ABD'den terör örgütü PKK'ya 2019'da 300 milyon dolar yardım

AA |  24 Mayıs 2018 Perşembe - 23:18 | Son Güncelleme : 24 05 2018 - 23:19

ABD Temsilciler Meclisi, Pentagon’a 2019 mali yılı için 709 milyar dolarlık bütçe ayrılmasını ön gören yasa tasarını onayladı. Eğit-donat programı için Suriye'ye 300 milyon dolar yardım ayrıldı. Bu yardımı alacak güçlerin, geçmişleri, bağlantıları ve Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile iş birliği yapma geçmişleri dahil durumunun değerlendirilmesi öngörülüyor. Suriye’de eğit-donat programı fonundan faydalanacak grupların SDG adını kullanan YPG/PKK ile iş birliğinin değerlendirilmesinin talep edilmesi dikkat çekti.


Tasarı, 2019 mali yılı için Pentagon’a 639,5 milyar doları temel  bütçe, 69 milyar doları Denizaşırı Muhtemel Operasyonlar, 700 milyon doları da  savunma amaçlı olmayan programlar için olmak üzere   toplam 709,2 milyar dolar  harcama yetkisi veriyor.

SURİYE İÇİN 300 MİLYON DOLAR AYRILDI

Tasarıda, DEAŞ ile mücadele kapsamında Irak eğit-donat programı için 850 milyon dolar ayrılırken Suriye için 300 milyon dolar ayrıldı. Tasarının aynı  kısmında “Diğer” başlığı atında ise 250 milyon dolar ayrıldığı görüldü. DEAŞ’ın elindeki toprakların neredeyse tamamı alındığı halde ABD’nin  DEAŞ ile mücadele kapsamında Irak ve Suriye’ye 1 milyar 400 milyon dolarlık bir fon ayırması dikkat çekti.

Pentagon’un Şubat ayında yayınladığı bütçe talebinde “Diğer” başlığı  altındaki 250 milyon doların sınır güvenliği için ayrıldığı ifade ediliyordu. Bu  miktar, ABD’nin Suriye’de YPG/PKK’ya sınır birlikleri kurmak üzere ayırdığı  şeklinde yorumlanmıştı.

Pentagon ise bu fonun Suriye’nin Irak ve Ürdün sınırı başta olmak  üzere genel sınır güvenliği masrafları için harcanmasının planlandığını öne  sürmüştü.

SURİYE FONUNA SINIRLAMA

Savunma bütçesi yasa tasarısında dikkat çeken bir diğer detay ise  Suriye’deki gruplara sağlanacak olan eğit-donat fonuna yönelik sınırlama oldu.

Tasarıda, ABD yönetiminin Kongre'ye Suriye’deki faaliyetlerle ilgili  kapsamlı bir rapor sunana kadar Suriye’deki eğit-donat programı için ayrılan  fonun verilmemesi şartı dikkat çekiyor.

Tasarı, söz konusu raporda “bu yardımı alan güçlerin, geçmişleri,  bağlantıları ve Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile iş birliği yapma geçmişleri  dahil durumunun değerlendirilmesini” öngörüyor.

İstenen raporda, Suriye’de eğit-donat programı fonundan faydalanacak  grupların SDG adını kullanan YPG/PKK ile iş birliğinin değerlendirilmesinin talep  edilmesi dikkat çekti.

TÜRKİYE DETAYI

Tasarıda, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin son zamanlardaki  durumuna dikkat çekilerek Ankara’nın Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri  almasının iki ülke arasındaki tansiyonu yükselttiği belirtiliyor.

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 almasının ABD ile Türkiye arasındaki ortak  silah sistemlerini geliştirmeyi negatif etkileyebileceği öne sürülen tasarıda, bu  adımın NATO’daki ortak çalışabilirliği ve ABD ile Türkiye arasındaki ikili  anlaşmaları de etkileyebileceği savunuluyor.

Bu duruma karşı tasarının yasalaşmasından sonra 60 gün içerisinde  Savunma Bakanının Dışişleri Bakanına danışarak Türkiye ile ABD arasındaki  ilişkilere dair Kongre’nin ilgili komitelerine kapsamlı bir rapor sunması isteniyor.

Tasarıda, söz konusu raporun ABD’nin Türkiye’deki diplomatik ve askeri  varlığı ve İncirlik dahil ABD’nin ülkedeki tüm faaliyetlerinin  değerlendirilmesini içermesi talep ediliyor.

Raporda ayrıca Türkiye’nin Rusya'dan S-400 alması durumunda bunun Türk  Amerikan ilişkilerine etkisi ve Türkiye’nin de kullandığı ABD menşeli silahların  bu alımdan nasıl etkileneceğinin değerlendirilmesi isteniyor.

Tasarı, raporda ele alınacak silah sistemleri, F-35 tipi beşinci nesil  savaş uçağı, Patriot hava savunma sistemleri, Chinook tipi ağır nakliye  helikopteri, AH-1 tipi Kobra ve H-60 Black Hawk tipi helikopterleri ile F-16  uçakları şeklinde listeliyor.

Tasarıda söz konusu rapor tamamlanmadan Savunma Bakanlığı'nın  Türkiye’ye Kongre’nin onayına tabii herhangi bir dış silah satışına onay  veremeyeceği şeklinde bir sınırlama getiriliyor.

Tasarının onay için ABD Başkanı Donald Trump’ın masasına gelmesi için  benzer bir versiyonunun Senato’dan da geçmesi ve Konferans Komitesi olarak  bilinen ortak bir komisyonda tek yasa tasarısı haline getirilmesi gerekiyor.

ETİKETLER