meselelerin yanı sıra Fırat'ın  doğusunda kurulması planlanan güvenli bölge hakkında fikir alışverişinde  bulunulduğu açıklandı. Görüşmede ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Trump'a  PKK-YPG kaynaklı terör tehdidinin ortadan kaldırılması ve Suriyeli sığınmacıların  ülkelerine dönüşünü sağlayacak koşulların oluşturulması için güvenli bölgenin  şart olduğunu ifade ettiği bildirildi.
 
 İki liderin görüşmesine ilişkin Beyaz Saray'dan da "Türkiye, yakın  zamanda Suriye'nin kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete  geçecek. ABD Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek ya da bu  operasyona dahil olmayacak" açıklaması yapıldı. Açıklamada, DEAŞ'ı yenen ABD  kuvvetlerinin artık doğrudan bu bölgelerde olmayacağı da vurgulandı.
 
 
"Çekilme olayı başlamış vaziyette"
 
 Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 Ekim'de Türkiye-Sırbistan Yüksek Düzeyli  İşbirliği Konseyi'nin ikinci toplantısına katılmak üzere Sırbistan'a hareketinden  önce yaptığı açıklamada, "(Trump'la) Akşamki görüşmemizden sonra bölgede Sayın  Başkan'ın ifade ettiği gibi bu çekilme olayı başlamış vaziyette." ifadelerini  kullandı.
 
 Bu arada, ABD Başkanı Donald Trump, ABD askerinin bölgeden çekilme  kararını, "Bizim için bu saçma, çoğu aşiret kaynaklı, sonu gelmez savaşlardan  uzaklaşmamızın ve askerlerimizi eve geri getirmenin artık zamanı." sözleriyle  savundu.  ABD'li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ise "Türkiye'nin Suriye'yi  işgal etmesi durumunda, bu ülkeye yönelik iki partinin de destekleyeceği  yaptırımlar sunacağız. DEAŞ'ı yok etmek konusunda ABD'ye yardım eden Kürt  kuvvetlere saldırırsa, Türkiye'nin NATO üyeliğinin askıya alınması çağrısında  bulunacağız." açıklamasını yaptı.
 
 Pentagon'dan ertesi gün yapılan açıklamada, "Suriye'nin kuzeyindeki  ABD askerlerinin güvenliğini sağlamak üzere Türkiye'nin muhtemel müdahale  yolundan çekildik." ifadelerine yer verildi. Öte yandan, Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda  Cumhurbaşkanına verilen iznin bir yıl uzatılmasına ilişkin tezkere 8 Ekim'de TBMM  Genel Kurulunda kabul edildi.
 
 Operasyon öncesi önemli görüşmeler
 
 Bugün ise Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, operasyondan hemen  önce ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Büyükelçi Robert C. O'Brien ile telefonda  görüştü. Görüşmede, Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölgenin tesis edilmesi ve bu  alanda bundan sonra atılması öngörülen adımlar ele alındı. Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin  ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Erdoğan'ın görüşmede Fırat'ın doğusuna  düzenlenmesi planlanan askeri harekatın Suriye'nin barış ve istikrara kavuşmasına  katkıda bulunacağını ve Suriye'deki siyasi sürecin önünü açacağını ifade ettiği  bildirildi.
Milli Savunma Bakanlığınca da ABD, Rusya Federasyonu, İngiltere Almanya, Fransa ve İtalya ile NATO ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği saat  14.00’ten itibaren Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin bilgilendirildi.
 
 Harekat saat 16.00'da başladı
 
 Bu görüşmelerin ardından, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan bilgi  alan Erdoğan, Barış Pınarı Harekatı'nın başlatılması emrini verdi ve Türk Silahlı  Kuvvetleri saat 16.00'da harekata başladı. Harekatın başladığını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter  hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu. Erdoğan, paylaşımında "Türk Silahlı  Kuvvetleri'miz Suriye Milli Ordusu ile birlikte Suriye'nin kuzeyinde PKK/YPG ve  DEAŞ terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatı'nı başlatmıştır. Amacımız  güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye  barış ve huzuru getirmektir. Harekat ile ülkemize yönelik terör tehdidini  bertaraf edeceğiz." ifadelerini kullandı.
 
 Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i  telefonla arayıp, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili bilgi verdi. Erdoğan,  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul ettiği TBMM Başkanı Mustafa Şentop'u da  harekata ilişkin bilgilendirdi.     Dışişleri Bakanlığı ise NATO Genel Sekreteri ve Birleşmiş Milletler  Genel Sekreterini bilgilendirdi ve harekatı rejimin İstanbul'daki  Başkonsolosluğuna bir notayla bildirdi. Ayrıca, BM Güvenlik Konseyi üyeleri Barış  Pınarı Harekatı'yla ilgili olarak bilgilendirilmek amacıyla Dışişleri Bakanlığına  çağrıldı.
 
 NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin güney sınırında  oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru  getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili, "Türkiye'nin  itidalli davranacağına ve faaliyetlerinin orantılı ve ölçülü olacağına  inanıyorum." açıklamasını yaptı.Öte yandan, akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  başkanlığında "Barış Pınarı Harekatı Koordinasyon Toplantısı" yapıldı.