ABD Dışişleri Bakanı'ndan skandal paylaşım!

06 Şubat 2019 Çarşamba - 9:07 | Son Güncelleme : 06 02 2019 - 9:07

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo,sosyal medya hesabından paylaştığı haritada Türkiye, ortadan ikiye ayrılmış şekilde resmedildi.


ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Guaido'yu resmen Devlet Başkanı olarak tanıyan ülkelerin gösterildiği bir paylaşımı sosyal medya hesabı üzerinden yayınladı. Paylaşımda Guaido'ya sahip çıkan ülkeler mavi olarak gösterilirken, henüz tanımayanlar da renksiz olarak işaretlendi.
 
HARİTADAKİ SKANDAL
 
Pompeo'nun paylaştığı haritada Türkiye'nin ortadan ikiye ayrılmış şekilde resmedilmesi dikkatlerden kaçmadı. 
 
İşte o paylaşım:
 
 
VENEZUELA'DA YAŞANANLAR
 
Venezuela'da muhalefet ve iktidar yanlılarının 23 Ocak Çarşamba günü düzenlediği mitingler, ülke ve bölge açısından son derece önemli gelişmelere yol açmıştı.
Çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini "geçici devlet başkanı" ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmıştı. Son olarak Avrupa Parlamentosu (AP) aynı yönde adım atmıştı.
 
Meksika, Türkiye, Rusya, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelemiş, Maduro da gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak ticari ilişkinin süreceğini duyurmuştu.