Adil Öksüz'den sonraki 'örgüt imamını' mahkemede açıkladı

AA |  07 Aralık 2018 Cuma - 16:46 | Son Güncelleme : 07 12 2018 - 16:55

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 474 sanıklı davanın görülmesine devam edildi.


Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları  Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmada, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile taraf  avukatları hazır bulundu.
 
Duruşmada, darbe girişiminden sonra meslekten ihraç edilen ve "FETÖ  üyeliği" suçlamasıyla İstanbul'da yargılanan eski kurmay albay Selçuk Başyiğit  tanık sıfatıyla dinlenildi.
 
 Başyiğit, FETÖ ile bağının aralarında Eski Milli Savunma Bakanlığı  müsteşar yardımcısı tümgeneral Şaban Umut'un da bulunduğu devre arkadaşları  vasıtasıyla oluştuğunu, Ankara'da görev yaptığı dönemde kendisinden sorumlu örgüt  üyesinin "İbrahim" kod adını kullanan Cafer Sarıkaya olduğunu beyan etti.
 
Örgütte "öğretmen" konumunda bulunan bir kişinin 2006'da düşürdüğü  flaş bellekten bahseden Başyiğit, flaş bellekte FETÖ mensubu bazı askerlere  ilişkin bilgiler bulunduğunu, bunun üzerine İbrahim kod adlı şahısla beraber  davanın firari sanığı Adil Öksüz ile Ankara'da bir görüşme gerçekleştirdiklerini  dile getirdi.
 
 Öksüz'ün bu dönemlerden itibaren Hava Kuvvetlerinde etkin olduğunu  aktaran Başyiğit, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
  "Bu flaş bellekle ilgili yaklaşık 100 kişiye işlem yapılacağını  söyledim. Böyle bir belgenin düşürülmüş olmasının yanlış olduğunu söyledim. Adil  Öksüz de bana, 'Bir öğretmen arkadaşımız düşürmüş.' dedi ve ağlamaklı oldu. Bana  flaş belleğin imha edilmesi gibi bir talimatı olmadı. Daha sonra flaş bellek  komutana arz edildi. Ben daha bu konuyla ilgili bir işlem yapamadan İstanbul'a  tayin edildim."
 
İstanbul'daki mahrem imamı Kemal Batmaz
 
 İstanbul'a tayin edilmesinden sonra da örgütle bağının devam ettiğini,  Ankara'daki sorumlu örgüt üyesinin kendisini davanın sivil sanıklarından Kemal  Batmaz'a devrettiğini kaydeden Başyiğit, "İstanbul'daki son iki senemde Kemal  Batmaz ile görüşmelere başladım. Kendisi iş adamıydı ve çok aktif gözükmüyordu o  dönemde. Görüşmelerimiz Çamlıca'daki bir evde oluyordu. Bu evi yer tespitinde  göstermiştim." diye konuştu.
 
İstanbul'da bulunduğu sırada Öksüz'ün babasıyla da tanıştığını ifade  eden Başyiğit, örgütün elebaşı Fetullah Gülen ile 2013'te görüşme yaptığını beyan  etti.
 
Yanında bulunan bir kişinin Gülen'e "Buraya Kemal Batmaz tarafından  gönderildi" dediğini ve bunun üzerine Gülen'in kendisiyle kısa bir görüşme  gerçekleştirdiğini anlatan Başyiğit, "Nereden geldin dediler, 'Hava Kuvvetleri'  dedim. Kemal (Batmaz) Bey'in gönderdiği kişilerden olduğumu söylediler. Gülen,  'Nasılsınız' diye sordu, sonra da dua etti gönderdi beni. 3-5 dakikalık kısa bir  görüşmemiz oldu." dedi.
 
Ergenekon ve Balyoz'da FETÖ parmağı
 
FETÖ'cülerin kendilerinden olmayan askeri personeli saf dışı bırakmak  için aleyhte propaganda yaptıklarını belirten Tanık Başyiğit, "Ergenekon ve  Balyoz süreçlerinde kimi hedef alırlarsa hedef alınan kişi ya yargılanıyor ya da  ordudan ayrılmak zorunda kalıyordu. Bu kişi hakkında basında haberler çıkmaya  başlıyordu. Eşiyle, çocuğuyla ilgili haberler ya da kendisinin başkalarıyla olan  ilişkileriyle ilgili haberler. Bu kişiler kendi sınıfının dışında görevlere ve  illere atanıyordu. Darbe girişiminden sonra darbede yer alan kişilerin isimlerini  ortaya koyduğumuzda bunun FETÖ tarafından yapıldığını değerlendiriyorum." diye  konuştu.
 
Üs komutanı FETÖ'cü olduğunu itiraf etmiş
 
Davanın bazı sanıklarının FETÖ bağına ilişkin bildikleri sorulan  Başyiğit, darbecilerin sözde atama listesinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı  olarak atanan eski albay İlhan Karasu'nun akademiden devre arkadaşı olduğunu ve  darbeye katılan kişilerle yakın olduğunu dile getirdi.
 
Olay tarihinde Akıncı Üssü'nün komutanı olan eski tuğgeneral Hakan  Evrim'in de FETÖ'ye mensubiyeti bulunduğunu kaydeden Başyiğit, "Evrim ile  Malatya'da aynı filoda çalıştım. O dönemde bekar evine gittiğimde Evrim, cemaati  savunur ve sevdiğini belirtir cümleler kullanırdı. Cemaate lise yıllarında  girdiğini söylemişti. Bana, 'Fetullah Gülen'in ışığı sabaha kadar yanıyor, ben  bakıyorum, sabaha kadar uyanık duruyor.' şeklinde bir hikaye de anlatmıştı."  ifadelerini kullandı.
 
 Başyiğit, sanık eski tuğgeneral Van'ın da örgüt içindeki etkin  kişilerden olduğunu, eski havacı tuğgeneral Aydemir Taşçı'nın örgüt üyeleri ile  yakın temasının bulunduğunu, sanık eski tuğgeneral Recep Sami Özatak'ın da FETÖ  sistemi içine dahil olduğunu duyduğunu beyan etti.
 
 "Hava Kuvvetleri sorumlusu Kemal Batmaz"
 
Tanık Başyiğit'in beyanlarının ardından çapraz sorgusuna geçildi.
 
Söz alan sivil sanıklardan Batmaz, aleyhindeki beyanların çelişkili  olduğunu, doğruyu yansıtmadığını ve örgütte bir görevinin bulunmadığını iddia  etti.
 
  Bunun üzerine Başyiğit, "Geçmişte Hava Kuvvetlerinden sorumlu olan  kişi Adil Öksüz'dü. 2014'ten sonra ise Hava Kuvvetlerinde sorumlu olan kişinin  Kemal Batmaz olduğunu biliyorum." dedi.
 
Davanın görülmesine devam ediliyor.
 

ETİKETLER