ABD'den Brezilya kararı! Ülkeye girişleri durduruldu

AA |  25 Mayıs 2020 Pazartesi - 0:42 | Son Güncelleme : 25 05 2020 - 0:52

ABD yönetimi, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınının Latin Amerika'daki merkez üssü haline gelen Brezilya'dan ülkeye girişlerin durdurulduğunu açıkladı.


Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, Brezilya'dan ABD'ye girişlerin  askıya alınmasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.
 
McEnany, açıklamasında, "Başkan bugün, son 14 gündür Brezilya'da  bulunan yabancı kişilerin ABD'ye girişlerini askıya alarak ülkemizi korumak için  kararlı bir adım attı." ifadesini kullandı.
 
Brezilya'daki vaka sayısının 310 bini geçtiğini hatırlatan McEnany,  Brezilya'nın dünyada en fazla vakaya ev sahipliği yapan ülkeler arasında olduğunu  vurguladı.
 
Brezilya'dan ABD'ye gelmek isteyen kişilerin ülkedeki salgını daha da  artırmasından endişe ettiklerini aktaran Beyaz Saray Sözcüsü, söz konusu seyahat  kısıtlamasından ABD vatandaşlarının etkilenmeyeceğini ve iki ülke arasındaki  ticaretin devam edeceğini belirtti.
 
Kovid-19'la ilgili verileri derleyen "Worldometers" adlı sitede yer  alan güncel bilgilere göre Brezilya, Rusya'yı dün geride bırakarak 357 bin 839  vaka ile ABD'nin ardından 2. sıraya yerleşti. Ülkedeki Kovid-19 kaynaklı ölü  sayısı ise 22 bin 500 olarak rapor edildi.