ABD'de alarm verildi! Binlercesi iptal edildi

AA |  20 Ocak 2019 Pazar - 20:02 | Son Güncelleme : 20 01 2019 - 20:13

ABD'nin orta ve kuzeydoğu eyaletlerini etkisi altına alan kar fırtınası ve soğuk hava, kara ve hava ulaşımını olumsuz etkilerken bir kişi yaşamını yitirdi.


Uçak seferlerini takip eden FlightAware şirketine göre, Boston Logan  Havalimanı başta olmak üzere olumsuz hava şartları nedeniyle ülkede 5 bine yakın  uçuş iptal edildi.
 
Chicago, New York, Boston ve Washington DC arasındaki Amtrak tren  seferlerinin de iptal edildiği açıklandı.
 
Ulusal Hava Durumu Servisi, Missouri eyaletinin güneydoğusundan Main  eyaletinin kuzeyine kadar 15 eyaleti etkisi altına alan kar fırtınası ve soğuk  hava nedeniyle uyarı ve tavsiyelerde bulundu.
 
 
Arizona Phoenix'ten kalkan ve 129 yolcusu bulunan United Airlines'a  ait bir uçak, Chicago O'Hare Uluslarası Havalimanına inmeye çalışırken kaygan  zeminden dolayı pistten çıktı. Yetkililer, olayda ölen veya yaralanan olmadığını  belirtti.
 
Kansas'ta kar temizleme aracının devrilmesi sonucu bir kişi hayatını  kaybederken, Missouri'deki 55 nolu otobanda 15 aracın karıştığı zincirleme kaza  meydana geldi.
 
 
Hava durumu haberleri sunan Weather Channel'a göre, New England  eyaletinde kar kalınlığı 60 santimetreyi, New York'un kuzey kesimlerinde de 30  santimetreyi buldu. Bu akşam hava sıcaklığının da eksi 35 dereceye kadar düşeceği  ifade edildi.
 
Ulusal Hava Durumu Servisinden Dan Hofmann, kar fırtınası ve soğuk  havanın, kutuplardan gelen yüksek basınç ile güneyden gelen alçak basıncın  çarpışmasından kaynaklandığını belirtti.
 
 
ABD Başkanı Donald Trump da Twitter hesabından, kar fırtınasının  kapladığı alanın büyüklüğüne vurgu yaparak, Amerikalıları dikkatli olmaya çağırdı  ve "Sistemin (kar fırtınasının) büyüklüğü şaşırtıcı. Şu anda o eski güzel küresel  ısınmanın birazına sahip olmak kötü olmazdı!" ifadelerini kullandı.
 

ETİKETLER