Yunanistan'dan S-400 açıklaması

AA |  06 Haziran 2019 Perşembe - 23:57 | Son Güncelleme : 07 06 2019 - 0:01

Yunanistan Savunma Bakanı Evangelos Apostolakis, Türkiye’nin S-400 alımının bölgedeki dengeleri değiştireceğini öne sürerek, "Bu sistemlerin savunma sistemi olduğunu söylüyorlar. Ama 400 mil menzile sahip bir sistem savunma sistemi olamaz çünkü (bölgede) havada uçan her şeyi vurur." dedi.


ABD Savunma Bakanlığı Avrupa ve NATO’dan sorumlu  Müsteşar Yardımcısı Andrew Winternitz, Türkiye’nin S-400 alımının F-35 açısından  "kabul edilemez riskler" taşıdığını iddia ederek, Ankara’nın bu alımı yapmamasını  umduklarını söyledi.
 
Winternitz, Washington merkezli Foreign Policy düşünce kurulu ile  Avrupa Birliğinin (AB) Washington’da düzenlediği "Transatlantik Güvenlik  İşbirliğinin Geleceği" başlıklı forumunda konuştu.
 
Türkiye’nin S-400 savunma sistemlerini almasına ilişkin bir soruyu  yanıtlayan Winternitz, "Türkiye’nin S-400 alması kabul edilemez bir risk teşkil  edecek, çünkü radar sistemleri Rus ordusuna beşinci nesil en üst kalite uçağımız  F-35 hakkında hassas bilgileri sağlayabilir. Bize göre bu konudaki kaygılarımızı  azaltacak bir önlem yok." dedi.
 
ABD yönetiminin bu konuda Ankara ile görüşmelere devam ettiğini  belirten Winternitz, "Bu alım, Türkiye’nin NATO’ya olan bağlılığı ile  uyuşmamaktadır." iddiasında bulundu.
 
Türkiye'nin S-400'leri alması durumunda ABD’nin ne yapacağı sorusuna  yanıt vermekten kaçınan Winternitz, "Rusya’dan S-400'leri kabul etmeyeceklerini  umuyorum." diye konuştu.
 
Yunan Bakanın S-400 korkusu
 
Aynı forumda değerlendirmede bulunan Yunanistan Savunma Bakanı  Evangelos Apostolakis ise Türkiye’nin S-400 alımının bölgedeki dengeleri  değiştireceğini öne sürdü.
 
Apostolakis, "Türkiye’nin S-400'leri alması bölgede hava savunmayı  başka bir konsepte taşıyor. Biz de sistemlerimizi  tekrar planlayıp programlamak  zorundayız. S-400'lere paralel olarak F-35 alımı bölgedeki güç dengesini tamamen  değiştirecek." ifadesini kullandı.
 
"ABD’nin sorunu bu sistemlerin NATO sistemleri ile çalışmaması,  Yunanistan için değişen nedir?" sorusuna Yunan Bakan, "Bu sistemlerin savunma  sistemi olduğunu söylüyorlar. Ama 400 mil menzile sahip bir sistem savunma  sistemi olamaz çünkü (bölgede) havada uçan her şeyi vurur." yanıtını verdi.
 
Apostolakis, ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulaması çağrısında  bulunurken, F-35 uçaklarının da Türkiye’ye verilmemesini istedi.
 
  

ETİKETLER