ABD'den şoke eden karar! Durdurdu

AA |  31 Ağustos 2018 Cuma - 23:23 | Son Güncelleme : 31 08 2018 - 23:48

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, ABD'nin Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansına (UNRWA) mali yardımları tamamen durdurma kararı aldığını bildirdi.


Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Sözcü Nauert, ABD'nin  UNRWA'ya bundan sonra ilave katkı yapmamasına karar verildiğini açıkladı.
 
Nauert, ocak ayında ABD'nin ajansa yaptığı 60 milyon dolarlık katkıdan  sonra "artık bu yükün büyük kısmını tek başlarına taşımayacaklarını açıkça dile  getirdiklerini" kaydetti.
 
Nauert, ajansın işleyiş biçimindeki sorunları daha önce de dile  getirdiklerini ancak herhangi bir değişim emaresi görmediklerini savundu.
 
Ajansa yardımların kesilecek olmasının özellikle Filistinli çocukları  negatif etkileyecek olmasından endişe duyduklarını savunan Nauert,  "Filistinliler, kriz odaklı hizmet sunma modelinden daha iyisini hak ediyorlar.  ABD olarak Birleşmiş Milletler, ilgili ülkeler ve diğer paydaşlarla yeni modeller  ve yaklaşımlar üzerinde çalışacağız." değerlendirmesini yaptı.
 
Amerikan medyasına yansıyan iddialarda, geçen aylarda UNRWA'ya  sağladığı 365 milyon dolarlık yardımın 300 milyon dolarını kesen ABD'nin, şimdi  de bu yardımları tamamen durdurma kararı aldığı öne sürülmüştü.
 
Kararın, bu ay başında ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve danışmanı  Jared Kushner ile Dışişleri Bakanı Mike Pompeo arasında yapılan bir toplantıda  alındığını dile getiren kaynaklar, Beyaz Saray'ın konu hakkında kilit bölgesel  hükümetleri bilgilendirdiğini kaydetmişti.
 
ABD Uluslararası Kalkınma Ajansının eski bir görevlisi olan Dave  Harden, yaptığı açıklamada, "UNRWA'ya mali desteği bir anda ve kaprisli bir  şekilde kesmek, Filistin yönetimini çökme noktasına getirir. Sağlık, eğitim ve en  önemlisi güvenlik hizmetlerinin İsraillilerin eline geçmesine neden olur."  değerlendirmesinde bulunmuştu.
 
UNRWA, BM Genel Kurulu tarafından 1949'da Ürdün, Suriye, Lübnan, Batı  Şeria ve Gazze'deki Filistinli mültecilere yardım amacıyla kuruldu. Halihazırda  Filistin içinde ve dışında 5,9 milyon Filistinli mülteci bulunuyor. BM Genel  Kurulu'nun 1948'de aldığı 194 sayılı karar, Filistinli mültecilerden evlerine  geri dönmek isteyenlere izin verilmesini, geri dönmemeye karar verenlere de  toprakları için tazminat ödenmesini öngörüyor.
 
  

ETİKETLER