ABD'den flaş Suudi Arabistan hamlesi!

AA |  10 Aralık 2019 Salı - 20:54 | Son Güncelleme : 10 12 2019 - 20:54

ABD Dışişleri Bakanlığı, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinde rolü olduğu gerekçesiyle, Suudi Arabistan'ın eski İstanbul Başkonsolosu Muhammed el Uteybi'yi yaptırım listesine aldıklarını açıkladı.


Bakanlık tarafından karara ilişkin yapılan açıklamada, Uteybi'nin  insan hakları ihlallerindeki rolüne yapıldı.
 
Açıklamada, "Cemal Kaşıkçı cinayeti iğrenç ve kabul edilemez bir  suçtur. Bugünkü adımımız ise Kaşıkçı'nın öldürülmesine yönelik cevabımızın bir  adımıdır. Bu sebeple bakanlığımız Muhammed el Uteybi'yi Küresel Magnitsky İnsan  Hakları Sorumluluk Yasası kapsamında yaptırım listesine eklemiştir." ifadelerine  yer verildi.
 
Ayrıca Suudi Arabistan yönetiminden Kaşıkçı cinayetinin aydınlatılması  için adil ve şeffaf bir yargılama kapsamında cinayette rol alan kişilerin sorumlu  tutulması istenen açıklamada, "Cinayetle ilgili tüm gerçekleri aramaya, Kongreye  danışmaya ve buna katılanları sorumlu tutmak için diğer ülkelerle birlikte  çalışmaya devam edeceğiz." ifadesine yer verildi.
 
Çeçen Bakan da listede
 
Öte yandan aynı açıklamada, Rusya Federasyonu'na bağlı Çeçenistan  Cumhuriyeti’nin İçişleri Bakanı olan Aslan Iraskanov'un da ülkedeki insan hakları  ihlallerinde rolü olduğu gerekçesiyle yaptırım listesine alındığı kaydedildi.
 
Iraskanov'un daha önce Çeçenistan yönetimi altında emniyet güçlerinin  başında olduğu ve 27 kişinin yargısız infazına sebebiyet verdiği belirtildi.