ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan son dakika Türkiye açıklaması

03 Ağustos 2018 Cuma - 15:14 | Son Güncelleme : 03 08 2018 - 15:39

.ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ABD'li mevkidaşı Mike Pompeo ile yaptığı görüşmeye ilişkin "Çok sayıda konuyu ele aldılar ve yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiler" ifadelerini kullandı.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ABD'li mevkidaşı Mike Pompeo ile yaptığı görüşmenin ardından ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi.ABD Dışişleri Bakanlığı  Sözcüsü Heather Nauert,   iki bakanın Singapur'da yaptığı görüşmeye ilişkin yazılı  bir açıklama yaptı.   Açıklamada şunlar kaydedildi:  "Bakan Pompeo, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla  Singapur'da 3 Ağustos'ta ASEAN Bakanlar Toplantısı'nda görüştü. Çok sayıda konuyu  ele aldılar ve yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiler. İki ülke arasındaki  sorunların ortadan kaldırılması için çaba göstermeye devam edileceği konusunda  fikir birliğine vardılar."

 
POMPEO: CİDDİ OLDUĞUMUZUN GÖSTERGESİ
 
 
Görüşmenin ardından ABD Dışişleri Bakanlığı Pompeo ve Çavuşoğlu'nun iki ülke arasındaki sorunları çözmeye yönelik çalışmaya devam etme konusunda anlaştığını açıklamıştı. 
 
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise "Türkiye'ye yönelik yaptırımlar ABD'li rahibin iadesi konusunda çok ciddi olduğumuzun göstergesi" dedi. Son olarak Singapur'da yapacakları yüz yüze görüşmeden önce ABD tarafının talebi üzerine 1 Ağustos'ta telefonda görüşen Çavuşoğlu ve Pompeo, 18, 26 ve 28 Temmuz'da yaptıkları telefon konuşmalarıyla son 15 günde 4 kez istişarelerde bulunmuştu. 
 
Çavuşoğlu, ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi, Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'le de ayrı ayrı ikili görüşmeler gerçekleştirmişt

ETİKETLER